2843
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Uz timove hitne medicinske pomoći i policijske službenike, u nesreći koja se u petak navečer dogodila na dijelu autoceste A3 koji prolazi kroz Slavonski Brod, sudjelovali su i gradski vatrogasci. Pozvani su jer je, nakon sudara dvaju vozila, jedna osoba ostala zarobljena u uništenom automobilu.
Kada su pripadnici Javne vatrogasne postrojbe stigli na mjesto događaja, uočili su kako su zabrinuti građani unesrećenu osobu već izvukli iz vozila. Jedan od prisutnih vatrogasaca osjetio je potrebu poslati snažnu poruku vezanu za takvo postupanje.
- Dolaskom na mjesto događaja vidjeli smo kako još uvijek nema tima hitne medicinske službe, a policija nam prenosi informaciju da su građani izvadili unesrećenu tj. ukliještenu osobu. Želio bih se ovim putem zahvaliti svim savjesnim građanima koji su pomogli, ali i dati svoj komentar na to jer je jako bitno da se ljudi educiraju. Ti građani u tome činu pomaganja moraju znati da se osoba naglo smije 'vaditi' iz vozila samo ako joj prijeti neka velika i izravna životna ugroza. Ako se, npr., zapalilo vozilo, ako ono tone (puni se tekućinom), ako osoba obilno krvari, a nemoguće joj je pristupiti na način da se krvarenje spriječi. Ako nema takvih ugroza za unesrećenu osobu, nitko je ne smije dirati do dolaska tima hitne medicinske pomoći. Oni trebaju ustanoviti ozljede i način na koji će se unesrećena osoba spašavati iz vozila uz pomoć vatrogasaca ili građana koji su stali pomoći. Prilikom svake teže prometne nesreće vatrogasci i hitna pomoć pretpostavljaju da osoba ima ozljedu kralježnice, što zahtijeva određenu tehniku 'vađenja' osobe iz vozila. Vozilo iz konkretne nesreće je bilo u katastrofalnom stanju te se ta osoba nije trebala pomicati i vaditi kroz onoliko maleni prostor, jer je moglo doći do težih povreda nakon sudara nego što su se dogodile u samom sudaru vozila. Još jednom hvala svima koji su se se zaustavili i nesebično odlučili pomoći, ali ovo je mali savjet za sve koji bi se u budućnosti mogli naći u sličnoj situaciji. Ako nema veće ugroze za ukliještenu osobu, možete npr. nagledati ostale osobe koje su sudjelovale u prometnoj nesreći te ih pripaziti i pričati s njima kako ne bi slučajno u stanju šoka hodali po cesti i izlagali se opasnosti da na njih naleti drugo vozilo. Pričekajte da vam hitna, policija, vatrogasci daju neku uputu za pomoć ako treba. Gledajte oko mjesta nesreće ima li drugih osoba ili životinja koje su ispale iz vozila prilikom sudara. Nemojte micati dijelove vozila jer oni mogu biti vrijedni dokazi. - kratki su i korisni savjeti dobronamjernog vatrogasca svim građanima.
Na kraju, nitko od nas ne zna što ga sutra čeka i u kakvoj će se ulozi (htio-ne htio) naći pa je uvijek dobro educirati se, a pogotovo iz pozicije onih koji ovakvim scenama, nažalost, svjedoče prečesto.
- Također bih napomenuo da je uvijek bolje stati i pomoći, nego samo proći. To je naša građanska dužnost. No, morate paziti da od silne želje za pružanjem pomoći ne nanesete toj osobi još težu ozljedu. Ovime sve građane koji su slušali svoju savjest i stali te pomogli želim pohvaliti, ali im i dati savjet kako pravilno postupiti idući put. - zaključio je naš sugovornik.