2833
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - O tomu kako se gradovi i općine namjeravaju boriti s nezapamćenom najezdom komaraca, istražili smo pa objavili OVDJE. Situacija je prije samo tjedan dana, posebice u zelenijim i stajaćim vodama bližim gradskim naseljima, bila neizdrživa. Rojevi dosadnih krvopija napadali su ljude i životinje pa Brođani, naročito u poslijepodnevnim satima, nisu mogli boraviti vani.
Stoga su u ponedjeljak i utorak odrasle jedinke suzbijane na registriranim žarištima na kojima je izmjerena povećana brojnost komaraca prema nalazima uzorkovanja odnosno tamo gdje je zabilježen povećan broj pritužbi građana na pojavu komaraca.
Zeleno srce grada, Naselje Plavo polje u kojemu je puno travnatih površina, ali i stabala te grmova, na napadu je zujavaca i zbog blizine Tvrđave iz čijih kanala izlazi veliki broj komaraca.
- Prije provedenih tretmana nismo uopće mogli boraviti vani. Samo jednim nasumičnim udarcem po tijelu, mogli smo ih ubiti četiri do pet. Jednostavno su napadali u rojevima. Nisu pomagale ni svijeće niti sprejevi, sve smo pokušali kako bismo ih otjerali. Već kada su krenuli tretmani, sami od sebe počeli su padati na tlo. Jasno da smo svjesni kako je to štetno i za druge kukce, kao i životinje pa i nas ljude, ali drugačije se nije moglo živjeti. Posebice je teško nama koji smo alergični pa oteklina i svrbež na mjestu uboda potraje i po dva tjedna. Susjedi su iznimno zadovoljni jer se konačno možemo družiti vani. Uistinu se lakše diše i živi. Sad uživamo u dolasku ljeta i konačno lijepom vremenu. - za SBplus kazala je Brođanka Ivana iz Slunjske ulice.
Početkom tjedna Gradska je uprava organizirala četvrti ovosezonski larvicidni tretman suzbijanja komaraca, a do srijede su komarci u različitim dijelovima grada i 'zaprašivanjem' tretirani dvaput dnevno, ujutro od 4.30 do 6.30 sati te navečer od 19.30 do 21.30 sati. Stručnim rječnikom rečeno, suzbijanje komaraca provođeno je hladnim ULV zamagljivanjem insekticidima odobrenim od Svjetske zdravstvene organizacije i Ministarstva zdravstva za primjenu u naseljenim područjima.
Naravno, tu nikako nije kraj jer se rijeka Sava tek treba spustiti na 'ljetnu' razinu te u cijelosti vratiti u svoje korito, a nakon toga očekivan je veliki broj novih legla iz 'bazenčića' koje Sava ostavi za sobom. Male sredine i njihovi skromni proračuni teško podnose takve izdatke pa potpuno suzbijanje neće niti biti moguće.
Brodsko-posavska županija ove će godine s oko 150 tisuća kuna pomoći pri financiranju zaprašivanja odraslih jedinki komaraca. Mada su larvicidni tretmani puno bolji i učinkovitiji te manje štetni za ostatak biljnog i životinjskog svijeta, posljedice proljeća kakvo je iza nas mogu se sanirati samo u kombinaciji s metodom zamagljivanja.
Posebice je to opasno za pčele koje pčelari moraju zaštititi, što posljednjih godina uspješno čine sukladno ranijim upozorenjima jedinica lokalne uprave.
S obzirom na to da komarce nikada nije moguće u cijelosti eliminirati, kako se na prirodan način obraniti od njih, SBplus jučer je objavio OVDJE.