1191
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Stara šala kaže da u krajevima uz more ili rijeke svi znaju plivati. U stvarnosti ipak nije tako te praksa pokazuje kako mnogi tu važnu vještinu ne svladaju nikada. Iz tog razloga Gradski bazeni Slavonskog Broda, kako ističe predsjednik Paraplivačkog kluba „Marsonia“, Ivan Holik, već godinama provode razne aktivnosti kako bi broj neplivača smanjili.
Takva su i dva projekta, „Hrvatska pliva“ i „I ti možeš plivati“, koje ove godine organiziraju Paraplivački klub „Marsonia“ u suradnji s Gradskim bazenima Slavonskog Broda, šest općina Brodsko-posavske županije - Bukovlje, Klakar, Sibinj, Gornja Vrba, Podcrkavlje i Garčin - te Ministarstvom turizma i sporta.
- Ideja projekta „Hrvatska pliva“, koji za ovu godinu započinje danas 12. rujna 2022., a trajat će do konca studenog, jest sustavna obuka neplivača od najranije dobi. Zato smo, još prošle godine, uspostavili suradnju s osnovnim školama na području grada te naučili plivati oko 500 učenika. Ove godine uključili smo i učenike osnovnih škola šest općina županije. Zahvaljujući njihovim načelnicima, kao i ravnateljima, koji su prepoznali vrijednost ovoga projekta, broj učenika koji će ove godine proći plivačku obuku porastao je na oko 800, i na to smo vrlo ponosni - predstavio je projekt Ivan Holik.
Danas su u bazene pohrlili učenici Osnovne škole „Đuro Pilar“. Što su konkretno radili, objasnila je učenica Lucijana Majić.
- Morali smo plivati naprijed i natrag. Trener je potom procijenio tko je spreman, i taj će sutra moći u olimpijski bazen. Ja znam plivati otprije, ali još ne znam jesam li prošla.
U danima pred nama u gradskim bazenima zaplivat će i učenici seoskih škola, a zašto je projekt proširen i na njih, u nastavku je objasnio Ivan Holik.
- Jako nam je važno da u aktivnosti Gradskih bazena uključimo i učenike koji zbog udaljenosti nemaju prilike u njima tako često sudjelovati. Za njih je u sklopu projekta „Hrvatska pliva“ osiguran i besplatan prijevoz.
Sredstva za prijevoz pokrivaju općine, a da je projekt sjajna „investicija“, zaključio je načelnik općine Sibinj Josip Pavić.
- Konačno i učenici iz teško dostupnih sela, npr. brdskih, imaju priliku koju nemaju svi, a to je potpuno besplatno naučiti plivati. Za troškove prijevoza svojih učenika izdvojili smo 40-ak tisuća kuna, što je za nas kao općinu zaista mala svota ako uzmemo u obzir što na kraju dobivamo.
Cijena projekta „Hrvatska pliva“ ove godine iznosi 246 tisuća kuna, koje većinom osigurava Ministarstvo turizma i sporta.
- Država uvijek podržava ovakve hvalevrijedne projekte. Ove je godine za projekt „Hrvatska pliva“ iz proračuna izdvojeno 2,8 milijuna kuna. Paraplivački klub „Marsonia“ dobio je maksimalan iznos koji može dobiti, pa i to govori koliko Ministarstvo cijeni njegov rad - kazao je Stjepan Crnokić, viši stručni savjetnik u Upravi za sport Ministarstva turizma i sporta.
Rezultati projekta već su vidljivi, zadovoljno je istaknuo Ivan Holik, izvijestivši o drastičnom padu djece neplivača u gradu. Naveo je i ambiciozan plan za sljedeću godinu, a to je obukom obuhvatiti škole svih općina Brodsko-posavske županije.
- Konačni cilj je da cijela jedna generacija u našoj županiji nauči plivati ili usavrši svoje plivačke sposobnosti - objasnio je.
Da je rad rečenog plivačkog kluba i Gradskih bazena izrazito usmjeren na inkluziju sve djece, bez obzira na prebivalište ili mentalne i fizičke sposobnosti, svjedoči drugi projekt o kojemu je danas u Dvorani „Vijuš“ bilo riječi. Njegov naziv „Možeš i ti plivati“ objasnio je Ivan Holik.
- Želimo da sva djeca nauče plivati, pa tako i djeca s poteškoćama u mentalnom ili tjelesnom razvoju. Osim toga, struka uvijek ističe učinkovitost tzv. hidrokineziterapije, odnosno, rehabilitacije koja počinje u bazenu, a potom se nastavlja drugim oblicima.
Cijena ovoga projekta je oko 150 tisuća kuna, a svi prisutni složili su se kako je vrijednost ovakvih projekata neprocjenjiva. Znati plivati jest prije svega pitanje sigurnosti, ali i kvalitete života. Kako je podsjetio Josip Pavić, čak i mnogi odrasli neplivači cijeli život s nelagodom odlaze na kupališta ili ih potpuno izbjegavaju, a pogotovo je to osjetljivo pitanje kod djece. Ovime je pokazano da i tome ima lijeka.
Sudionicima projekata u ime Grada zahvalila je zamjenica gradonačelnika Marina Martić Puača, istaknuvši ovakve projekte kao najbolje primjere doprinosa lokalnoj zajednici.
Bazeni su najbolje što je Duspara napravio u svim svojim mandatima. Dobro, treba dodati i KKK, mada se mnogi žale na nekvalitetnu izvedbu. Eh, nabrojah sada sve što je napravio u pet mandata. Pijacu bolje da ne spominjemo, a kolodvor... Prikaži sve je još jako daleko od pune funkcije.