597
Prikaza
0
Komentara
SULKOVCI - Ivan Tubić (62) iz Sulkovaca, 2014. godine na gorju iznad Pleternice „Vrtlašima“ je krenuo s pripremom i analizom zemlje, podrivanjem te oranjem nakon čega je posadio i 420 stabala šljive. Za PLUSportal, gospodin Tubić je otkrio što ga je potaknulo na to te koliko vremena iziskuje briga o šljiviku.
- Mogu slobodno reći da sam nastavio obiteljsku tradiciju. Prije pedesetak godina moj otac je posadio jutro šljive bistrice. Ja sam to iskrčio zbog 'zuba vremena' i bolesti koja je napala šljivik. Sada tu zemlju 'odmaram' tri godine, a na jesen bih posadio jednu sortu oraha. - za PLUSportal otkrio je OPG-ovac, pojašnjavajući kako je manje-više u šljiviku preko cijele godine.
- Ako ćete održavati šljivik onako kako njemu treba, posla je tu za preko cijele godine. Završetkom berbe i nakon opadanja lista šljivik moram špricati s modrim uljem od tri posto. Zatim, dolazi prihrana sa stajnjakom te kompleksnim gnojivom na bazi fosfora i kalija koje šljiva obožava. Ako je riječ o blažoj zimi, već u prosincu ili siječnju moguće je odraditi i rezidbu. Prije cvatnje idem ponovno s prihranom, no na bazi dušika sa kanom dok sa zaštitom idem u punoj cvatnji - protiv monilije. Nakon otpadanja dvije trećine latica špricam ih sa sredstvom protiv šljivne ose koja vrlo lako uništi plod. Mi koji imamo šljive znamo koliki je rizik i ne dopuštamo si ga. Treba to sve obaviti preventivno. - pojašnjava nam Tubić.
Među sortama koje ima našla se i „ljepotica“ stolna sorta koja je, kako kaže Ivan, jako dobra za rakiju nakon što dobro sazrije. Osim za svoje potrebe gospodin Tubić šljive prodaje prijateljima za rakiju, ali se pojavio i na pleterničkoj Gradskoj tržnici.
Posljednjih tjedana, puno smo pisali o sušnim vremenima i mogućim redukcijama vode, do kojih je u pojedinim mjestima i došlo. Ivan nam je otkrio kako se to odrazilo na njegov šljivik koji je zapravo u punom 'sjaju' bez obzira na to vrijeme.
- Kod mene nije bilo nekakvih problema, držim da je to zbog toga što sam šljivik svake godine uredno prihranjivao i gnojio, a ove godine kako bih pomogao stablima išao sam tri puta folijarno preko lista i cisternom zalijevao šljivik. Tako sam ja zadržao da plodovi ne otpadaju i budu dobri. Išao sam čak i s aminokiselinama protiv stresa od tih temperatura jer za bilje ovakva vremena nisu dobra. - zaključio je gospodin Tubić, dodajući kako je njegov šljivik, uz vikendicu koju je izgradio, pravo mjesto za odmor duše i tijela.