3904
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Zdravoj kavi s doktorima“ u Slavonskom Brodu, u organizaciji Udruge žena oboljelih i liječenih od raka „Nismo same“, u utorak poslijepodne odazvalo se više od 40 Brođana koji su dupkom napunili prizemlje Hotela Savus.
S pravom se tražilo mjesto više jer je prim. doc. dr. sc. Vesna Ramljak, dr. med., specijalistica kliničke citologije, voditeljica Odjela za onkološku patologiju i kliničku citologiju Klinike za tumore Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice, prisutnima pružila - jednako tako - daleko više no što su oni navikli od bilo kojeg aktivnog dionika zdravstvenog sustava u Hrvata. Srčanim i iskrenim govorom jasno je pokazala kako je njoj na prvom mjestu čovjek-pacijent.
- Holistički pristup sigurno nećete dobiti u Hrvatskoj. Puno toga u Hrvatskoj nećete dobiti. Tako je, kako je - od bolnice do bolnice, od grada do grada, od liječnika do liječnika,... svatko kod nas ima pravo imati svoj stav i mišljenje. Kod nas se, primjerice, dojka još uvijek liječi posvuda. Netko tko operira tri ili pet dojki godišnje, ima pravo na operacije. Ne diskreditiram kolege, ali ako imate puno takvih pacijenata, znači da puno radite te da znate malo bolje, temeljem više iskustva. Tko ima iole malo soli u glavi i razmišlja o pacijentu kao osobi, zna da je holistički pristup neophodan, zna da kemoterapija i kirurgija nisu jedino liječenje. Liječenje jednog pacijenta je puno više od toga - od psihološke pomoći, socioekonomske pomoći pa do palijativne skrbi koja je kod nas krivo shvaćena. Ona počinje početkom vaše bolesti. Puno toga nedostaje, puno toga smo očekivali da će biti riješeno nacionalnim planom za borbu protiv raka koji je potpisan dvije godine, ali se nije dogodilo ništa. - kazala je doktorica Vesna Ramljak - liječnica kakvu bi trebala imati svaka ustanova, a koja je i sama u više navrata bila onkološki pacijent.
Otvoreno se osvrnula i na utjecaj politike na zdravstveni sustav, odnosno, loše upravljanje njime.
- Mi kao narod imamo jednu osobinu... često govorimo „trebali bismo“, „morali bismo“... pa onda čekaš da se promijeni jedna vlast pa druga vlast da nešto stvarno učiniš. I onda to ne bude nikad. Politika kroji zdravstveni sustav. Ljudi nam umiru. Umire nam previše ljudi. Zato što je nered. Ne postoji hodogram kojeg se treba držati. Prema posljednjim europskim brojevima, dospjeli smo na prvo mjesto po smrtnosti od raka debelog crijeva kod muškaraca. Brojke su poražavajuće - 78 muškaraca na sto tisuća. - kazala je Ramljak.
Iskoristili smo priliku pa pitali doktoricu nešto što sami nismo imali gdje saznati, a to je - koliko svaki liječnik mora biti iskren prema pacijentu s teškom dijagnozom, odnosno, tko odlučuje koliko je istine potrebno/moguće otkriti samom pacijentu.
- Nemamo nikakvu obvezu u tom smislu. Sve je individualno. Nitko nas nije obučavao na koji način tretirati pacijente i saopćiti im dijagnozu. Nitko nas nije naučio kako pacijenta provesti kroz put liječenja. Imate ljude koji to mogu i one koji to ne mogu prihvatiti. Imate ljude koji se više vole baviti 'Google-om', nego slušati svog liječnika. Različiti smo i drugačiji. Zbog toga govorimo o individualiziranom pristupu pacijentu. Ja moram biti psiholog i procijeniti kakva ste vi osoba te možete li podnijeti ono što ću vam reći. - iskreno nam je odgovorila Ramljak, dodavši kako je nevjerojatno da su u hrvatskom zdravstvenom sustavu takvi pacijenti prepušteni samima sebi u pogledu psihološke pomoći. Sve padne na obitelj koja - iz najbolje namjere - radi greške.
No, ni mentalitet hrvatskih pacijenata ne pomaže poboljšanju sustava. Naime, jučer su djelatnici slavonskobrodske Opće bolnice otkrili kako je, primjerice, u jednom danu, termine za mamografiju propustilo pet od ukupno 14 pacijentica. Poražavajuće za sustav u kojemu su liste čekanja 'kilometarske'.
- Kampanje koje potiču na prevenciju provodimo svake godine. Ova inicijativa u tom je smislu iznimno važna. Druženje u neformalnom okruženju daje priliku za otvorenu diskusiju i komunikaciju pitanje-odgovor. Ako i jednu pacijenticu time potaknemo na pregled, učinili smo puno. Svaku pacijenticu koja ima sumnjiv nalaz, odmah pozivamo na daljnju obradu. Termin za ultrazvuk i biopsiju dobiva kroz četiri-pet dana. Multidisciplinarni tim za dojku onda određuje daljnji tijek liječenja. - kazala je Ana Muldini, dr. med., specijalistica kliničke radiologije, v.d. voditeljica Odjela za kliničku radiologiju Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ Slavonski Brod.
Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije - doc. prim. dr. sc. Ante Cvitković, dr. med. spec. epidemiologije - otkrio je jučer zanimljive brojke. Svega 52 posto žena na području Brodsko-posavske županije odazove se pregledima u sklopu programa ranog otkrivanja raka dojke i samo 20 posto žitelja kada je u pitanju rak debelog crijeva. A takvim su pregledima u petom ciklusu pozivanja otkrivena čak 63 karcinoma dojke - što dovoljno govori koliko ti programi doprinose spašavanju ljudskih života. Županija je trenutno na 12. mjestu po pojavnosti tumora dojke kod žena. Godišnje to znači čak 90-ak novootkrivenih slučajeva. Nažalost, premine jedna trećina takvih pacijentica.
Mogućnost povratka bolesti, kako o svemu educirati djecu, kada djeca trebaju ići na preventivne preglede, kako dobiti bolnički termin na vrijeme, što jesti,... - puno je pitanja koja se postavljaju na ovakvim druženjima, što daje vjetar u leđa onima koji vode udrugu.
- Jedan od ciljeva Udruge je upozoriti ljude da vode brigu o svom zdravlju te tako preveniraju neke teške bolesti. Rak dojke ne možete prevenirati, ali je važno da se otkrije na vrijeme. Zahvaljujući našoj članici koja piše EU projekte, prijavili smo prekrasan projekt „Nisi sama - Educiraj se uz zdravu kavu s nama“. Obići ćemo 15 gradova u Hrvatskoj i održati devet radionica u našoj udruzi. Izdali smo i priručnik, stručne članke,... sve kako bismo educirali ljude kako da vode brigu o svom zdravlju, ali i naučiti ih da u ovakvom kontaktu s liječnicima mogu postaviti pitanja koja se možda ranije nisu usudili nikomu postaviti. Dobiti dijagnozu je šok pa se pacijenti ne snađu pitati neke stvari i ostaju u neznanju. Mnogi ne znaju zašto piju neke lijekove i što ih čeka nakon liječenja. - zaključila je je Ivana Kalogjera, predsjednica Udruge „Nismo same“.
Prije no što su stigli u Slavonski Brod, „zdrave kave“ održane su u Sisku, Karlovcu, Vukovaru, Šibeniku, Ludbregu i Zaboku