1753
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Slavonski Brod bio je domaćin sastanku članova mreže zaštićenih područja uz rijeku Savu – Sava Parks Network, a koji je održan od 19. do 21. veljače ove godine povodom predstavljanja projekta Sava Parks II – Sloboda za Savu. Mreža obuhvaća 23 organizacije koje se bave zaštitom prirode u četiri zemlje sliva rijeke Save.
"U sklopu ovog trogodišnjeg projekta, čija je ukupna vrijednost oko 400.000,00 eura, planiraju se provesti studije izvodljivosti projekata obnove rijeke Save i njene poplavne nizine. Na nekim dijelovima, rijeka je ljudskim aktivnostima izmijenjena te bi vraćanje u prirodno stanje značilo i povratak vrijednih staništa te bolju obranu od poplava, ali i manji rizik za gubitak izvora pitke vode. Nakon izrade studija izvodljivosti, pripremit će se dokumentacija za provedbu projekata obnove rijeke. Kroz projekt koji financira zaklada Aage V. Jensen, omogućuje se daljnji rad mreže Sava Parks, a projekt provode njemački EuroNatur, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode te Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije.
Rijeka Sava iznimno je vrijedna za sve zemlje kojima protječe, a u odnosu na rijeke zapadne Europe, vrlo je dobro očuvana. Vodocrpilišta velikih gradova uz Savu ovise o količini i kvaliteti vode koju Sava donosi. Zahvaljujući dobroj očuvanosti, u rijeci i uz rijeku Savu nalazimo mnoge rijetke i ugrožene vrste i staništa, a uz Savu se nalaze prostrana plodna područja koja služe za uzgoj hrane te velike poplavne šume hrasta lužnjaka koje su jedinstvene na europskoj razini.", izvijestili su iz Brodskog ekološkog društva i Javne ustanove Natura Slavonica, naglasivši kako će jedna od aktivnosti projekta biti i prevođenje Bijele knjige o Savi s engleskog na slovenski, hrvatski, bosanski i srpski jezik.
Riječ je o publikaciji u kojoj su istaknute vrijednosti rijeke Save te najaktualnije prijetnje među kojima se ističu daljnji razvoj plovidbe, izgradnja hidroelektrana te iskapanje sedimenta.
Sudionici su obišli zaštićena područja u Brodsko-posavskoj županiji na poplavnim područjima rijeke Save. Kao primjere dobre prakse i očuvanih staništa posjetili su ornitološki rezervat Baru Dvorinu uz stručno vodstvo Javne ustanove Natura Slavonica, te značajni krajobraz Gajnu uz vodstvo Brodskog ekološkog društva-BED-a. Na Gajni je Pašnjačka zajednica braniteljska zadruga Eko-Gajna prikazala značaj tradicionalnog stočarstva u održavanju prirodno vrijednih staništa poplavnog područja rijeke Save.