/ 12
904
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Uoči današnje konferencije za medije, gradonačelnik Grada Požege, Željko Glavić, održao je u Gradskoj vijećnici sastanak s nadležnim tijelima (žurnim službama, Tekijom, Hrvatskim vodama, mjesnim odborom Sajmište) tematsk vezan za vremenske (ne)prilike koje posljednjih tjedana, ali i godina, intenzivno pogađaju Požegu i nanose velike štete građanima.
- Održali smo sastanak sa svim relevantnim sudionicima koji bi trebali sudjelovati u rješavanju hitnog i dugoročnog problema bujičnih poplava u ovom dijelu Požege koje je, unutar mjesec dana čak dvaput, poplavljeno.
Analizirali smo jesu li u ovom hitnom djelu sve žurne službe odradile svoj posao uredno, je li komunikacija bila dobra te je li sve napravljeno kako treba i na vrijeme. Prema izvješćima svih žurnih službi, bilo je, doista, puno poziva - njih oko 200. Vatrogasci su imali 15 ekipa koje su sanirale posljedice bujičnih poplava, manje-više vezane za ispumpavanje podruma. Isto tako, bile su tri ekipe Tekije zbog saniranja začepljenja šahtova i različitih problema vezanih uz mogućnost protoka voda kroz kanalizacijski sustav. Na otklanjanju posljedica poplava radile su i tri ekipe Hrvatskih voda.
U drugom djelu analizirali smo mogućnosti što onog kratkog što dugoročnog rješenja te problematike kako u budućnosti ne bi dolazilo do sličnih situacija.
Zaključci su uglavnom sljedeći:
- ono što svi moramo shvatiti je da će ovakvih bujičnih poplava, s obzirom na klimatske promjene, biti i da će ih biti više i obilnije nego do sada. To je nešto s čime se moramo nositi, razmišljati i raditi na prevenciji bar dijela posljedica.
- što se tiče onoga što smo analizirali kao neposredne posljedice, odnosno, neposredne uzroke ovakvih plavljenja prije svega Sajmišta - tu ima nekih točaka koje se mogu i moraju sanirati jer ne zahtijevaju niti velika financijska sredstva niti nekakve dugotrajne procjene analize i projekte te ćemo taj dio odraditi. Moram reći da su predstavnici Hrvatskih voda primili na sebe dio tog posla koji treba odraditi i naravno Grad će odraditi onaj dio koji treba i to ćemo u kratkom vremenu sanirati - čvorišta koja vjerojatno pogoršavaju situaciju, a kad se riješe problem bi mogao biti nešto manji. - pojasnio je gradonačelnik te dodao kako cijelo obuhvatno rješenje nisu našli jer nemaju čarobni štapić za to, no gradska Uprava i Hrvatske vode će se konzultirati sa strukom te vidjeti što bi još mogli napraviti osim ovoga što su sami utvrdili.
- Zaključci sa sastanka su vrlo jasni po njima ćemo postupiti svi zajedno, a ovdje su bili i predstavnici mjesnog odbora Sajmišta koji su rekli svoje utiske i neka moguća rješenja koja oni vide kao takva te smo i to uzeli u obzir.
Napravit ćemo sve ono što se može napraviti.
Isto tako utvrdili smo da ovo nije prvi put da se to događa, bilo je takvih situacija u 20 godina više i očito se u prirodi promijenilo nešto jer je palo 65 litara po četvornom metru u periodu od 18 sati pa sve do prije ponoći. To su ogromne količine u kratkom vremenu i kad se sve napravi jasno da će to biti problem, a koliko vidimo na puno mjesta u Hrvatskoj događa se isto. Vjerojatno je rješenje u tome da općenito kao zajednica promijenimo kut gledanja i da uzmemo u obzir da klimatske promjene nisu najava nego da se to već događa. - zaključio je požeški gradonačelnik.
Mediji su se obratili uglavnom Hrvatskim vodama i to s problemom u Mlinskoj ulici koja nikada do sada nije bivala poplavljena, a sve je to zbog godina nakupljanja i nečišćenja mulja u jarcima. Predstavnici Hrvatskih voda kazali su kako će to, pak, obići te očistiti, ali da im za takvo što država ne daje sredstva već godinama te oni brinu o košnji. Ujedno, kazali su kako zbog ovakvih poplava dolazi zbog posječenih šuma koje su prije zadržavale kišu, odnosno, za takvo stanje krive Hrvatske šume.
Ujedno, u Frankopanskoj ulici, ali i šire građani imaju dojam da je stanje gore nego ikada. Iz šahtova izvire voda i poplavljuje dvorišta tijekom poplava te su se mediji osvrnuli i na obavljene radove Aglomeracije u toj ulici te kako se to ne bi trebalo događati. Direktor Tekije Anto Bekić, je, pak, kazao kako će tijekom obilnih padalina obići mjesta gdje su šahtovi te da je u sklopu aglomeracije izmijenjen cijeli kanalizacijski kolektor, a radi se o ogromnim količinama vode koje to ne mogu 'progutati'. Sustav je najmoderniji, ali ne može to toliko brzo odnijeti s cesta - poručeno je.
Na rješenjima se, kažu, radi. Ona se uglavnom odnose na retencije čija je projektna dokumentacija u izradi, no koliko će građani na to još čekati i uz to se boriti sa poplavama nakon svakog jačeg pljuska - pokazat će vrijeme. Nažalost, rezultati današnjeg sastanka ne slute na dobro.