946
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Na jučerašnjoj izvanrednoj sjednici Županijske skupštine Požeško-slavonske županije od ukupno 31 vijećnika prisutno je bilo njih 28. Kako smo jučer izvijestili na dnevnom redu našle su se dvije točke, odnosno Prijedlog odluke o kriterijima za dodjelu sredstava pomoći za ublažavanje i uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u lipnju 2021. godine te Informacija o programu dodjele potpora male vrijednosti poljoprivrednicima za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda na području Požeško-slavonske županije u 2021. godini i mišljenje Ministarstva poljoprivrede uz program potpore, a one su prihvaćene jednoglasno.
Podsjetimo, u lipnju 2021. Požeštinu su pogodile prirodne nepogode poplava i tuča s velikim razmjerima šteta ponajviše u poljoprivredi, a evidentirane su na području pet jedinica lokalne samouprave i to: gradova Požege, Kutjeva i Pleternice te općina Jakšić i Kaptol.
Povodom toga, Vlada Republike Hrvatske je na 65. sjednici održanoj 1. srpnja 2021. donijela Odluku o pomoći poljoprivrednicima za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda na područjima u Požeško-slavonskoj županiji za 2021. godinu.
- Tijekom hitne procjene okvira i razmjera šteta procijenjeno je da se radi o nešto manje od 300 milijuna kuna. Nakon proglašenih elementarnih nepogoda bili su rokovi kojima su općinska i gradska povjerenstva trebala utvrditi financijske razmjere šteta. Povjerenstvima je podneseno preko četiri tisuće zahtjeva, a u registar uneseno nešto više od devet tisuća stavaka. Što se tiče Vladine odluke, ukupno 160 milijuna kuna je stavljeno na raspolaganje našoj Županiji u svrhu saniranja šteta. - kazala je županica Požeško-slavonske županije, Antonija Jozić.
Naime, jedna od odluka Vlade bila je upravo da se iz proračunske rezerve dodjeli 20 milijuna kuna za pomoć Požeško-slavonskoj županiji te 20 milijuna kuna za poljoprivredu. Nakon tjedan dana županiji je na raspolaganje stavljeno 160 milijuna kuna kako bi se sanirale štete i u budućnosti neke bile spriječene. Kada je završen unos šteta u registar šteta evidentirano je oko 188 milijuna šteta.
- Na sastancima i koordinacijama koje sam imala s gradonačelnicima Požege, Pleternice i Kutjeva te načelnicima općina Kaptol, Jakšić, Velika nekako je zauzet stav da se ovih 20 milijuna pomoći koji idu iz Državnog proračuna, odnosno proračunske rezerve - dodijele fizičkim osobama za štete koje su nastale na stambenim i obiteljskim kućama. S obzirom na to da je ta šteta iznosila oko 64 milijuna kuna, preračunali smo da 30 posto od toga jest taj iznos koji mi danas raspodjeljujemo, a obuhvatili bismo 30 posto šteta koje su nastale na obiteljskim i stambenim objektima i ovime bi bila obuhvaćena oprema, odnosno kućanski aparati i sve ono što je ljudima stradalo u poplavi 6. lipnja. Preostali iznos do 20 milijuna kuna ostaje na računu Požeško-slavonske županije i utrošit ćemo ga za sanaciju, odnosno prikupljanje otpada i zbrinjavanje azbestnih ploča te otpada koji smo imali nakon te dvije prirodne nepogode. - dodala je županica.
Temeljem Programa Požeško-slavonska županija će raspisati javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za ublažavanje šteta od prirodne nepogode koji će biti objavljen na službenoj stranici županije, a njime će se odrediti predmet javnog natječaja, dokumentacija koja čini prijavu na javni poziv, uvjeti koje podnositelj prijave mora zadovoljiti, rokovi, načini i uvjeti za podnošenje prijave način isplate potpore.