/ 5
AP/SBplus
1074
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Divljač je neizostavan dio prirodnog ekosustava, ali prisutnost iste može prouzročiti značajne štete, osobito u poljoprivredi. Svake godine štete predstavljaju ozbiljan problem za poljoprivrednike, stočare i vlasnike imanja u Brodsko-posavskoj županiji. Kako bi se smanjile negativne posljedice, Županija je donijela 'Godišnji plan mjera za sprečavanje šteta od divljači za lovnu godinu 2025./2026.' te niz smjernica koje su obavezne za provođenje.
Divljač uzrokuje različite vrste šteta, koje se mogu svrstati u nekoliko kategorija - štete na imovini, uzrokovane lovom, ekološke štete i štete na lovnotehničkim objektima. Svake godine se bilježe značajni gubici, a bez preventivnih mjera situacija bi mogla postati još ozbiljnija.
Dopuštene su i ciljane mjere zaštite površina uz korištenje kemijskih, mehaničkih i eksplozivnih sredstava te drugih alata. Uporaba repelenata, električnih ograda, plašila i sličnih metoda ima za cilj odvraćanje divljači, dok se istjerivanje može provoditi paljenjem vatre, petardama i drugim tehnikama.
Mjere za sprječavanje ekoloških šteta su osiguravanje hrane i vode divljači u lovištima. Time se divljač potiče da ostane u prirodnim staništima - umjesto da ulazi u naseljena područja i poljoprivredne površine.
Plan jasno propisuje da su za provedbu mjera odgovorni lovozakupnici i koncesionari državnih lovišta - koji su dužni osigurati provođenje zaštitnih radnji propisani planom Županije. No, i vlasnici zemljišta snose dio odgovornosti jer su dužni poduzeti preventivne korake o vlastitom trošku.
Obaveza je vlasnika zemljišta da bez odgađanja obavijeste nadležne institucije kako bi se moglo reagirati na vrijeme.
Ako propisane mjere ne budu dovoljno učinkovite - župan Danijel Marušić može donijeti dodatne odluke. Primjerice, župan može zabraniti lov određenih vrsta radi zaštite ekosustava, može dopustiti sanitarni i redukcijski odstrel divljači ako prijeti sigurnosti imovini i ljudima te propisati smanjenje brojnog stanja pojedinih vrsta ako je ugrožena poljoprivreda.
Protiv takvih odluka - moguće je podnijeti žalbu Ministarstvu, no u većini slučajeva, one su donesene na temelju stručnih procjena i stvarnih problema na terenu.
Regulacija šteta od divljači jedan je od najvažnijih izazova u upravljanju lovištima i poljoprivrednim zemljištem. Iako su donesene konkretne mjere, njihova provedba ovisi o odgovornosti svih dionika - od lovaca i poljoprivrednika do županijskih vlasti.