2017
Prikaza
0
Komentara
HRVATSKA nogometna reprezentacija je 2018. godine, osvojivši srebro na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, postigla jedan od najvećih uspjeha hrvatskog sporta u povijesti. Mnogi će reći najveći. Taj uspjeh će ostati upamćen i po euforiji više od pola milijuna ljudi koji su dočekali naše nogometaše u Zagrebu, nakon njihovog povratka iz Rusije.
Naravno, ogroman uspjeh napravili su Vatreni i 1998. kada su osvojili treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. A između turnira u Francuskoj (1998.) i u Rusiji (2018.) hrvatska nogometna reprezentacija je redovito nastupala na europskim i svjetskim prvenstvima (osim 2000. na EP-u u Nizozemskoj i Belgiji i 2010. na SP-u u Južnoj Africi).
Nogometni uspjesi Vatrenih nastali su unatoč lošim infrastrukturnim uvjetima u Hrvatskoj
Možemo reći da su naši najbolji nogometaši naviknuli navijače u Hrvatskoj na dobre rezultate reprezentacije kao i na svoje odlične igre u najvećim europskim klubovima. Posebice su vrijedni uspjesi Vatrenih iz Modrićeve generacije jer je riječ o igračima koji su inozemnim transferima vrlo brzo riješili svoju egzistenciju, pa je pohvalno što su zadržali motivaciju za nastupe u reprezentaciji, što govori o karakteru tih mladića. Posebice u kontekstu sve većeg zazora, da ne kažemo otpora, koji najbolji europski klubovi iskazuju prema odlascima svojih igrača na reprezentativna druženja, jer se nerijetko igrači vraćaju ozlijeđeni i izmoreni u sredine u kojima se vrhunski plaćeni.
Sve prethodno navedeno je samo još jedan kamenčić u mozaiku teze kako je Hrvatska jedna od najnogometnijih nacija u svijetu, ali i jedna od najuspješnijih sportskih nacija u cjelini. I to je činjenica.
Međutim, također je činjenica kako su posljednjih 30 godina ti sportski uspjesi, uključujući i rezultate Vatrenih, nastali unatoč lošim sportskim infrastrukturnim uvjetima u Hrvatskoj. U nekim sportovima došlo je do značajnijeg ulaganja u infrastrukturu, pa je primjerice država izgradila šest novih dvorana za Svjetsko rukometno prvenstvo u Hrvatskoj 2009., međutim sustavno ulaganje u nogometne stadione je potpuno zakazalo.
Budući stadion NK "Osijek" na Pampasu (Foto: gol.hr)
Investiranje u nogometnu infrastrukturu u Hrvatskoj prepušteno je gradovima i općinama te iznimno privatnim ulagačima (npr. NK „Rijeka", NK „Osijek"), ali opet uz suradnju sa jedinicama lokalne samouprave (pravo građenja na gradskom zemljištu). Zadnjih nekoliko godina i Hrvatski nogometni savez (HNS) počeo je ulagati u infrastrukturu projektom izgradnje novih igrališta (hibridni travnjaci za prvoligaše; pomoćna igrališta sa umjetnom travom), uz sufinanciranje klubova i gradova. Taj HNS-ov projekt je doprinio znatno boljim uvjetima za nastupe nogometaša, no stadionski uvjeti za gledatelje su i dalje ostali loši. Međutim, HNS je udruga građana koja svoje investicije provodi selektivno i prema nekim svojim prioritetima, pa neke sredine (npr. Slavonski Brod) mogu biti i uskraćene za pomoć te krovne nogometne organizacije u Hrvatskoj.
Klubovi iz županijskih središta većinom igraju u 3. HNL
Napravili smo malo istraživanje temeljem kojeg smo evidentirali rang natjecanja najboljih nogometnih klubova u sjedištu svih županija u Hrvatskoj, kao i stadionske kapacitete (sjedeća mjesta) tih klubova u natjecateljskoj sezoni 2021./2022. S tim da smo pod Zagrebačku županiju i Grad Zagreb naveli jedan klub (NK „Dinamo"). Pod županijskim središtima mislimo na gradove u kojima se nalazi upravno sjedište županije.
Za one koji su možda zaboravili, podsjećamo kako 1. Hrvatska nogometna liga (HNL) broji 10 klubova, 2. HNL ima 16 klubova, a 3. HNL je podijeljena u pet skupina od kojih tri imaju po 18 klubova (3. HNL Istok, 3. HNL Jug, 3. HNL Središte), jedna 14 klubova (3. HNL Zapad) i jedna 12 klubova (3. HNL Sjever).
Iz priložene tablice vidljivo je kako šest najboljih nogometnih klubova iz županijskih središta u aktualnoj natjecateljskoj sezoni igraju u prvoj ligi, jedan klub nastupa u drugoj HNL, a čak 13 klubova u trećoj ligi. Važno je za napomenuti da u dva slučaja najbolji županijski klubovi dolaze izvan sjedišta županije, pa je tako godinama najbolji istarski klub NK „Istra" iz Pule (1. HNL), a u Vukovarsko-srijemskoj županiji je najbolja vinkovačka „Cibalia" (2. HNL). Neka županijska središta sa nostalgijom se sjećaju uspjeha svojih klubova u 1. HNL (Sisak, Karlovac, Varaždin, Slavonski Brod, Zadar, Vukovar, Pazin, Dubrovnik, Čakovec), a neka nisu nikada ni imala prvoligaša (Krapina, Bjelovar, Gospić, Virovitica, Požega).
Od sljedeće sezone kreće novi sustav natjecanja hrvatskog nogometa jer će druga liga brojati 12 klubova (sada ima 16), a najveća promjena događa se u 3. HNL koja po prvi puta postaje jedinstvena liga sa 16 klubova. Pored sportskog uspjeha (najmanje prva tri bi ušla u viši rang) sadašnji trećeligaši će morati ispuniti i kriterije podijeljene u četiri kategorije (uključujući i infrastrukturu) za dobivanje licence HNS-a kako bi imali pravo nastupa u jedinstvenoj Trećoj HNL.
Zahvaljujući novoj infastrukturi, Mađarska je podignula nogometnu kvalitetu
Prije 15 godina su Hrvatska i Mađarska prijavile svoju zajednički kandidaturu za nogometni EURO 2012. Kao gradovi domaćini prijavljeni su Budimpešta, Debrecen, Gyor, Szekesfehervar, Zagreb, Split, Rijeka i Osijek.
Hrvatska država se, za potrebe EURO-a 2012., obvezala povećati kapacitet stadiona „Maksimir" (Zagreb) na 55.000 sjedećih mjesta, stadiona „Poljud" (Split) također na 55.000 mjesta, a u Rijeci i Osijeku planirana je izgradnja potpuno novih stadiona kapaciteta 35.000 mjesta. Hrvatsko-mađarska kandidatura je neslavno završila, domaćinstvo su dobile Ukrajina i Poljska, a od ulaganja RH u stadione nije bilo ništa proteklih 15 godina.
Za razliku od Hrvatske, Mađarska je (sa svojih devet milijuna stanovnika) posljednjih 12 godina sagradila čak 18 novih nogometnih stadiona. Zahvaljujući velikim ulaganjima u infrastrukturu, Mađarska je zadnjh godina podignula kvalitetu svoga nogometa što je i vidljivo kroz rezultate klubova i reprezentacije.
Budući Stadion kraj Save u Slavonskom Brodu (Foto: SBplus.hr)
Danas Hrvatska ima samo jedan nogometni stadion (splitski „Poljud" otvoren 1979.) koji može primiti više od 30.000 gledatelja jer sada zagrebački „Maksimir" (zbog u potresu oštećene istočne tribine) ima kapacitet od 24.851 sjedećih mjesta. Slijede „Gradski vrt" u Osijeku sa kapacitetom od 17.876 mjesta, varaždinski "Varteks" sa 10.800 i riječka „Kantrida" sa 10.275 mjesta. Od ostalih gradova, navedenih u našoj tablici, nitko više nema kapacitet stadiona veći od 6.000 mjesta. Od samoga broja sjedećh mjesta za gledatelje puno je važnija funkcionalnost i prilagođenost modernim stadionskim standardima, s naglaskom na sigurnost i udobnost, kao i financijska održivost objekta.
Pozitivni iskoraci u poboljšanju nogometne infrastrukture napravljeni su izgradnjom novoga stadiona "Rujevica" i trening kampa NK "Rijeka" kao i aktualnom izgradnjom novoga stadiona NK "Osijek" na Pampasu. Oba projekta su podržale gradske vlasti Rijeke i Osijeka tako da su klubovima, koji su prethodno privatizirani, dali pravo građenja na gradskom zemljištu.
Nekoliko hrvatskih gradova je započelo sa značajnijim ulaganjima u svoje stadione, a među njima prednjači Slavonski Brod koji je samo u Stadion kraj Save (dom NK "Marsonia") zadnjih tri godine uložio 25 milijuna kuna (kajak kanu klub, istočna tribina, pomoćna igrališta s umjetnom travom), a u izgradnji je i južna tribina istoga stadiona vrijedna 27 milijuna kuna. Prošle godine je započela i izgradnja gradskg stadiona u Bjelovaru, vrijedna 21 milijun kuna. U Vukovaru je krajem prošle godine otvoren novi atletsko-nogometni stadion vrijedan 12,2 milijuna kuna, a u nogometnu infrastrukturu ulagali su zadnjh godina i u Belišću, Križevcima itd.
Neke općine u Hrvatskoj imaju bolje stadione od većine hrvatskih gradova
U nekim općinama u Hrvatskoj su izgrađeni stadioni kakve nemaju ni veliki hrvatski gradovi, pa je tako u Velikoj, selu od 2.000 stanovnika, privatnom investicijom, 2001. otvoren jedan od najboljh stadiona u Hrvatskoj koji je mogao primiti 8.000 gledatelja. NK "Kamen Ingrad" iz Velike je čak šest godina nastupao u 1. HNL, a 2003. je u sklopu Kupa UEFA-e ugostio i veliki njemački klub "Schalke 04" iz Gelsenkirchena. Danas NK "Kamen Ingrad", nakon provedenog stečaja, više ne postoji.
Općina Dugopolje je u svoj sportski centar (stadion sa zatvorenim bazenom) od 2007. do 2009. uložila 55 milijuna kuna. Nogometni stadion "Hrvatski vitezovi" je dom NK "Dugopolje (2. HNL) i ima 5.100 natkrivenih mjesta i izgrađen je u skladu sa propisima HNS-a i UEFA-e.
Stadion "Hrvatski vitezovi" u Dugopolju (Foto: mapio.net)
NK "Mladost 127" iz Suhopolja (selo od 2.600 stanovnika), u Virovitičko-podravskoj županiji, je četiri godine nastupao u 1. HNL. da bi 2000. bankrotirao. Potom je osnovan HNK "Suhopolje" koji svoje utakmice odigrava na stadionu "Park" kapaciteta 5.000 mjesta.
U Brodsko-posavskoj županiji je poznat uspjeh NK "Slavonac" iz Starih Perkovaca (selo od 1.150 stanovnika) koji je 2009. izborio ulazak u 1. HNL, igrajući svoje utakmice na seoskom stadionu "Dobrevo", kapaciteta 1.000 mjesta. Kako stadion u Starim Perkovcima nije zadovoljavao standarde HNS-a, pojavila se ideja o igranju u Slavonskom Brodu pod novim imenom, ali uprava kluba i Grad Slavonski Brod tada nisu našli zajednički jezik i NK "Slavonac" je odustao od prve lige. Ta odluka je koštala kluba ispadanja u najniži rang natjecanja.
Iako nismo podrobno analizirali starost stadionske infrastrukture u županijskim središtima u Hrvatskoj, brzim pregledom godina izgradnje može se reći kako je prosječna starost hrvatskih stadiona (tribina i popratnih objekata) oko 40 godina, računajući i novije nužne rekonstrukcije.
Prema podacima Eurostata, Hrvatska je iz proračuna 2017. godine za sport izdvajala tek 13,3 eura po stanovniku, dok je Mađarska, primjerice, izdvajala 150 eura godišnje po stanovniku. U Europskoj uniji se prije 5 godina u prosjeku izdvajalo oko 100 eura po stanovniku, a prednjačile su bogatije zemlje poput Luksemburga (492 eura), Švedske (256 eura) i Finske (206 eura). Uz Hrvatsku na neslavnom začelju, znatno ispod prosjeka su bile Bugarska (16 eura), Slovačka (23 eura) i Rumunjska (25 eura), donio je tportal 2019. godine.
Stoga sve prethodno izneseno navodi na zaključak kako su u budućem razdoblju potrebna značajnija ulaganja u nogometnu infrastrukturu, ali i određene promjene u državnom poticanju ulaganja u sport (uključujući i izmjene porezne politike), kako Hrvatska ne bi izgubila korak sa zemljama u srednjoj i istočnoj Europi (Mađarska, Slovačka, Češka, Srbija, Rumunjska, Bugarska...). Sa europskim nogometnim velesilama (Njemačka, Francuska, Italija, Španjolska, Nizozemska, Portugal...) se očito možemo natjecati samo na zelenom terenu, a ne u investicijama. Možda se onda Hrvatska i podigne sa začelja u EU po sportskim ulaganjima.