Slijedom upita SBplus-a o prošlotjednom prekoračenju vrijednosti koncentracije prizemnog ozona u zraku u Slavonskom Brodu, Državni hidrometeorološki zavod dostavio je redakciji temeljito priopćenje jer do danas, zapravo, građanima nitko nije pojasnio što se točno dogodilo i zašto. Stoga u nastavku u cijelosti donosimo odgovor DHMZ-a dostavljen danas SBplus-a.
Tijekom druge polovice dana, 27. lipnja 2019., na postaji Slavonski Brod-1 mjerni uređaj Horiba APOA370 je mjerio koncentracije ozona koje su bile iznad granice obavješćivanja i granice upozorenja (satne vrijednosti koncentracije ozona veće od 180 µg/m3, odn. veće od 240 µg/m3).
Analizom tehničkog stanja mjernog uređaja i linije za uzorkovanje ozona u vanjskom zraku na postaji Slavonski Brod (28. lipnja 2019.),djelatnici Službe za upravljanje sustavom mjerenja kvalitete zraka DHMZ-a su ustanovili da je došlo do kondenzacije vode u liniji za uzorkovanje zraka/ozona. Mjerni uređaj za mjerenje koncentracija ozona nije ispravno radio/mjerio u popodnevnim i večernjim satima tijekom 27.6.2019. (tijekom dana su zabilježene temperature zraka bile znatno iznad 30°C, uz znatan iznos vlage u zraku).
U postupku kontrole podataka mjerenja za postaju Slavonski Brod-1 za dan 27.6.2019.vrijednosti koncentracija ozona će biti označene kao neistinite/neispravne vrijednosti(druga polovica dana) zbog tehničkog stanja mjernog sustava za mjerenje koncentracija ozona.
Za Hrvatske gradove, kao i za ostale gradove u državama Mediterana, nije neuobičajeno da u ljetnim mjesecima imaju povišene koncentracije ozona.
Podatci mjerenja kvalitete zraka sa postaje Slavonski Brod-1 se kontinuirano prenose putem sustava za prijenos podataka mjerenja s mjerne postaje Slavonski Brod-1 na server za prihvat podataka u DHMZ-u.
Informatički sustav HAOP/MZOE (http://iszz.azo.hr/iskzl/) objavljuje izvorne (nevalidirane) podatke mjerenja kvalitete zraka u realnom vremenu (stoga je obavijest na naslovnoj strani web stranice "Izvorni podaci naknadno podložni promjenama") s mjernih postaja Državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka i lokalnih mreža za mjerenje kvalitete zraka u Republici Hrvatskoj.
Ozon spada u sekundarna onečišćenja (znači da nema izvor emisije), a u troposferi nastaje u sklopu kompleksnih fotokemijskih reakcija, uz povoljne meteorološke i ine uvjete - sunčevo zračenje, stabilnu atmosferu, prisutnost dušikovih oksida i lakohlapljivih organskih spojeva (njihov glavni izvor u urbanim sredinama je promet) - pokrene se niz kemijskih i fotolitičkih reakcija koje u konačnici rezultiraju nastajanjem ozona (O3) i ostalih nusprodukata koje se nazivaju fotokemijsko onečišćenje, odnosno fotosmog.
Ozon je jaki oksidans, a kombinacija njegove visoke koncentracije i dugotrajne izloženosti može uzrokovati glavobolju, iritacije očiju i dišnih putova, otežano disanje, pogoršano stanje astme, povećanu podložnost infekcijama dišnih putova itd. Produžena, višegodišnja izloženost povišenim razinama može uzrokovati trajna oštećenja pluća i ožiljke na njima te smanjenje njihove funkcije i prijevremenu smrt.
Za hrvatske gradove, kao i za ostale gradove u državama Mediterana, nije neuobičajeno da u ljetnim mjesecima imaju povišene koncentracije ozona.
Ozon spada u sekundarna onečišćenja, što znači da nema izvor emisije.
Koncentracije ozona u vanjskom zraku u zemljama Europske Unije se mogu pratiti u realnom vremenu OVDJE.
Pregledom web stranice moguće je pronaći izvorne podatke (nekontrolirani podatci) s nekih mjernih postaja u Europskoj uniji za razdoblje nakon 25. lipnja 2019. godine, iz kojih je vidljivo da su visoke razine ozona zabilježene u sljedećim gradovima:
- Lausanne, Švicarska, 27.6.2019., postaja Lausanne-Plaines-du-Loup (CH0061A) - iznad 180 µg/m3.
- Beč,Austrija, 1.7.2019., postaja Hohe Warte (AT900ZA) - iznad 180 µg/m3.
- Dreux,Francuska, 26.6.2019., postaja Dreux Centre (FR34046) - iznad 180 ug/m.
- Barcelona,Španjolska, 29.6.2019., postaja Barcelona, (l'Eixample) (ES1438A) - iznad 180 µg/m3.
- München,Njemačka, 26.6.2019., postaja München/Allach (DEBY189) - iznad 180 µg/m3.
Informacije o utjecaju ozona u vanjskom zraku na zdravlje ljudi moguće je pronaći u dokumentu Svjetske zdrastvene organizacije "WHO Air quality guidelines for particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide - Global update 2005".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
2cv2cv06.07.2019. u 09:27
da ste tek jucer vidjeli mjernu postaju kod stadiona...poludjela...hehe...ukinimo fishijadu...ona zagadjuje Brod...e da...vidim da DHMZ kao ugledni strucnjaci za zdravlje i utjecaj na zdravlje plashe opet raju...Voditelj Zavoda za javno zdravstvo kaze kako to nije nista neuobicajeno za velikih vrucina...i... Prikaži svei toga je bilo u proslosti i bit ce i u buducnosti...nista spektakularno...ali sto on zna...on je tek primarijus prof.dr.sc...DHMZ i ostali zna bolje...ma ne plasite ljude pobogu...
-
PeterTDj06.07.2019. u 09:16
Što se može reći na sve to? Nevjerojatno da za objašnjenje trebalo je tjedan dana... Nevjerojatno da u SB otkada je ponovo mjerni uređaj za ozon u funkciji (18.06.), najveći osmosatni prosjek ozona kroz šesnaest dana mjerenja, evo jučer je... Prikaži sve trinaesti put (vidi http://iszz.azo.hr/iskzl/podatak.htm) iznad ciljne vrijednosti (120 µg/m3)! A jučer je najveći osmosatni prosjek iznosio više od 127 µg/m3! Nevjerojatno da prošle godine, 2018.g. 43 puta je najveći osmosatni prosjek ozona bio iznad ciljne vrijednosti (120 µg/m3), a nakon 'validacije' sve se to na kraju godine svelo na 19 prekoračenja! Nevjerojatno...
-