520
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Isplata otpremnina za radnice Orljave - ponovno je tema današnje konferencije održane ispred Orljavine trgovine u Pješačkoj zoni u Požegi.
Naime, prošlo je 18 mjeseci od stečaja požeške tvrtke Orljava, nekretnine i pokretnine pomalo rasprodaju, a radnice i dalje čekaju.
Već smo zašli u veljaču 2023. godine, a Vlada Republike Hrvatske, čini se, još nije ispunila obećanje koje je bivši ministar Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ivan Paladina, dao radnicama nakon prosvjeda na Markovom trgu u studenom 2022. - da će ih do kraja siječnja 2023. obavijestiti o mogućem rješenju za isplatu otpremnina.
O trenutnoj situaciji vezanoj za isplatu otpremnina, ali i potencijalnim daljnjim koracima Novog sindikata i radnica, na današnjoj je konferenciji govorio predsjednik Novog sindikata, Mario Iveković.
- Mi kao predstavnici Novog sindikata i Sindikata tekstila kože, obuće i gume čiji članovi su bile upravo bivše radnice Orljave, sazvali smo radnice jer još uvijek nije pronađen način za isplatu njihovih otpremnina koje nam je ministar Paladina najavio na prosvjedu prošle godine.
Nažalost, znamo da je ministar smijenjen, a novi ministar na pitanje saborske zastupnice Martine Vlašić Iljkić o tome nije odao dojam da uopće zna o čemu se ovdje radi. Očito još nije proučio situaciju u Orljavi. Govorio je o Zakonu o zaštiti potraživanja radnika, što s ovim slučajem sad više nema veze. Ono što su radnici dobili iz tog fonda je dio, a mi tražimo kompletan iznos otpremnina temeljem odgovornosti Vlade za njihove radnice. Orljava je bila u stopostotnom vlasništvu države, a budući da ni desetak dana nakon što smo uputili dopis, ministar Bačić na njega nije odgovorio, dogovorili smo se kako ćemo organizirati novi prosvjed u Zagrebu ako ne dobijemo odgovor ni u iduća dva tjedna. Očito je to jedini način na koji se u Hrvatskoj može doći do razgovora ili pregovora s vladajućima. - poručio je Iveković.
Kako se danas snalaze i što očekuju bivše radnice Orljave otkrila nam je Marija Ivanešić koja je gotovo 30 godina provela u tekstilnoj tvrtki.
- Nakon što sam dobila otkaz u Orljavi snašla sam se, odnosno, uspjela pronaći drugi posao, no ne želim da ovo prepustimo slučaju. Bez obzira na to što su neke od nas pronašle posao, zaslužujemo ono na što imamo pravo - otpremninu. To su naši krvavo zarađeni novci za koje smo godinama radile - to je pišljivih 20, 30 tisuća kuna koje svaka od nas zaslužuje. Zar moramo već godinu i pol dana moliti za svoje krvavo zarađene novce? - za Plusportal razočarano je naposljetku pitala bivša radnica Orljave.