POŽEGA - U samo dva tjedna, nakon dobro organiziranog otvorenja požeških bazena, uz turnir u odbojci i rukometu te koncert Tamburaškog sastava Bisernica, Požeški športski savez ponovno je pokazao kako je vođenje Gradskih bazena Požega došlo u prave ruke.
Naime, kako su objavili na stranicama Požeškog športskog saveza, ovoga ljeta po prvi put će uz tradicionalnu školu plivanja - koja će krenuti 11. srpnja, a za što je Savezu odobreno 95,7 tisuća kuna od strane Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske - organizirati i Školu plivanja za djecu s intelektualnim teškoćama.
Kako bismo doznali što ih je navelo na ovakav korak, kontaktirali smo voditelja i kineziologa, Alena Ivanovića.
- Ja sam profesor i učitelj tjelesne i zdravstva u Osnovnoj školi Julija Kempfa, a naša škola ima posebne odjele za djecu s intelektualnim teškoćama. Dugi niz godina učitelj Dario Pisker i ja, koji radimo s njima, vodimo ih na državna sportska natjecanja u organizaciji Hrvatskog školskog športskog saveza. Uvijek s ostalim kolegama iz cijele Hrvatske dolazimo do iste teme - nedovoljan broj aktivnosti za djecu s intelektualnim poteškoćama. Svaki dan susrećemo se s roditeljima koji imaju tu djeci te se bore s cijelim sustavom i to su strašne priče. Na neki način, Grad Požega i Požeški športski savez kao i ja osobno, došli smo na ideju da bismo ove godine mogli prijaviti projekt preko Ministarstva turizma i sporta te smo odlučili pokrenuti novu tradiciju - Školu plivanja za djecu s intelektualnim teškoćama. - za SBplus otkrio je Ivanović.
Kako doznajemo, početak obuke kreće 27. lipnja i trajat će sve do 8. srpnja, a kako pojašnjava Ivanović, plan je da u dva tjedna održe 20 sati škole i to u dopodnevnim satima - točno vrijeme ovisit će o dogovorima s ostalim kineziolozima - Albinkom Bagarić, Vjekom Lojberom, Zoranom Čokrlićem, Antonom Čokrlićem, Željkom Bunčićem i Vlastom Krizmanić.
Bitno je naglasiti kako će tih sedam učitelja tjelesne i zdravstvene kulture provoditi plan i program škole plivanja Hallwick metodom (konceptom) učenja plivanja koja je razvijena 1949. godine od strane Jamesa i Phyla McMilana. O kakvom je točno konceptu riječ i što on zahtijeva otkrio nam je Ivanović.
- Mi kao učitelji tjelesne i zdravstvene kulture u svojim predavanjima malo smo se susretali s metodama plivanja, posebno za djecu s intelektualnim teškoćama, a ta metoda obuhvaća upravo rad s njima. Sam koncept cijele metode podijeljen je i klasificira djecu u tri skupine - lakše intelektualne teškoće, umjerene intelektualne teškoće i teške intelektualne teškoće. S time da su za umjerene i eventualno teške intelektualne teškoće u radu uz učitelje obavezni roditelji ili asistenti. Pokušat ćemo da to ove godine, ipak, budu roditelji. Metoda je bazirana na tomu da jedan učitelj uči šestero djece uz njihove asistente, što znači da sve vježbe pokazuje učitelj, a asistenti, odnosno, roditelji ih ponavljaju. Ako je riječ o djeci s lakšim intelektualnim teškoćama dovoljan je samo učitelj na njih šestero. - pojasnio je voditelj Škole plivanja.
Mnogo je zainteresiranih za volontiranje u Školi plivanja pa problema s pronalaskom asistenata ne bi trebalo biti.
- Neki od asistenta i učiteljica iz škola javilo se za volontiranje što je jako dobro. Po priči čujemo da je odaziv doista velik, no ima tu i nedostataka koji su vidljivi već u prvoj godini održavanja. Ti nedostatci su da se mi nismo bazirali samo na djecu iz grada Požege već i okolice. Primjerice, mnogi misle da je to organizirano za djecu koja su samo iz Požege. Drugi nedostatak je taj što mnogi iz okolnih i udaljenijih krajeva djecu ne mogu ih dovoziti i odvoziti s tih aktivnosti. Dobili smo puno upita o tome je li osiguran i prijevoz, a zasad - ove godine - to nije bilo u planu. Za sljedeću godinu planirat ćemo i to. - kazao nam je Alen Ivanović.
Škola plivanja za sve polaznike je besplatna, a Grad Požega i Požeški športski savez će djeci osigurati godišnju sezonsku ulaznicu za bazen. Informacije o samim upisima u Školu plivanja, moguće je pronaći OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -