POŽEGA - „Bolesne smo i uglavnom starije od 50 godina. Mjesta na požeškom tržištu rada za nas nema pa nema ni nade u bolje sutra. Živimo s tisuću i sedamsto kuna s 'Biroa'. Zamislite kako je to u današnje vrijeme.", kazala je 50-godišnja Manuela Kajmić ispred tvornice Orljava u ožujku, a koja je u Orljavi provela 31 godinu.
Nakon niza loših vijesti vezanih za Orljavu, ovih dana, stigla je i ona radosna - jedna od najpoznatijih hrvatskih tekstilnih tvornica 'izdiže se iz pepela'.
Kako piše Grad Požega, Odbor vjerovnika trgovačkog društva Orljava d.o.o. u stečaju, dao je 22. travnja 2022. godine suglasnost za sklapanje Ugovora o zakupu poslovnih prostora i opreme društva Orljava d.o.o. u stečaju ponuditelju HEMCO d.o.o. Đakovo, što je rezultat prethodnih višemjesečnih pregovora zainteresiranih strana.
- Ugovor je zaključen 4. svibnja 2022. godine slijedom čega se očekuje nastavak proizvodnje te zapošljavanje, za početak, minimalno 40 radnica sa Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, s tendencijom rasta do kraja godine, uvjetovanog mogućnošću plasmana proizvodnog programa društva HEMCO d.o.o., priopćio je Centar za restrukturiranje i prodaju. - navode na stranicama Grada.
Kako bismo doznali nešto više o trenutnom stanju, SBplus je kontaktirao predsjednika Novog sindikata, Marija Ivekovića, koji nam je otkrio kako je točno došlo do ovakvog ishoda te koji su daljnji koraci tijekom ponovnog 'dizanja' tvrtke Orljava.
- Za sada je HEMCO-u iznajmljen jedan dio tvornice. Koliko ja znam, oni nisu izravno kontaktirali sindikate. Izbjegli su to - što meni ne ostavlja dobar dojam. Najavili su zapošljavanje 30 do 40 žena. Sve je to lijepo, no pitanje je pod kojim uvjetima će raditi, odnosno, hoće li biti na minimalcu kao i u Orljavi. Nije važno samo da se zaposle nego je bitna i kvaliteta rada. HEMCO je s nama komunicirao prije stečaja, no kada smo željeli razgovarati o uvjetima pod kojima bi oni zapošljavali žene - odustali su. Sada su se javili za najam što mi je drago jer je očito da je Centar za restrukturiranje i prodaju aktivan i šalje firme. Čuli smo da će se javiti i jedna firma iz Slovenije. Sve je to dobro, ali ja još uvijek ne mogu komentirati situaciju dok ne vidim u kojim uvjetima će žene raditi. Bit će mi drago ako žene budu radile, no neće mi biti drago ako u pitanju ponovno bude neizvjesni minimalac. - za SBplus kazao je Iveković, dodajući da mu nije jasno zašto Centar za restrukturiranje i prodaju ne komunicira sa sindikatom.
- Vlada kao vlasnik, bez obzira na stečaj, govori da pokazuje brigu - no to bi pokazali kada bi Sindikat uključili u taj proces jer kada nas ne uključuju u ovakve bitne odluke, moram reći da je to sumnjivo bez obzira što nameću 'logiku': "Što Sindikat ima s tim?". Riječ je o primitivnoj i zastarjeloj logici koja nažalost prevladava u Hrvatskoj jer je naša Vlada promiče. Želimo vidjeti ima li ovo potencijala za kvalitetan posao i, dapače, želimo da ima, potaknuli bismo i podržali sve. Po meni, sve je ovo još jedna razina političkog dogovora koji isto tako može biti dobar, ali ne uključivanje Sindikata u takve vrste dogovora mi govori da je on po sistemu - radi što hoćeš, samo zaposli žene. To nije pristup koji ja prihvaćam, a on se sve više promiče u Europskoj uniji. Naša Vlada i dalje se ponaša neodgovorno jer nije postavila nikakve uvjete HEMCO-u - da je, mi bismo to znali. - zaključio je predsjednik Novog sindikata, Mario Iveković.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -