2590
Prikaza
1
Komentar
ORIOVAC / SLAVONSKI KOBAŠ - Dok je uživao u šetnji zelenom oazom nedaleko svoje nekretnine, šumsku idilu Petru Terziću omele su lešine čagljeva. U fazi raspadanja nalazile su se ni manje niti više nego u blizini farme purana u Slavonskom Kobašu na kojoj je u studenom 2023. godine otkrivena ptičja gripa.
Kako je smatrao nevjerojatnim da su životinje koje su najvjerojatnije ubili lovci ostavljene da se raspadaju usred šume, sve je prijavio nadležnim institucijama. Pokraj usmrćenih čagljeva pronašao je i čahure metaka te zaključio kako su strvine morale biti svjesno ostavljene na tom području - potpuno suprotno svim zakonskim propisima, ali i iznimno opasno s obzirom na uzgoj purana u blizini te nebrojene mogućnosti širenja različitih vrsta zaraze.
Kako saznaje PlusPortal, odmah nakon prijave i saznanja o dogažaju, veterinarska je inspekcija obavila očevid te utvrdila kako je strvine „neškodljivo uklonio“ ovlaštenik prava lova u zajedničkom otvorenom lovištu broj XII/114 - „Slavonski Kobaš“, a o čemu je predsjednik Lovačkog društva „Orljava“ Slavonski Kobaš dostavio pisano očitovanje. Veterinarska inspekcija o svemu je obavijestila i lovnu inspekciju koja je također obavila nadzor te nam otkrila gdje su konkretno završile strvine.
- Lovna inspekcija Državnog inspektorata odmah po zaprimanju informacije o pronađenim strvinama čaglja obavila je inspekcijski nadzor u zajedničkom otvorenom lovištu broj XII/114 – „Slavonski Kobaš“ ovlaštenika prava lova LD „Orljava“ Slavonski Kobaš. Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je kako je ovlaštenik prava lova nakon saznanja o postojanju i lokaciji pronađenih lešina iste neškodljivo uklonio odlaganjem u sanitarnu jamu koju ima pripremljenu za odlaganje nusproizvoda odstrijeljenih svinja divljih sukladno Naredbi o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj. Slijedom navedenoga inspekcijskim nadzorom nisu utvrđene povrede odredbi Zakona o lovstvu od strane ovlaštenika prava lova. - odgovorili su nam iz Državnog inspektorata.
Nisu nam znali reći tko je čagljeve ustrijelio pa smo nastavili istraživati dalje. U ponedjeljak u 9.12 upit smo poslali i Općini Oriovac, a već u 9.28 smo primili poziv općinskog komunalnog redara koji je ujedno i čelni čovjek nadležnog lovačkog društva. Dakle, riječ je o osobi koja nam je temeljem dviju svojih funkcija bila mjerodavna odgovoriti na sva naša pitanja.
- S 99-postotnom sigurnošću mogu reći da se radilo o redovnom odstrelu jer krivolova na tom području nema. Nismo utvrdili je li bila riječ o skupnom ili pojedinačnom lovu, ali je evidentno da se radi o čaglju koji nije zalegao na licu mjesta - što za nekog tko poznaje tu životinju nije ništa neobično. Riječ je o izrazito žilavoj životinji koja, znaju to naši lovci, ne odustaje ni nakon što bude pogođena, a često takva ulazi i u sukob s lovačkim psima. U čitavoj priči tužno je da nas se pokušava staviti na stup srama umjesto da nas se hvali. OPG-ovci su iznimno zahvalni i zadovoljni radom nas lovaca jer im čagljevi neprestano rade štetu, a mi se maksimalno trudimo staviti ih pod kontrolu. To su krasni lovci i ponosan sam na njih. Zašto se netko tko slučajno naleti na lešine ne obrati direktno nama nego izabere na noge dignuti čitavu Hrvatsku s više vrsta inspekcija - teško mi je reći. Nazvao bih to zločestoćom. Ružna vremena su došla. Zbog takvih pritisaka i činjenice da sam očito ja trn u oku i samim time teret svom lovačkom društvu, ozbiljno razmišljam o tomu da sazovem skupštinu i dam ostavku na mjesto predsjednika društva koje gospodari tim lovištem. - kazao je rezignirano Dubravko Kolundžić koji nam je spremno odgovarao na sva postavljena mu pitanja.
S druge strane, čovjek koji je sve prijavio, osim niza nepravilnosti neobičnim nalazi i činjenicu da je objava priče - kako on tvrdi - stopirana u drugom lokalnom mediju u Slavonskom Brodu pa ostaje nejasno - ima li se što kriti u ovom slučaju i zašto se krije ako su svi (inspekcije, Općina, lovci) odradili svoj posao.