829
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Grad Slavonski Brod ove je godine drugi put domaćin triatlonske utrke „2. Polojski triatlon – 4. kolo Hrvatske triatlon lige“. Natjecanje se održava u Splavarskoj ulici i na Gradskim bazenima u Slavonskom Brodu, u organizaciji Triatlon kluba „Mazator“.
Utrka je okupila najbolje triatlonce iz cijele Hrvatske, a pristiglo je i nekoliko stranih natjecatelja iz Bosne i Hercegovine te Makedonije. Natjecatelji se od jutra natječu u tri discipline – akvatlon, supersprint i sprint triatlon. Nastupaju triatlonci od sedam do 70 godina i natječu se prema dobnim podjelama Hrvatskog triatlon saveza.
Gradonačelnik Mirko Duspara pozdravio je natjecatelje i posjetitelje te im se zahvalio na dolasku u Slavonski Brod. Svim je triatloncima poželio mnogo sreće i uspjeha na natjecanju. Događanju je prisustvovao i pročelnik upravnog odjela za društvene djelatnosti Ivan Holik.
Olimpijski je bazen zbog natjecanja za ostale građane u subotu zatvoren do 15 sati.
Triatlon je natjecanje koje u sebi sadrži tri različite discipline. Najčešće se pod triatlonom podrazumijeva sportsko natjecanje u disciplinama: plivanje, biciklizam i trčanje. Natjecatelj mora tijekom utrke prijeći unaprijed zadane dionice plivajući, vozeći bicikl odnosno trčeći prema unaprijed zadanom rasporedu. - piše Triatlon klub Jarun.
Neki izvori spominju da su se prva triatlonska natjecanja održala oko 1920. godine u Francuskoj, pod nazivima 'Les trois sports', 'La Course des Débrouillards' i 'La course des Touche à Tout'. Danas se ove utrke održavaju svake godine blizu mjesta Joinville le Pont, u Meulanu i u Poissyu. 1920. godine časopis 'L´Auto' je izvjestio o utrci koja se sastojala od 3 km trčanja, 12 km bicikle te plivanja preko kanala Marne.
Nakon tih godina triatlon nije bio organiziran, odnosno nije bilo podataka o natjecanjima, sve do natjecanja 'Mission Bay Triathlon' održanog 25. rujna 1974. godine. Taj se datum danas bilježi kao početak modernog triatlona.
Prvi moderni dužinski triatlon je Ironman triatlon, održan na Havajima 18. veljače 1978. godine.
Međunarodna triatlonska organizacija ITU je osnovana 1989. godine.
Od svojih početaka, triatlon ima značajan porast natjecatelja te je danas svake godine u kalendaru velik broj natrjecanja koji uključuje brojne triatlonce, kako muškarce tako i žene.
Triatlon je u programu Olimpijskih igara od 2000. godine, i od tada je standarni olimpijski sport. Dionice triatlona propisane na Igrama jesu: 1500 metara plivanje, 40 kilometara bicikl, 10 kilometara trčanje. Stoga se i navedene duljine staze u triatlonu još nazivaju i 'olimpijski triatlon'.
Osim olimpijskog triatlona često se vrše natjecanja i na drugim dionicama, ovisno o kategorijama natjecatelja, konfiguraciji terena, nivou pripremljenosti natjecatelja, itd. Poznato natjecanje je Ironman triatlon, koji je standard u dužinskim triatlonima na slijedećim dionicama: 3,86 km plivanja, 180 km bicikle i 42,195 km trčanja. Ovo se natjecanje neslužbeno smatra i svjetskim prvenstvom i najcjenjenije je natjecanje poslije Olimpijskih igara u ovom sportu.
Još se često natjecanja odvijaju i na 'polu-olimpijskim triatlonu' tzv. sprint triatlon gdje su dionice točno upola kraće nego na olimpijskom te razne kombinacije još kraćih dionica za početnike za one koje se žele prvi put okušati u triatlonu. - piše Triatlon klub Jarun.
U triatlonu se koristi uglavnom klasična oprema za tri sastavna sporta, dakle plivaći kostim za plivanje, sportski bicikl te standardna oprema za trčanje. Ipak, tijekom godina razvoja ovog sporta natjecatelji su unosili mnogobrojne prilagodbe u standardnoj opremi, od kojih je naijizrazitija ona na triatlonskom biciklu, koji ima specifičan oblik upravljača koji omogućava odmor ruku i ramena tijekom faze vožnje bicikla. Također, prilagođena je i obuća (sprinterice odnosno biciklističke cipele) koja omogućava brzo preobuvanje prilikom zamjene disciplina. Prilagođeni su i dresovi i plivački kostimi koji omogućavaju brzo presvlačenje.
Zbog specifičnosti natjecanja natjecatelji u triatlonu koriste prilagođene stilove plivanja, vožnje bicikla i trčanja da bi optimalno koristili energiju u ovom zahtjevnom sportu. Tako recimo plivači u triatlonu više se oslanjaju na snagu ruku i ramena nego li na snagu nogu u odnosu na standardno plivanje, jer pokušavaju noge što je moguće više odmoriti za bicikl. Postoje i brojne druge specifičnosti koje triatlon ipak dosta razlikuju od standarnog plivanja, biciklizma i trčanja. - piše Triatlon klub Jarun.