1937
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Splavarska ulica u Slavonskom Brodu jedinstvena je - ne samo u Hrvatskoj, nego i puno šire. Osim što u njezinu miru i ljepoti uživaju vlasnici kućica koje plutaju na rijeci Savi, ona je svako godišnje doba omiljena lokacija za duge šetnje ili druge oblike rekreacije.
Različiti segmenti pitanja splavova i vezova duž Splavarske ulice zakonski su uređeni na više načina - Zakonom o plovidbi i lukama unutarnjih voda čiju provedbu nadziru lučke kapetanije ili uprave; potom Zakonom o vodama, Zakonom o prostornom uređenju, Zakonom o gradnji, Zakonom o državnom inspektoratu, Odlukom o visini naknade najma, zakupa, služnosti i građenja na javnom vodnom dobru, Pravilnikom o plutajućim objektima,...
Plutajući objekti iliti kućice na vodi, dakle, ne spadaju u jednostavnu sferu. Zato je o njima prilično komplicirano govoriti, istraživati i pisati.
Od članka 15. Pravilnik o plutajućim objektima u koje se ubrajaju (i) brodske splavarske kućice, pojašnjava kompliciranu proceduru u koju su uključeni svi koji planiraju dane provoditi 'na vodi'.
Oznaku plutajućem objektu (i kućicama na vodi koje spadaju u jednu od kategorija takvih objekata) dodjeljuje ministarstvo nadležno za unutarnju plovidbu, sukladno još jednom posebnom propisu. Oznaka plutajućeg objekta sastoji se od velikog slova „P" i rednog broja iz evidencije Ministarstva. Kućice se upisuju u Očevidnik plutajućih objekata mjesno nadležne lučke kapetanije, nakon čega plutajućem objektu izdaju Upisni list.
No, tu nije kraj mukama splavara. Kako su za SBplus pojasnili iz Hrvatskih voda, zahtjevima za odobrenje privezivanja, odnosno, upisivanja plutajućeg objekta, prilaže se lokacijska dozvola te akti propisani posebnim propisom o vodama. Hrvatske vode u predmetnim postupcima sudjeluju po pozivu tijela nadležnog za prostorno uređenje ili na poseban zahtjev stranke za izdavanje vodopravnih akata.
Za izdavanje lokacijske dozvole, pak, zadužena su upravna tijela gradova ili županija - u Slavonskom Brodu Upravni odjel za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša. Potom je, za trajni pristup takvom plutajućem objektu, potrebno kod Hrvatskih voda ishoditi odluku i ugovor o pravu osobne služnosti javnog vodnog dobra uz naknadu. Cijena je određena 'Odlukom o visini naknade najma, zakupa, služnosti i građenja na javnom vodnom dobru'.
Čak i kada u svoje kućice 'usele', splavari imaju daljnja ograničenja. Zbog izloženosti pogledima šetača, nerijetko su 'pod povećalom'. Održavaju li sve urednim i čistim, provjeravaju i nadležne službe. Tu je, dakako, potrebno i veliko znanje o tomu kako se ponašati u trenutcima kada priroda pokazuje svoju naglu ćud.
- Postoje ograničenja i propisani način ponašanja pri pojavi oscilacije velikih i malih voda rijeke Save, pojavi leda, akcidenta i slično. Sve je, s aspekta zaštite vodnogospodarskih interesa Hrvatskih voda definirano vodopravnim uvjetima. Održavanje okoline urednom i čistom u pojasu nasipa, ovisno o točnoj lokaciji i konkretnom onečišćenju, u ingerenciji Hrvatskih voda, Državnog inspektorata i Grada Slavonskog Broda, a pristup - pojas do samog plutajućeg objekta, obveza je održavanja svakog korisnika plutajućeg objekta. - za SBplus pisanim je odgovorom pojasnio Davorin Piha, direktor Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Hrvatskih voda.
Oni objekti koji narušavaju cjelokupnu sliku rijeke Save, u ingerenciji su Lučke kapetanije Slavonski Brod. Ako objekti, pak, ugrožavaju namjenu voda i vodnog dobra, 'na scenu' stupaju Hrvatske vode.
- Hrvatske vode poduzimaju sve potrebne radnje za uklanjanje ili sanaciju s ciljem dovođenja u uredno prvobitno stanje. Prije svega, mirnim putem, a potom sukladno rješenju izdanom u odgovarajućem inspekcijskom postupku. Dio potrebnih poslova obavlja se putem redovnog održavanja kad je riječ o manjim zahvatima. Zakonom o državnom inspektoratu je određeno tko je stranka u okolnostima koje podliježu inspekcijskom nadzoru, odnosno, tko ima odgovornost i nadležnost provoditi saniranje ili uklanjanje objekata koji su predmetom postupka. - za SBplus odgovorio je Piha.
Kako je vidljivo u našoj galeriji fotografija, taj posebni dio Slavonskog Broda potrebno je dodatno očuvati i urediti - počevši od uklanjanja limenih olupina i urušenih drvenih šupa davno sklepanih i postavljenih uz obalu pa sve do obraćanja pozornosti na detalje - poput oštrih rubova stepenica koje sa šetnice vode na cestu ili prema splavarskim kućicama.
Kako bi nešto izgledalo autentično i pitoreskno, u to je potrebno uložiti puno truda, vremena i novca. Splavari mogu i moraju brinuti o 'svom dvorištu', a ostatak će obveza - zajedničkim snagama - morati preuzeti svi nadležni koje smo tek letimično spomenuli u ovom tekstu. Dakako, na poprištu disperzije odgovornosti puno je i loptanja oko toga tko što mora ili smije učiniti, no ako svatko da svoj maksimum - Splavarska bi ulica trebala (p)ostati simbol grada na Savi.