972
Prikaza
0
Komentara
GARČIN - Mada su konji nekad u Slavoniji bili svakodnevna pojava, danas ih mnogi mogu vidjeti tek na pokladnim jahanjima ili manifestacijama u organizaciji konjogojskih udruga u Brodsko-posavskoj županiji. No, poznati garčinski ranč omogućava posjetiteljima svakodnevni susret s njima. Pri jednom takvom, posebnu su nam pozornost privukli konji pasmine Trakehner, iznimno bogate povijesti i izvanrednih osobina.
Općenito, konji kao vrsta fasciniraju svojim prilagodbama i sposobnostima. Evolucijski gledano, razvili su se od malih stvorenja veličine psa tijekom razdoblja dinosaura, do velikih i snažnih životinja koje danas poznajemo. Ova evolucija oblikovala ih je da prežive u surovim prirodnim uvjetima, gdje preživljavaju samo oni najizdržljiviji.
Prosječni životni vijek konja je oko 33 godine, no postoje i slučajevi kada konji žive dulje. Njihov način spavanja je specifičan; mogu spavati stojeći zahvaljujući posebnom mehanizmu u nogama zvanom "stay apparatus" ("mehanizam za stajanje"), koji im omogućuje da se opuste i odmaraju bez opasnosti od pada. Ipak, kako bi postigli duboki san (REM fazu), povremeno moraju leći.
Brzina konja ovisi o načinu kretanja. Najteže je postići oblik kretanja zvani 'kas', a brzina se kreće od 2,8 do 14,2 metra u sekundi. Galop, najbrži oblik kretanja konja, može dosegnuti brzinu do 20 metara u sekundi, pri čemu se ritam galopa prepoznaje po tri udarca kopita.
Također, konji proizvode impresivnih 40 litara sline dnevno, što je ključan element za njihovu probavu i zaštitu želuca od kiselina. Njihova prehrana mora biti pažljivo planirana, posebno tijekom mladosti, kako bi se osigurao zdrav rast i razvoj.
Kada govorimo o karakteristikama Trakehner konja, važno je napomenuti da su oni poznati po svojoj inteligenciji i pokornosti, ali i po snazi i izdržljivosti. Ova pasmina koristi se u raznim disciplinama konjičkog sporta, od dresure do skakanja, a njihova svestranost omogućuje im sudjelovanje u gotovo svim vrstama natjecanja. U Hrvatskoj se konjički sport razvija kroz aktivnosti Hrvatskog konjičkog saveza, koji organizira brojna natjecanja i promiče uzgoj i očuvanje plemenitih pasmina poput Trakehnera.
Za one koji žele dodatno unaprijediti svoje znanje i vještine u konjičkom sportu, Kineziološki fakultet u Zagrebu nudi studijski smjer Konjički sport. Ovaj program omogućuje studentima stjecanje teoretskog i praktičnog znanja potrebnog za profesionalni razvoj u ovom području. Program obuhvaća sve aspekte uzgoja, treniranja i brige za konje, osiguravajući nastavak tradicije i podizanje standarda u konjičkom sportu.