SLAVONSKI BROD - Pothodnik za bicikliste i pješake u Osječkoj ulici, otvoren 2016. godine, tada je bio u centru skandala i kontroverzi, a danas kao da je zaboravljen - usprkos ključnom značaju za prometnu povezanost dvaju dijelova grada razdvojenih prugom.
Svjesni sklonosti pojedinaca narušavanju izgleda i funkcionalnosti površina te zgrada namijenjenih javnoj upotrebi, zaputili smo se provjeriti u kakvom je stanju jedno od najpopularnijih odredišta takvih (zlo)djela - pothodnik u Osječkoj ulici.
Sami ulazi u ovaj prolaz - izgrađen kako bi se pješaci njime sigurno i olakšano kretali umjesto pretrčavanja željezničke pruge te pritom prenošenja svojih dvokotača - nagoviješta zašto dio prolaznika ipak izbjegava korištenje pothodnika i radije riskira život prelazeći prugu.
Prilazi podzemnom prolazu ograđeni su pločama od višeslojnog kaljenog stakla, čija je cijena više tisuća kuna po kvadratu, kako bi se korisnici te sama infrastruktura zaštitili od vremenskih nepogoda. Međutim, nije izgleda svima jasno iz kojeg su razloga ove ploče postavljene pa se na njima već godinama testira sila. Takva praksa rezultirala je situacijom u kojoj je trenutno moguće nabrojati gotovo jednak broj napuknutih kao što je preostalo čitavih ploča, s iznimkom jedne koja je u potpunosti uklonjena 'u napadu' o čemu smo izvijestili još 2019. godine. Osim 'stradalih' ploča koje bočno omeđuju ulaze, fascinantna je sposobnost 'snagatora' koji se uspio domoći ploče postavljene iznad ulaza iz smjera od kružnog toka kod Naselja Andrija Hebrang.
Vođeni poznatom, 'ne sudi knjigu po koricama', usprkos osjećaju opasnosti na kojeg navode naprsnute staklene ploče, zaputili smo se u 'srce' objekta. Prva stvar koju je moguće opaziti nije, naime, šarenilo grafita, već vonj mokraće koji je intenzivniji s porastom temperature. Premda projektom u sklopu pothodnika nisu predviđene prostorije za obavljanje nužde, dio Brođana čini se o tome nije obaviješteno. Iako prvobitna namjena podzemnog prolaza ne navodi na dugotrajno zadržavanje u njemu - zbog isparavanja urina koje 'nagriza' nosnice - to ne bi niti bilo moguće.
Likovno nadareni pojedinci, uz one koji se takvima smatraju, došli su do zaključka kako je sivo-žutoj kombinaciji zidova potrebno osvježenje pa je galeriju, kako političko-društvenih, tako i onih 'što je vandal time htio reći', poruka moguće posjetiti svakim danom u bilo koje vrijeme. Srećom, na ovoj je ilegalnoj izložbi moguće pronaći ponešto za svačiji (ne)ukus - od plave ptice pored 'čiča gliše', preko čestitki za rođendan, bijelog natpisa o 'masnom' muškom spolnom organu pored kojeg su crnim slovima ispisane homofobne poruke te one protiv mržnje do razbacanih pentagrama ili, pak, ljubavnih izjava. Tu i tamo moguće je pronaći i poneki 'smajlić' koji, pretpostavljamo, služi kako bi prolaznike oraspoložio dok izmiču raljama unakaženog pothodnika. Zidovi izgleda ne nude dovoljno prostora oglašavanju nečijeg buntovništva pa je u tu svrhu poslužilo i dizalo namijenjeno ljudima s otežanim kretanjem. Kako ne bi razmišljali o problemima s uspinjanjem, netko je dovitljivo ostavio poruku 'corona life' pored kojeg, vjerujemo, ironično u kakvom je tonu napisan i ovaj članak, stoje dva ružičasta srca.
Noću, nažalost, grafite nije moguće detaljnije analizirati budući da nijedna od šest rasvjetnih tijela ne radi. Na upit građana o toj se situaciji oglasio gradonačelnik Mirko Duspara u radijskom programu „Gradskih 60 minuta" rekavši kako će „poslati ekipu da promijeni žarulje".
Kako se, ipak, neka vrsta održavanja pothodnika odvija, svjedoči prizor pometenog smeća na hrpicu u kutu odmah pored nagrđenog dizala za osobe s invaliditetom. Na stepenicama se ne nalaze niti jedan list, papir ili kamenčić.
Kao što smo u nekoliko navrata pisali, ovi se problemi uništavanja pothodnika u Osječkoj ulici ponavljaju. Pritom, glavni problem ne predstavlja stav nadležnih institucija prema objektu, već ponašanje određenih građana kojima je, čini se, prolaz izgrađen njima u korist draže upotrijebiti u svrhe vandalizma. Kako 'preodgojiti' takve ljude i promijeniti ovakvo ponašanje, ostaje neodgovoreno pitanje oko kojeg se godinama polemizira.
Kako danas izgleda pothodnik u Osječkoj ulici, pogledajte u galeriji fotografija objavljenoj OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina26.06.2022. u 11:28
I Jelas je podijeljen na dva dijela poslije izgradnje zapadne vezne ceste i napravili one nakaradne prijelaze preko ceste. Kad po zimi tamo ides i kad puse hladni sjeveras ili istocnjak smrznes se ko guzica od propuha unutra....o tome treba... Prikaži sve pisati. Napraviti rekonstrukciju postojecih pa napraviti kao taj u Osjeckoj....jer ko je ono na Jelasu izmislio treba mu uzeti diplomu.
-