2123
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Pregršt članaka koji se bave divljim odlagalištima smeća i ružnim postupanjem građana prema prirodi objavljen je tijekom godina na portalu SBplus. Fotografije iz nekih od njih objavili smo povodom obilježavanja Dana planete Zemlje.
Koliko god se ta tema, nakon toliko uzaludnog pisanja o njoj, činila dosadnom i ispranom, ne pristajemo na odustajanje od nje dok god se mentalitet, razmišljanje i odnos prema prirodi u Slavonskom Brodu ne promijeni. A sudeći po novim materijalima za pisanje, taj čas još nije kucnuo.
I o 'željezničkim ulicama' kao najružnijima u gradu već smo ranije pisali, a danas smo pokraj pruge, tik iza ograde brodskog Studentskog doma, 'maskiranu' u visoku travu uočili hrpu 'kućnog otpada'. Netko je, dakle, vrećicu iz svoje kućne kante ležerno ispustio u travu uz prugu. prolaznici su to, možda, uočili pa su 'pomogli' da hrpa bude veća.
Oni koji će se upitati gdje su ulični čistači u cijeloj priči, nemaju pravo jer ta skupina radnika ne postoji da bi kupila namjerno bačeno smeće iza nepristojnih, neodgojenih i ekološki neosviještenih građana.
Kako bi se u potpunosti razgradio otpad koji bacamo na brodske ulice, treba proći puno vremena. Za opušak cigareta potrebno je šest mjeseci, za plastičnu vrećicu novijeg sastava 20 godina, a stare plastične vrećice oko tisuću, jednokratnim pelenama za razgradnju je potrebno 30 do 40 godina, a čak i ako nisu korištene, jako su otrovne jer su tretirane stoluenom, etilbenzenom, ksilenom, dipentenom, kao i dioksinom, kemikalijom koja je poznata kao jak karcinogen.
Tepisi, limenke i automobilske gume, koje smo često fotografirali odbačene u prirodu, razgrađivat će se od 30 godina do čak pola stoljeća, a tenisice i vjetrovke trebat će isti period za 'nestanak' s lica zemlje. Ambalaža čipsa koju nehajno odbacimo iza sebe u prirodi će ostati do 80 godina, dok će aluminijske limenke sokova i piva tamo boraviti dva stoljeća.
Plastičnim će bocama trebati 500 godina, a ni nakon toga neće u potpunosti nestati jer petrokemijski proizvodi nisu u do kraja biorazgradivi i ostaju u tlu. Njihovim inačicama od stakla za razgradnju će trebati jedan do dva milijuna godina.
Ono što čovjek napravi i baci, priroda uistinu teško 'probavi'. Ne bi bilo loše kada bismo neke od tih brojki imali u glavi sljedeći put kada odlučimo okolišu koji nas okružuje podariti neprirodni dar koji je osmislio i izradio čovjek.