SLAVONSKI BROD - Od kojekakvih planova, analiza, zaključaka, odluka i prijedloga o kojima raspravljaju i glasuju slavonskobrodski gradski vijećnici, većini se građana „diže kosa na glavi" ili, pak, uopće ne razumiju potrebu i važnost donošenja takvih dokumenata.
Ipak, mnogi od njih - ako ništa drugo - sadrže bitne podatke i informacije za daljnja istraživanja i djelovanje. Jedan od njih je Plan djelovanja u području prirodnih nepogoda za 2022. godinu.
Poplave, potresi, koronakriza, olujna nevremena,... htjelo-ne htjeli, sve to posljednjih je godina, uz ostatak Hrvatske, 'dotaknulo' i žitelje Brodsko-posavske županije te građane Slavonskog Broda.
Prijedlog Odluke ranije spomenutog Plana, pokazuje kroz kakve je prirodne nepogode Grad prolazio u posljednjem desetljeću, uz iznose šteta koje su bitno utjecale na gospodarstvo i život građana. Strahovite posljedice pokazuju koliko je bitno kvalitetno isplanirati suočavanje s takvim situacijama.
Sagledamo li razdoblje od 2007. do 2020. godine, područje grada Slavonskog Broda borilo se s olujnim nevremenima u više navrata, kao i poplavama, sušama, odronima tla i mrazovima.
U trinaest godina prirodne su nepogode na gradskom području uzrokovale štetu u ukupnom iznosu od 169 milijuna kuna. Slavonskom su Brodu, pritom, najviše naštetile poplave. Od navedenog iznosa, čak 140 milijuna kuna štete naneseno je upravo poplavama koje su zabilježene 2010., 2014., 2017. i 2018. godine.
Također, sagledavanjem mogućih prirodnih nepogoda u budućnosti, u obzir treba uzeti i izloženost visokom rizicima od klimatskih promjena koje su i uzrok povećanja broja nepogoda, a s njima i porasta negativnih posljedica koje uzrokuju.
Razorni potresi čije će nesretne obljetnice uslijediti u narednim danima, uz ljudske su žrtve, imali i iznimno visoku imovinsku štetu. Prema Nacionalnom planu oporavka i otpornosti 2021.-2026., šteta od potresa na hrvatskom je području zasad procijenjena na 129 milijardi kuna. To je više od 80 posto godišnjeg državnog proračuna, odnosno, oko četiri puta više od ukupnog financijskog efekta koronakrize na proračun.
Drugim riječima, spojem pandemije i prirodnih nepogoda, Hrvatska je višestruko oštećena. Kako takve situacije i događaji u budućnosti neće nestati, preostaje tek biti dodatno spreman na njih.
Naslovna fotografija: Danijel Soldo, Cropix, svibanj 2014. u Slavonskom Brodu
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina23.12.2021. u 08:17
Steta koju su pojedinci donijeli svojim losim politickim odlukama , a i jos ih donose ne moze se mjeriti sa poplavama i olujama. Od poplave i oluje se stanje sanira a od ovih parazita nema popravka.
-