2816
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osim što Brođane gotovo svakodnevno potiče na kupovinu svježih domaćih proizvoda na slavonskobrodskoj Gradskoj tržnici, a samim time i na potporu lokalnih proizvođača, Neno Saboci aktivan je u različitim grupama na društvenim mrežama povezanima s 'brodskim temama'.
Tako je nedavno u grupi „Dodaj fotografije Slavonskog Broda", kao njihov veliki obožavatelj, objavio niz starih drvenih dvorišnih ulaznih vrata karakterističnih za gradske ulice. Takozvane, „ajnfort kapije" i drugdje se smatraju arhitektonskim draguljima na ulazima kuća, a u Slavonskom Brodu može se naići na lijepe primjerke.
Naime, iako se u većinu slavonskih kuća i dvorišta i danas ulazi kroz klasičnu kapiju / vrata na ogradi, neke su kuće njemačkog tipa imale natkriveni ulaz koji s kućom čini cjelinu.
Naziv 'ajnfort kapija' kojeg su koristili (i) stari Brođani, dolazi od njemačke riječi „Einfahrt" te označava natkriveni kolni ulaz u dvorište, odnosno, veliku ulaznu kapiju koja haustorom vodi do dvorišta. Riječ je, dakle, o svojevrsnom velikom ulaznom hodniku kroz koji su nekada mogla proći i kola i fijakeri koje su posjedovale bogate obitelji. Štoviše, samo su na taj način (kroz ajnfort kapiju) kola i mogla s ceste pristupiti inače ograđenom dvorištu.
Mada je većina slavonskobrodskih „ajnfort kapija" nešto manjih dimenzija, drugdje su one obično poprilično velike. S oba krila najčešće su širine od tri do tri i pol metra te visine od četiri do pet metara.
Jedna posebno zanimljiva, danas se nalazi i u središnjoj slavonskobrodskoj Ulici Petra Krešimira IV., poznatijoj pod nazivom „Široka". Iznad nje, nalaze se konjske glave koje su označavale ulaz u svratište, odnosno, konačište otvoreno na tom mjestu početkom 20. stoljeća. Vlasnik mu je bio Daniša Čavčić.
I druge središnje gradske ulice, poput Starčevićeve i Mesićeve, otkrivaju pravo baštinsko blago u vidu tih posebnih glavnih ulaza. Prođete li samo tim dvjema paralelnim ulicama, možete ih vidjeti više od dvadeset.
Mada mnoge trebaju temeljitu obnovu, ovakve bi „kapije" mogle postati znamenitost Slavonskog Broda. Njihovo očuvanje i zaštita trebali bi biti zadaća ovdašnjih konzervatora, ali i jedinice lokalne samouprave koja bi vlasnike na različite načine trebala poticati na ulaganje u to kulturno bogatstvo gradskih ulica.