AP/SBplus
812
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U noći s 3. na 4. srpnja buknuo je požar na bosanskobrodskoj deponiji smeća, a sve do danas, 9. srpnja, traje strahovito izdimljavanje jer ni gašenje ni sanacija nisu obavljeni kako treba pa deponija i dalje gori 'u dubini'. Profesionalci koji su takve stvari već rješavali na hrvatskim deponijama tvrde kako su potrebni ljudi, mehanizacija i gašenje nekoliko metara ispod površine 'brda smeća' da bi uopće bilo nekih rezultata.
Tek od danas nešto se po tom pitanju događa u Bosanskom Brodu, a zbog toga trpe i žitelji Brodsko-posavske županije. Ovisno o smjeru vjetra, gustim su dimom prekriveni različiti njezini dijelovi, a dosad su se PlusPortalu najviše žalili žitelji Općina Gornja Vrba i Klakar, ali i mještani Sredanaca, Garčina,...
Da ni kiša ni oluja ne mogu ništa dimu s bosanskobrodske deponije, snimili smo jučer poslijepodne nakon olujnog nevremena koje je zahvatilo područje Brodsko-posavske županije. Dim koji se proteže nekoliko kilometara u dužinu nije ništa manji no prvog dana.
No, do Zagreba ipak nije došao. Pa su na upit PlusPortala iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije dali smiješan odgovor kojim nas uvjeravaju kako je na ovom području ipak sve u redu te nas podučavaju stvari koje prosječan Brođanin (zbog ranije situacije s onečišćenjem zraka) itekako dobro zna.
- Na području Grada Slavonskog Broda kvaliteta zraka se mjeri na dvije mjerne postaje državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka: Slavonski Brod-1 i Slavonski Brod-2. Mjerenja kvalitete zraka na postajama državne mreže u nadležnosti su Državnog hidrometeorološkog zavoda. Svi podaci o mjerenjima koncentracija onečišćujućih tvari u zrak s postaja SB 1 i SB 2 javno su dostupni i mogu se pratiti putem portala Kvaliteta zraka (https://iszz.azo.hr/iskzl/
Nasreću, a kako su napisali, podaci s mjernih postaja svima su dostupni. Pa tako Brođani itekako dobro znaju da puno toga posljednjih dana nije u redu (osim što im to govore njihove oči i uši).
- Tijekom noći na području grada Slavonskog Broda se osjetio intenzivan smrad. Vrijednosti lebdećih čestica prema mjernim postajama su bile značajno povišene. Na mjernoj postaji SB-2 PM 10 u 6 h je bio 332 ug/m3, a u 8 h se smanjio na 35,3 ug/m3, dok su vrijednosti PM 2,5 u 6 h bile 296,7 ug/m3, a u 8 h 25,2 ug/m3. - objavio je Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije 4. srpnja.
To je daleko više od koncentracija koje se bilježe u trenutcima najvećih zagađenja zraka u Slavonskom Brodu tijekom zimskih mjeseci.
PlusPortal je tijekom vikenda također pratio mjerenja - posebice ona na mjernoj postaji smještenoj uz Stadion kraj Save, dakle, najbliže opožarenoj deponiji u drugoj državi.
U subotu je situacija bila pod kontrolom, no u nedjelju, u 2 sata iza ponoći, na mjernoj postoji uz Stadion kraj Save zabilježena je koncentracija lebdećih čestica PM2,5 od 124,21 ug/m3, dok je lebdećih čestica PM10 bilo u isto to vrijeme 150,38 ug/m3. Kasnije su se tijekom dana te vrijednosti smanjile. U ponedjeljak, 7. srpnja 2025., u jutarnjim satima, navedena mjerna postaja u Slavonskom Brodu zabilježila je u 4 sata novo povećanje lebdećih čestica PM 10 na 61,84 ug/m3 i čestica PM 2,5 od 53,68 ug/m3.
Ministarstvu okoliša to je očigledno normalno!
U međuvremenu, s hrvatske strane, nema nikakve službene informacije o čitavoj situaciji. Sramotno je da lokalni mediji o ovoj ekološkoj i javnozdravstvenoj katastrofi više informiraju građane nego nadležne institucije koje i dalje - sad već tradicionalno kad je u pitanju kvaliteta zraka u Slavonskom Brodu - ŠUTE i ne znaju ništa.
I u susjednoj državi mediji rade glavninu posla pa javljaju kako je na deponiju napokon stigla vojska te da je proglašeno izvanredno stanje.
Jezero koje se nalazi na oko pola kilometra od deponije trebalo bi osigurati dovoljne količine vode za konačno temeljito gašenje. U nastavku donosimo izvještaj Općine Brod o cijeloj situaciji - objavljen tek jučer.
KRIZNI STOŽER ZA VANREDNE SITUACIJE OPĆINE BROD PROGLASIO VANREDNU SITUACIJU NA PODRUČJU ČETIRI MJESNE ZAJEDNICE
Krizni stožer za vanredne situacije općine Brod na današnjoj sjednici proglasio je vanredno stanje na području naše mjesne zajednice i jš tri mjesne zajednice: Brodsko polje 2, Liješće i Gornje Kolibe. Povod proglašenja vanrednog stanja je, prema riječima načelnika općine i komandanta Stožera Milana Zečevića je "ozbiljni rizik od zagađenja životne sredine" izazvan požarom na Gradskoj deponiji.
"U četvrtak i petak održali smo razgovore s inspektorom za zaštitu okoliša i pomoćnikom ministra ekologije. Zatim smo uputili zahtjev za angažman Civilne zaštite Republike Srpske. Međutim, te procedure traju", kazao je Zečević i dodao:
"Sinoć je u kasnim večernjim satima Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, na zahtjev Ministarstva odbrane, a na osnovu memoranduma Civilne zaštite Republike Srpske, odobrilo angažman Oružanih snaga Bosne i Hercegovine".
Istakao je da će neophodne građevinske mašine stići do kraja dana kako bi sutra ujutro krenuo proces sanacije deponije.
"U ove aktivnosti uključeni su predstavnici komunalnog poduzeća i naši privatnici koji imaju građevinske strojeve. Određeni koraci su utvrđeni, a jezero koje se nalazi oko petsto metara od deponije omogućilo nam je dovoljnu količinu vode kako bismo mogli pružiti podršku vojsci tokom radova na sanaciji-, naglasio je načelnik Zečević i dodao:
"Pokušavamo u potpunosti ići u smjeru sanacije odlagališta. Nadamo se da ćemo uz pomoć vojske i naše privatne inicijative moći da organizujemo kompletnu deponiju na drugačiji način. Već smo dali zadatak da napravimo drugačiji plan vatrogasne mreže unutar i oko samog odlagališta kako se ovakve situacije više nikad ne bi ponovile.
On je kazao kako smatra da će nakon završetka aktivnosti gašenja požara biti pokrenuta druga faza sanacije deponija.
"Da se kroz privatni angažman vojske, a i privatnim uključivanjem naših poduzetnika, proces odlaganja otpada organizuje na potpuno drugačiji način, odnosno da se sanira kompletan otpad koji se trenutno nalazi na deponiji, te da buduće odlaganje otpada treba organizirati na način da se više nikada ne dovedemo u ovakvu situaciju", zaključio je načelnik Opštine Brod Milan Zečević.
Na današnjoj sjednici svoje prijedloge i prijedloge dali su predstavnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice (TVSJ) Brod, Službe za poslove zaštite i spašavanja, Javnog komunalnog preduzeća „Komvod“, kao i drugih javnih poduzeća.