4437
Prikaza
0
Komentara
NAŠICE/SLAVONSKI BROD - Ukupno 91 milijun kuna vrijednost je deset ugovora s područje Brodsko-posavske županije za koje je iz europskih fondova odobreno bespovratnih 60,5 milijuna kuna. Ovi su ugovori svečano uručeni na jučer održanoj 11. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem koja je održana u Našicama, a na kojoj su otvorene i nove strateške teme.
Ugovore za pet projekata na Brodsko-posavsku županiju sufinanciranih iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija svečano su uručili ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak i Tomislav Petrić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije.
Brodsko-posavskom županu Danijelu Marušić uručeni su ugovori za sufinanciranje pripreme strateških projekata regionalnoga razvoja u Slavoniji, Baranji i Srijemu, točnije za izradu dva velika strateška projekta za područje županije: "Simulacijsko-edukacijski centar za upravljanje rizicima od katastrofa radi jačanja kapaciteta za prilagodbu klimatskim promjenama (SIMED)" (vrijednost ugovora za pripremu projekta oko 1.75 milijuna kuna, bespovratno sufinancirano oko 1.49 milijuna kuna) te za „Izradu projektno-tehničke dokumentacije Centra strukovne izvrsnosti u bioekonomiji" (CIB, vrijednost ugovora za pripremu projekta oko 1.77 milijuna kuna, bespovratno sufinancirano oko 1.5 milijuna kuna).
„Presretan sam što su razni potpisnici iz Brodsko- posavske županije potpisali vrijedne ugovore. Brodsko-posavska županija je kao uprava je potpisala danas dva ugovora za izvedbu tehničke dokumentacije. Jedan od njih je centar za upravljanje u kriznim situacijama u kojem bi se gradili novi prostori Zavoda za hitnu medicinu, kriznog stožera, stožer za spašavanje kao i rampa za plovila do 50 tona. Vrijednost projekta je 1,7 milijuna kuna, od čega je 1,5 milijuna kuna bespovratno. Također bih istaknuo, veliki projekt koji je potpisala Tehnička škola, a za koji Županija mora osigurati sredstva, no vratit će se u 100% iznosu. To je Regionalni centar kompetentnosti Tehničke škole, koji je vrlo bitan za razvoj strukovnog obrazovanja i smatram da je to veliki iskorak u strukovnom obrazovanju u našoj Županiji." - istaknuo je ovom prigodom brodsko-posavski župan Danijel Marušić.
Iz operativnog programa konkurentnost i kohezija uručeni su popisani ugovori za:
- uspostava infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju kao podrška procesu reforme strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (korisnik projekta Tehnička škola Slavonski Brod, projekt Regionalni centar kompetentnosti "Slavonika 5.0", ukupna vrijednost projekta oko 29,9 milijuna kuna, a bespovratno sufinancirano 29,8 milijun kuna);
- izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN) pristupnih mreža sljedeće generacije (NGA) u NGA bijelim područjima (korisni projekta HT d.d., Razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa na području Brodsko - posavske županije ukupna vrijednost projekta oko 47,2milijuna kuna, a bespovratno sufinancirano 18,1milijun kuna);
- izgradnju pješačko-biciklističke staze u naselju Kaniža-Savska ulica (korisnik projekta je Općina Bebrina, ukupna vrijednost projekta oko 3,4milijuna kuna, a bespovratno sufinancirano 3,1milijun kuna).
- širenje mreže socijalnih usluga u zajednici, općina Garčin, projekt „Kvalitetan život u zajednici osoba starije životne dobi Općine Garčin", vrijednost projekta 100% financirano bespovratno u iznosu od 1,5 milijun kuna;
- širenje mreže socijalnih usluga u zajednici, općina Donji Andrijevci, projekt „Mi Vas trebamo", vrijednost projekta 100% financirano bespovratno u iznosu od 1,17 milijun kuna;
- Zaželi program zapošljavanja žena Faza II, za općine Oprisavci (928,6tisuća kn), Staro Petrovo Selo (1,3milijuna) i Udruge osoba s invaliditetom - „Loco-Moto" (1,67milijuna kuna).
Na Savjetu za Slavoniju, Baranju i Srijem sudjelovao je i predsjednik Županijske skupštine Brodsko-posavske županije saborski zastupnik Pero Ćosić koji je istaknuo da je tematika ove 11. sjednice Savjeta u skladu s europskim ciljevima zelene i čišće EU koja planira prelazak prometa sa cesta na druge zelenije alternative kao što su željeznica i unutarnji plovni putovi.
„U vidu revitalizacije željezničkog prometa pozdravljam ugovoren projekt obnove pruge Okučani-Vinkovci, a pozivam na izgradnju drugog kolosijeka i obnovu postojećeg na dionici Dugo Selo-Novska. Nadalje, najčišći prijevoz je prijevoz rijekama i zato moramo razmišljati o uređenju našeg najdužeg polovnog unutarnjeg puta, onog na rijeci Savi. Sada imamo mogućnosti, na nama je da održavanjem plovnih putova, investicijama u izgradnji učinimo i taj vid prometa uključenim te damo primjeren značaj našim riječnim lukama: Sisak, Slavonski Brod, Vukovar i Osijek. I na koncu, vrijeme je da otvorimo temu višenamjenskog kanala Dunav-Sava jer bi njegova izgradnja smanjila put prijevoza prema zapadnoj Europi za čak 415 km, a prema istoku za 88 km. Za sve nas taj slavonski Pelješki most povezao bi unutarnje plovne putove unutar jedinstvenog hrvatskog i europskog prostora." istaknuo je Ćosić na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem.