Obitelj Jerković s ponosom se danas prisjetila svih postignuća i bogate ostavštine nezaboravnog Josipa Jerkovića.
SLAVONSKI BROD - Povodom Dana grada Slavonskog Broda danas je u slavonskobrodskoj Glazbenoj školi održana svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su nagrađeni zaslužni građani.
Zlatna čaplja - nagrada za životno djelo ove je godine posthumno dodijeljena za iznimna ostvarenja i ostavštinu prof.mr.art. Josipu Jerkoviću - sveučilišnom profesoru, dirigentu i glazbenom piscu. Kako su nagradu preuzeli članovi njegove obitelji - supruga i djeca s pratnjom - bio je to posebno emotivan i dirljiv trenutak. U svakom njihovom koraku i pokretu vidjelo se koliko su ponosni na svog supruga, oca, punca,...
Ž.G./PLUS
- Silno smo ponosni na ovo veliko priznanje koje, na neki način, obilježava i kruni sve njegovo profesionalno, društveno i glazbeno poslanje te rad i djelovanje u Slavonskom Brodu od šezdesetih godina. Kolaž i dokumentarij koji smo gledali na svečanoj sjednici pokazuje kolike su generacije glazbenika, profesora, studenata, građana... koje je okupljao i motivirao. Stvorio je velikog glazbenog diva u Slavonskom Brodu, čije je ime pronosio diljem bivše države i Europe. - kazao je sin Josipa Jerkovića,
Berislav Jerković.
Sjećanja su ono što ostaje kad ovaj svijet napuste ljudi. Oni veliki među nama ostave ih toliko da ih se svatko sjeća na svoj način. Nasljeđe Josipa Jerkovića je veliko za Slavonski Brod, ali najveću je prazninu njegov odlazak ostavio u obitelji. Bilo je to vidljivo na onima kojima najviše nedostaje, ali koji su smogli snagu pojaviti se danas i svečano obilježiti ovaj poseban dan. Predlagač ovogodišnjeg laureata za 'Zlatnu čaplju' je Gradonačelnik Grada Slavonskog Broda.
- Hvala Slavonskom Brodu i gradonačelniku Mirku Duspari. Glazbu je moj suprug nosio sa sobom od početka pa sve do smrti. Puno je toga što bih mogla izdvojiti. Živio je za glazbu i za svoju obitelj. - kazala je supruga Josipa Jerkovića, Julijana Jerković.
Kandidatura za nagradu:
Maestro Josip Jerković, (1938.-2020:), 0d 1984. do 2008. godine bio je profesor na Sveučilištu u Osjeku na studijima glazbe, pročelnik studija Glazbene kulture od 1987. do 2005. godine, a dekan Pedagoškog fakulteta u dva mandata. Osnivanjem Umjetničke akademije u Osijeku, 2004. godine, imenovan je njezinim prvim dekanom. Posebno vrijedni i plodni rezultati vezani su za pjevačke zborove u Slavonskom Brodu, nekadašnji Đuro Salaj, sada Davor i u Osijeku, Akademijski zbor Sveučilišta J. J. Strossmayera. Uvijek se vodio visokim i stručnim kriterijima kojima je unaprjeđivao zborsko pjevanje sredina u kojima je djelovao te širio izvedbeni repertoar na svjetovna i crkvena, vokalna i vokalno-instrumentalna djela, u rasponu od renesansnih do suvremenih skladatelja, s posebnim naglaskom na djela hrvatskih skladatelja od kojih je mnoga i praizveo. Održao je oko 1.500 nastupa dljem Republike Hrvatske, republika bivše države te brojnih europskih država. Zaslužan je za praizvedbe više od 60 skladbi hrvatskih i stranih autora, objavio je dvije gramofonske ploče, a za potrebe domaćih i stranih televizijskih i radio postaja snimio je oko 120 skladbi. Surađivao je s brojnim dirigentima, solistima i ansamblima, od kojih je za istaknuti Zagrebačka i Beogradska filharmonija, Zagrebački simfoničari, Simfonijski puhački orkestar Hrvatske vojske, Orkestar Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gudački orkestar Gaudeamus i brojni drugi. Bio je predsjednik i član stručnih žirija za zborove i orkestre na regionalnoj, državnoj i međunarodnoj razini. Objavio je niz stručnih i znanstvenih radova i tri knjige iz dirigiranja, bio je član brojnih hrvatskih umjetničkih udruženja, djelovao kao predsjednik Stručnog savjeta za vokalnu glazbu Hrvatskog sabora kulture i Centra za glazbu Zagreb. Dobitnik je više desetaka nagrada i priznanja, od kojih se posebno ističe odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi Republike Hrvatske. Ostat će zapamćen kao osoba koja je snažno doprinijela razvitku i napretku zborske umjetnosti u Hrvatskoj, osobito u dijelu koji se odnosi na obrazovanje generacija zborovođa. Uvijek je bio rado viđen predavač na umjetničkim skupovima, omiljen među kolegama, generacijama studenata, ali prije svih, među tisućama svojih pjevača čije je živote oplemenio glazbom, stručnim znanjem, životnom mudrošću, primjerom odgovornosti, posvećenosti, dosljednosti i energičnosti po kojima će ga se s poštovanjem i ljubavlju sjećati. Kako bi zahvalili sveučilišnom profesoru, dirigentu, glazbenom piscu za iznimna ostvarenja te značajnu ostavštinu zborske umjetnosti kao jedinstvenog izričaja i vrijednog doprinosa u prepoznatljivosti društvenog i kulturnog života na ponos građana i grada Slavonskog Broda, predlaže se dodjela Zlatne čaplje, nagrade i priznanja za životno djelo.