1873
Prikaza
1
Komentar
POŽEGA - Nakon 18 mjeseci borbe kroz kampanje, ali i prosvjede, radnice Orljave napokon su se izborile za svoje otpremnine, no danas su se ponovno s Novim sindikatom pojavile ispred bivše tvornice kako bi široj javnosti otkrili koji su njihovi daljnji koraci. Ipak, zanimljiva je činjenica kako se, nakon jedne dobivene bitke, niti jedan drugi požeški medij osim PlusPortala nije pojavio na današnjoj konferenciji za medije kako bi prenio daljnje korake bivših radnica Orljave.
Podsjetimo, na sjednici Vlade Republike Hrvatske početkom ožujka 2023. godine donesena je Odluka o isplati otpremnina i drugih zaostalih potraživanja za 237 radnica.
Iako su jednu 'bitku' dobile ostaje još uvijek riješiti 'konflikt' s njemačkim brendom Olymp koji nije preuzeo nikakvu odgovornost za radnice, iako je s Orljavom surađivao više od 50 godina.
Problem je, naime, nastao kada je Olymp na početku pandemije otkazao narudžbe te na taj način utjecao na samu sudbinu tvornice. Ujedno, ugovorom o ekskluzivnosti između Orljave i njemačkog brenda, Olymp je tvornici branio da sklapa ugovore s drugim kupcima i to istovremeno plaćajući robu toliko da je tvornica jedva mogla isplaćivati minimalac svojim radnicama.
Više o toj temi te odluci koju su donijeli govorio je predsjednik Novog sindikata, Mario Iveković.
- Pripremili smo prigovor koji su podržale radnice te ćemo od Olypma tražiti da prizna odgovornost za stečaj tvornice. Ono što mi želimo je da Olymp isplati simboličnu naknadu bivšim radnicama Orljave. Konkretno, tražit ćemo tisuću eura po radnici, a sve je to samo da prizna da je odgovoran. Znači to nije novac koji će ovim ženama riješiti životne probleme, no želimo dokazati odgovornost i izbjeći da se takve situacije u budućnosti ne događaju s pojedinim brendovima.
Sindikat organizira i akciju podrške u donošenju europske direktive o pravu na dostojanstvenu plaću za tekstilne radnice. Riječ je o direktivi kojom bi se prava radnika u tekstilu proširila i bila bolje definirana u odnosu na direktivu koja je sada pri kraju donošenja, a koja govori o socijalnoj odgovornosti vlasnika za radnike. - otkrio nam je predsjednik Iveković te kazao kako su danas na tiskovnu konferenciju pozvali i zastupnicu u Hrvatskom saboru, Martinu Vlašić Iljkić, koja je pružala najveću i najustrajniju podršku bivšim radnicama te Novom sindikatu.
U ime okupljenih radnica Mirela Bonić zahvalila se na pomoći te dobivenim otpremninama, a zatim se s nekoliko riječi obratila i saborska zastupnica Vlašić Iljkić.
- Vlada je u svemu ovome mogla učiniti puno više posebno jer je Novi sindikat puno prije upozoravao na ono što se događa u Orljavi, no Vlada Republike Hrvatske nije se uključila u to i na pravi način očuvala radna mjesta svim radnicama. S jedne strane uništilu su tekstilnu proizvodnju svojim politikama, a s druge strane su doprinijeli tome da je za poslodavca hrvatski radnik četvrti najjeftiniji u EU, a iza nas su samo Mađarska, Rumunjska i Bugarska. To je pokazatelj kako radnik u Hrvatskoj živi.
Ponosna sam što stojim ovdje s radnicama i sindikatima jer su oni zaslužni za veliku borbu koju su ishodovali nakon dvije godine. Bila je to teška borba koja je ishodovana s prosvjedima, velikim sastancima, okupljanima ispred nekadašnje trgovine Orljava u Pješačkoj zoni,… Nije im bilo lako. Njihovo je dostojanstvo, svakim tim okupljanjem, na neki način pogaženo jer su se morale boriti na ulici za ono za što su radile godinama - dale svoju mladost i obiteljski život za firmu koja to nije honorirala kako je trebala.
Nadam se da ovo nije kraj i da će se danas-sutra vratiti i ponovno aktivirati proizvodnja kakva je nekada bila. U tom smjeru podržavam svako nastojanje sindikata za daljnju borbu s Olympom, ali i svim drugim borbama za tekstilne radnice. - poručila je Martina Vlašič Iljkić.
- Lako je biti dobar i uspješan sindikalac kada imaš ovakvo članstvo. To je bit svega. - dodao je glavni tajnik Novog sindikata, Tomislav Kiš te je pozvao da 20. svibnja od 8.00 do 13.00 sati građani prošeću Pješačkom zonom i potpišu peticiju za usvajanje europske direktive o minimalnoj plaći.