1291
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - U 17 sati, ispred požeške tvornice Orljava, počela je tiskovna konferencija naslovljena prikladnim „Olymp i Vlada Republike Hrvatske zaboravili čestitati Dan žena radnicama Orljave".
Naime, unatoč zahtjevu upućenom Vladi u prosincu 2021. i započetoj kampanji prema njemačkom brendu Olymp, radnice Orljave još nisu primile zaslužene otpremnine koje im pripadaju po kolektivnom ugovoru.
Predstavnici Novog sindikata dali su danas informacije o nastavku kampanje, kao i kampanjama koje Clean Clothes mreža, čiji je Novi sindikat član, vodi za radnike mnogih tekstilnih tvrtki u svijetu – poput kampanje za 1200 radnica tvornice Violet Apparel u Kambodži kojima modni brendovi Nike i Matalan duguju gotovo 1,4 milijuna dolara otpremnine i drugih naknada.
- Žalosno je da Vlada ne odgovara na naše upite. Oni su ipak vlasnici i morali bi osjećati odgovornost. Šalju poruku da nije potrebno biti odgovoran prema vlasnicima i isplatiti im ono što im pripada. Oni misle da je stvar gotova, ali nije. Na razini Europske unije u procesu je donošenje direktive o socijalnoj odgovornosti o kojoj su hrvatski mediji malo pisali ili krivo izvještavali. To je direktiva koja od vlasnika traži poštivanje zakona i odgovornost prema radnicima. Brend Olymp koji je otkazao posao Orljavi čim je počela kriza, danas nema tu odgovornost. Postoji i moralna odgovornost, ne mora sve pisati u zakonu. To su zaslužile ove radnice. Ne znam je li njima puno isplatiti još 500 tisuća eura i ispuniti sve obveze prema ovim ženama. Gledajte što je iza nas. Hoćete li iz toga išta naplatiti? Slučaj Orljave i Olympa uključili smo u Clean Clothes kampanju. Dok je tvornica radila, upozoravali smo na posljedice odlaska Olympa. Svi su nas ignorirali. Vlada je bila i ostala neodgovorna. - kazao je Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata.
Većina od 172 žene koje su radile u Orljavi kada je otišla u stečaj, tamo su provele cijeli radni vijek i jedino čemu se sada nadaju je zaslužena otpremnina u visini pet plaća (za one koje su u Orljavi radile više od 18 godina).
- Bolesne smo i uglavnom starije od 50 godina. Mjesta na požeškom tržištu rada za nas nema pa nema ni nade u bolje sutra. Živimo s tisuću i sedamsto kuna s biroa. Zamislite kako je to u današnje vrijeme. - kazala je 50-godišnja Manuela Kajmić, koja je u Orljavi provela 31 godinu.