Sveukupno je do sada Grad Slavonski Brod uložio oko 4,5 milijuna kuna u zgradu Hrvatskog doma.
SLAVONSKI BROD, grad čije su ulice ispisane bogatom poviješću i kulturom, započeo je put prema ambicioznom cilju: revitalizaciji jedne od svojih najistaknutijih kulturnih znamenitosti – Hrvatskog doma. Ova zgrada, koja je desetljećima pulsirala kao epicentar kulturnog života, nakon godina tišine, ponovno je spremna zauzeti svoje mjesto u srcu kulturne ponude grada. Međutim, unatoč planovima i ulaganjima u obnovu, Hrvatski dom u Slavonskom Brodu i dalje ostaje prazan. Odazivi gradskih čelnika nagovještavali su povratak života u zgradu, ali od tada prevladava tišina.
Evolucija kina u prostoru Hrvatskog doma
"Hrvatski dom", smješten je na Trgu Josipa Stadlera u Slavonskom Brodu, izgrađen je 1925. godine, a svoja vrata filmovima otvorio je 1927. godine. Od svoje premijere filmske projekcije s tonom "Tango ljubavi", u studenom 1930. postao je simbol kulturnog preporoda i tehnološke inovacije. Uzimajući u obzir njegovu transformaciju nakon što je postao vlasništvo Upravne općine 1933., kino je postalo pristupačnije i otvorilo vrata brojnim značajnim filmskim večerima. Međutim, tijekom Drugog svjetskog rata, preimenovanje u "Soldatenheim" i prisilna suradnja s okupatorima odveli su ga daleko od njegove uloge u lokalnoj zajednici. Nakon rata, optužbe upućene prema Olgi Panthy, vlasnici kina, otežale su povratak na kulturnu scenu. Unatoč tome, kinematografska tradicija nastavljena je pod novim imenom (kino "Jadran"), čime je Hrvatski dom ostao središte kulturnog života grada, simbolizirajući otpornost i adaptabilnost kroz promjene vremena, tehnologije i političke klime, zadržavajući svoje mjesto u kulturnom identitetu grada Slavonskog Broda.
Od filmskih večeri do zatvaranja i ponovnog ulaganja
"Hrvatski dom" je svoj novi uzlet doživio 1952. godine preseljenjem kina "Jadran", iz privremenog prostora, u svoje prostore u Mesićevoj ulici, označavajući početak njegove ere kao centra filmske umjetnosti. Godine u kojima je zgrada djelovala kao kino bile su zlatno doba za "Hrvatski dom", no napredak tehnologije i smanjenje broja posjetitelja doveli su do njegovog zatvaranja 2006. godine. Unatoč tome, zgrada nije zaboravljena; fasada je obnovljena, stolarija zamijenjena, krov popravljen, a napravljeni su i veliki zahvati kod uređenja unutrašnjosti. Ovo unutarnje uređenje predstavlja jedan od ključnih projekata koje je Grad Slavonski Brod planirao provesti sa svojim trgovačkim društvima i ustanovama s ciljem ponovnog osvježenja prostora pripremajući tako teren za novu fazu u životu ove zgrade.
Novo poglavlje: renovacija i prenamjena
Vijesti stigle sa sjednice Gradskog vijeća Slavonskog Broda još 2021. najavile su raspisivanje natječaja za uređenje unutarnjeg dijela Hrvatskog doma. Odabrani izvođači radova nagovijestili su povratak života u ovaj prostor, s planovima da zgrada postane ponovno dostupna građanima. Međutim, i nakon tri godine, prevladava tišina. Pitanje je, leži li odgovornost na gradskim vlastima ili na nedovoljnom angažmanu samih građana?
Uložena sredstva i planovi
U obnovu pročelja uloženo je oko pola milijuna kuna, dok je za unutarnje uređenje dvorane izdvojeno znatno više sredstava. Sveukupno je do sada Grad Slavonski Brod uložio oko 4,5 milijuna kuna u zgradu Hrvatskog doma stoji u odgovoru koji je PlusPortal dobio iz Gradske uprave Slavonskog Broda. Pored uređenja pročelja, izmjene unutarnje i vanjske stolarije, izvršeni su radovi na sanaciji kompletnog podruma (u kojem trenutno boravi Udruga "Logos") kao i svih ostalih prostorija (uključujući sanitarne čvorove) zgrade Hrvatskog doma. U cijelosti su izmijenjene sve instalacije u zgradi, stari sustav grijanja (na lož ulje) zamijenjen je novim (na plin) te je ugrađena oprema za hlađenje. Uskoro kreće opremanje objekta namještajem i uređenje interijera (rasvjeta, zastori, podne obloge i sl.) te opremanje prostora audio i video opremom. Nakon preuređenja prostora postavlja se pitanje: „Što dalje?“
Potencijal Hrvatskog doma
"Hrvatski dom" ima potencijal postati mjesto okupljanja za različite društvene, edukativne i političke aktivnosti. Ako je dinamika uređenja na Gradu, to može ukazivati na potrebu za aktivnostima i inicijativama udruga i organizacija civilnog društva kako bi se iskoristio taj prostor na koristan i društveno angažiran način. Prostor može biti domaćin debatama, radionicama, predavanjima i drugim događajima koji potiču angažman i dijalog unutar lokalne zajednice koje teže pozitivnim društvenim promjenama. Osim toga, ovaj prostor može biti i platforma za različite oblike aktivizma, uključujući ekološki, socijalni, kulturni ili politički aktivizam. "Hrvatski dom" u Slavonskom Brodu predstavlja važan kulturni i društveni centar u gradu te ima potencijal biti ključno mjesto za promicanje različitih oblika društvenih aktivnosti i zajedničkog angažmana građana i gradske uprave.
Koraci ka oživljavanju
Kako bi se oživjelo staro kulturno mjesto, potrebno je provesti niz koraka te je ključno ulagati u dovršetak renovacije i modernizaciju zgrade. Popravak strukturnih nedostataka, poboljšanje sustava grijanja, hlađenja i rasvjete te opremanje prostora suvremenom tehnikom i opremom, predstavljali su važne korake za reanimaciju prostora. Razvoj raznovrsnog i privlačnog programa kulturnih događanja koji će zadovoljiti različite interese publike je od vitalne važnosti. To može uključivati predavanja, radionice, tematske događaje, koncerte, izložbe, kazališne predstave, filmske projekcije te organizaciju revije domaćih filmova kako bi se građani upoznali sa suvremenom kulturnom scenom u Hrvatskoj. Također, suradnja s lokalnim umjetničkim, obrazovnim, poslovnim i socijalnim organizacijama ključna je za stvaranje podrške aktivnostima u Hrvatskom domu.
Marketing i promocija kao ključ održivosti
Zajedničko programiranje događanja, razmjena resursa i suradnja na promociji i marketingu igraju ključnu ulogu u povećanju svijesti i privlačenju slavonskobrodske publike. Korištenje društvenih i lokalnih medija, plakata, letaka i javnih događanja, kao i uključivanje lokalne zajednice u proces oživljavanja Hrvatskog doma putem javnih konzultacija, otvorenih poziva za prijedloge programa, volonterskih inicijativa i upravljanja prostorom, također su bitne stavke za oživljavanje prostora. Razvijanje dugoročnog plana financiranja, koji će osigurati stabilnost i održivost Hrvatskog doma, presudno je kako bi se preveniralo njegovo zatvaranje, kao što se dogodilo 2006. godine. Diversifikacija prihoda od ulaznica, donacija, sponzorstava, javnih potpora i iznajmljivanja prostora može igrati važnu ulogu u održivosti. Oživljavanje Hrvatskog doma zahtijeva angažman i podršku lokalne zajednice, suradnju te jasnu viziju i strategiju za razvoj kulturnog prostora koji će zadovoljiti potrebe i interese lokalnog stanovništva.