3647
Prikaza
2
Komentara
DONJI ANDRIJEVCI - Šezdesetih godina 20. stoljeća Donji su Andrijevci postali hrvatska kolijevka rocka. Stariji kažu - nema te grupe koja tih zlatnih glazbenih godina nije zasvirala u mjestu koje danas možda više njeguje kulturno-umjetnička društva, folklor te tradicionalne slavonske običaje i manifestacije. No, na poznatoj predkirvajskoj zabavi održanoj u srijedu navečer, srcem općine ponovno je zavladao rock.
- Svake godine iznova dokazujemo onu poznatu da su Andrijevci kolijevka rocka u Hrvatskoj. Ovo je već postalo tradicija, takozvani 'Susret generacija' i ponosni smo na to. Andrijevčani vole rock, puno su kvalitetnih glazbenika iznjedrili,... i na tomu sve počiva. Glazbeni entuzijast Nenad Neno Seletković sutra kad ovo završi počinje raditi program za nagodinu. Svake godine bude uspješan i savršen. - pohvalio je svog suradnika načelnik Vedran Gavran, podsjetivši kako je kirvajsko razdoblje u Andrijevcima posebno bogato pa programa ima do sredine rujna. Bablje ljeto počinje izložbom Petra Aračića (6. rujna), a nastavlja se dan kasnije cjelodnevnim programom za djecu. Vrhunac svega je državna smotra svirača samice i koncert Berde Banda (7. rujna, od 19.30).
- Klub dugo godina podržava Rock Blues festival u Donjim Andrijevcima. Uvijek smo dali svoj doprinos i nastavit ćemo tako... posebice danas. Pobijedili smo u pretkolu kupa, pobijedio je i Dinamo, tako da će ova rock fešta biti još bolja. - kazao je Zdravko Tolić, predsjednik trećeligaša NK Tomislav.
Glazbene legende za koje se zna u cijeloj Lijepoj Našoj, prema Donjim Andrijevcima gaje velike i ozbiljne osjećaje. Ipak, radije puštaju da o njima svjedoče i govore njihova djela.
- Mi smo jedna sredina malo drugačija od drugih. Prvi smo imali električne gitare. Sretan sam kad vidim da rock'n'roll živi i danas u Donjim Andrijevcima. - kazao je poznati andrijevački glazbenik Nenad Neno Seletković.
Rječitiji su bili nasljednici glazbeno nadarenih Andrijevčana.
Najzanimljivije je, ipak, slušati kako je bilo tih dana. Sugovornici su - neminovno - nostalgični. Ne samo zbog minulih mladenačkih dana, nego zbog sigurnosti da današnjim vremenima 'neki novi klinci' gube previše.
- Donji Andrijevci jedni su od rijetkih koji su održali tradiciju rokerskih svirki.. drugdje se svira sintetička glazba koju ja nazivam smećem, što god tko mislio o tome. U ono su vrijeme Kingsi zauzeli cijeli ovaj teritorij istočno od Broda. Mi smo uglavnom svirali u Brodu. Počeo sam tijekom zimskih praznika, '68. godine. Na šest-sedam mjesta u Slavonskom Brodu održavane su redovito plesne večeri... subotom i nedjeljom. Na svakoj je bilo deset puta više ljudi no što ih je sada ovdje. Atmosfera je bila drugačija. Živjelo se zajedno. Manje se tipkalo i više se družilo. Bila su to ljepša vremena. Ne govorim to zato što sam tada bio mlad, a danas nisam, nego mogu objektivno procijeniti što je bilo vrednije, ljepše, bolje,... - kazao je Dubravko Šef koji je u Andrijevcima zasvirao sa svojom grupom Iz davnina čiji su članovi poznati slavonskobrodski glazbenici.
- Čast nam je svirati u Donjim Andrijevcima. Tu je počeo novi glazbeni izričaj. Početkom šezdesetih, tu su već postojali rock bendovi. Nažalost, više nema plesnjaka. Imamo Centar mladih u Slavonskom Brodu - jedan od predivnih prostora, ali nedovoljno iskorišten. Da bi se stvari promijenile, netko mora podmetnuti svoja leđa i imati viziju. Bendovi su se povukli u sobice i garaže, ali nije istina da ih nema... osnivaju se novi. Mlađe publike i zainteresiranih za ovu vrstu glazbe također i dalje ima. Vidi se to na ovakvim večerima, na memorijalima,... - kazao je Cvjetko Arabanas iz grupe Brodsky Blues Band koji ima već 18 godina staža.
Iz Donjih Andrijevaca i ovaj smo put ponijeli pregršt dobre energije, sjećanja na glazbu kakvu danas rijetko kad imamo priliku čuti i nadu da još imamo šansu promijeniti svijet i vratiti se u neka drukčija - iskrenija, jednostavnija i čišća - vremena.