10108
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Uočivši kako se na društvenim mrežama Brođani bune što slavonskobrodsko Trgovačko društvo Komunalac 'godinama' ne čisti gradsku parcelu u Štamparevoj ulici (bliže Marsonijinom stadionu te na istočnom ulazu u Naselje kralja Tomislava) koja je, navodno, gradska, odlučili smo obići sporno mjesto, ali i provjeriti u čijem je vlasništvu parcela te tko je, shodno tomu, odgovoran za njezino održavanje.
Putem Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra, došli smo do Posjedovnog lista prema kojemu je vlasnik tvrtka BIZI d.o.o. iz Slavonskog Broda koja i u drugim dijelovima grada ima više sličnih nekretnina - praznih parcela. No, kako se tvrtka nalazi u stečaju, nitko nam se nije javljao na bojeve telefona priložene uz njezinu lokaciju te smo se za informacije obratili pravnici Almi Opačak - stečajnoj upraviteljici te tvrtke koja je za SBplus odmah razjasnila čitavu situaciju.
- Komunalni redar Grada Slavonskog Broda, više mi je puta, kao stečajnoj upraviteljici, naređivao čišćenje te parcele. Svaki put trenutnom korisniku parcele sam proslijedila tu informaciju i on je odmah reagirao, mada ne znamo tko točno odlaže taj otpad. Dakle, radi se o nepoznatim osobama. No, kako jedan gospodin koristi taj dio za parkiranje traktora, na moju zamolbu, dosad je uvijek sklonio skupljeni otpad. BIZI d.o.o. ne bavi se nikakvom aktivnošću vezanom za skupljanje otpada, dakle, oni ga ne dovoze tu, nego to rade nepoznate osobe. Sličan je problem i na njihovoj parceli kod trgovačkog centra u Osječkoj ulici gdje građani također ostavljaju otpad. Ovo mi je nova informacija o problemu u Štamparevoj i odmah ću ponovno reagirati te inzistirati da se taj dio očisti. - za SBplus spremno je kazala Alma Opačak, dipl.iur.
Problem je, dakle, višestruk. Najprije se, i u ovom slučaju, radi o nesavjesnim građanima koji svaki takav ili sličan kutak koriste za stvaranje ilegalne divlje deponije otpada - misleći samo na svoju dobrobit, ne i na tuđu, a još manje na izgled grada. U krivu su i oni koji su tvrdili kako se radi o zemljištu u gradskom vlasništvu, prozivajući, pritom, sve - od gradonačelnika do direktora Komunalca. Krivi su i oni koji to godinama ignoriraju jer je nemoguće tako velike komade godinama dovoziti neopaženo. Netko je to, barem jednom, morao uočiti i pozvati policiju. S druge, pak, strane, mnogim je građanima nepoznato kako komunalni redari, čak i u slučaju privatnih parcela, imaju pravo vlasniku narediti čišćenje i, pritom, zaprijetiti novčanom kaznom ne odradi li se to u točno određenom roku. Dakle, svi se u ovakvim slučajevima mogu i trebaju obratiti upravo tim službenicima Gradske uprave kojih je premalo da bi uočili svaku takvu problematičnu točku grada.
Komunalni redari, ipak su, prema riječima same stečajne upraviteljice, u ovom slučaju odradili svoj posao te su, opetovano, upozoravali na ovu problematiku - izdajući naloge i upozorenja za čišćenje tog dijela grada. No, mada su napravili sve što je u njihovoj moći, problem i dalje nije riješen.
Već godinama upozoravamo upravo na to kako saniranje posljedica takvih nesavjesnih činova neće promijeniti ništa, nego to mogu, tek, stroge kazne koje će biti upozorenje svima koji na takvo ponašanje i pomisle. No, za kažnjavanje, potreban je efikasan sustav utvrđivanja tih počinitelja. S obzirom na to da novac pokreće svijet, najlogičnijim nam se čini davni prijedlog jednog čitatelja - za fotografiju onoga tko ilegalno odlaže otpad ili bilo kakav drugi dokaz identiteta počinitelja, treba uslijediti novčana nagrada.
pa nije istina da se ne zna tko dovozi otpad. gospodin s traktorom redovito dovozi otpad i ostavlja ga na parceli i tako zatrpava jamu koja je napravljena da bi poslužila kao temelj za zgradu. kad je građevinski posao propao,... Prikaži svepao, trebalo je zatrpati jamu, nije bilo zemlje, pa je dobro poslužio otpad. nitko sa strane ne dovozi otpad u jamu. oni sa strane, koji dovezu svoj otpad, uredno ga natrpaju u kontejnere koji pripadaju naselju.