2224
Prikaza
0
Komentara
KUTJEVO - Tri grada Požeško-slavonske županije zajedničkim će snagama realizirati projekt vrijedan više od 65 milijuna kuna koji će znatno utjecati na poboljšanje ponude i povećanje prepoznatljivosti Zlatne doline u Europi.
'Svijet graševine' je prvi projekt na području Republike hrvatske čija je okosnica vinski identitet, a upravo on će biti korišten za brendiranje cijele regije. Novu turističku priču zajedno će realizirati tri grada koje povezuje bogata povijest i prirodne ljepote – Pakrac, Kutjevo i Pleternica. Krajem travnja 2016. godine predstavnici tvrtke za kulturni menadžment, Muze d.o.o., koji su izradili idejno rješenje projekta 'Svijet Graševine', prezentirali su ideju i nacrt budućeg izgleda 'Kuće graševine', ali i povezanost nje s drugim centrima u Pakracu i Pleternici.
-Informativni centar 'Svijeta graševine' u Pleternici povezan je s Muzejom bećarca i plesnim centrom koji će prikazivati vinogradarstvo u folkloru. U Pakracu će se u zgradi Spahijskog podruma iz 18. stoljeća, zaštićenoj kao kulturno dobro, nalaziti centar za posjetitelje u kojem će se, uz graševinu, biti promovirana i tradicija bačvarstva. – navedeno je na službenim stranicama tvrtke Muze.
No, centralno mjesto ovog novog turističkog projekta ipak će biti 'Kuća graševine' u Kutjevu. Ona će biti polazišna točka kulturno-turističke rute 'Svijet graševine', projekta koji spaja vinski identitet i kulturnu baštinu, a zamišljen je kao nova platforma za promociju vina i turizma Požeško-slavonske županije.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije je ove godine donijelo Odluku o financiranju projekta 'Kuća graševine' i dodijelilo Gradu Kutjevu bespovratna sredstva za sufinanciranje projekta u iznosu od gotovo 2,5 milijuna kuna. Sredstva su dodijeljena u okviru Operativnog programa 'Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.'.
-Vrijeme je da se prestane pričati kako je graševina došla iz Francuske, Italije ili Španjolske. Među 39 hrvatskih autohtonih sorti je i graševina, a po njenoj kvaliteti Hrvatska je osma zemlja u svijetu. Mi se time moramo ponositi i to isticati. Graševina je nastala na kutjevačkom području, zbog toga ova priča i treba biti realizirana upravo u Kutjevu. - kazao je predsjednik Udruge kutjevačkih vinara, Branko Mihalj prilikom prezentiranja projekta.
Iako je prvenstveno bilo planirano 'Kuću graševine' smjestiti na vidikovac iznad grada, odlučeno je kako će ona ipak biti smještena na drugoj lokaciji. Krajem rujna prošle godine dogovoreno je kako će Grad Kutjevo i Požeško-slavonska županija od Kutjeva d.d. otkupiti zgradu u centru grada za 650 tisuća eura u kunskoj protuvrijednosti na dan uplate, a vlasništvo nad nekretninom bit će raspodijeljeno u jednakom omjeru Gradu Kutjevu i Požeško-slavonskoj županiji.
Kada se govori o drugim centrima koje obuhvaća projekt, važno je istaknuti i vinski podrum u Pakracu koji ondje postoji od 18. stoljeća. U planu je u zgradi Spahijskog podruma, zaštićenog kao kulturno dobro, urediti moderni centar za posjetitelje, u kojem će oni moći saznati više o povijesti vinarstva u Požeštini te o tradiciji ove djelatnosti, koja seže stotinama godina unazad. Tijekom 2017. i 2018. godine obnovljeno je pročelje Spahijskog podruma. Investiciju je sufinanciralo Ministarstvo kulture, a radove je izvela pakračka tvrtka Arhiz.
Na službenim stranicama Grada Pakraca navedeno je kako je za potpunu rekonstrukciju Spahijskog podruma potrebno oko 15 milijuna kuna, te da će taj projekt biti financiran sredstvima Europske unije u sklopu projekta 'Svijet graševine', pri čemu će se u prizemlju te na prvom katu nalaziti gradska knjižnica, a u podrumskom dijelu informacijski centar 'Svijeta graševine', izložbeni prostori i ugostiteljski sadržaji.
Treći čimbenik ove vinske priče je pleternički Muzej bećarca. Na već otvorenom Trgu bećarca u planu je izgradnja Muzeja u čast jednom od najvećih simbola Slavonije. U sklopu muzeja nalazit će se i interpretacijska točka koja će Pleternicu pomoću 'Svijeta graševine' povezivati s Kutjevom i Pakracom. Muzej će biti spoj moderne tehnologije i tradicije, a posjetitelji će tijekom njegova obilaska upoznati brojne znamenitosti Požeškoga kraja.
Izgradnja 'Kuće graševine' i Muzeja bećarca te restauracija i opremanje Spahijskog podruma bit će realizirani pomoću sredstava Europske unije te djelomično i iz proračuna gradova koji su dio projekta kakav Hrvatska još nije vidjela. Iako je Zlatna dolina posljednjih nekoliko godina podosta 'ojačala' u turističkom smislu, realizacija ovog projekta mogla bi je vinuti na sam vrh turističke ponude kontinentalne Hrvatske.