3168
Prikaza
0
Komentara
U prvom redu zdravstveno stanje, obrast, sklop, visina i prsni promjeri zadivljuju namjernike u ovom šumskom predjelu, jer je to zaista izvanredno i neprocjenjivo djelo prirode koje moramo sačuvati za iduće generacije.
"Prašnik je prepušten prirodi i zaštićen je od ljudi i bilo kakvih radova, tako da se vidi kako bi šuma izgledala kada mi šumari ne bi radili nikakve zahvate i vodili brige o njoj", kaže Marinko Stojić, ravnatelj Uprave šuma Nova Gradiška.
U Prašniku se nalazi i najstariji, najveći i najdeblji primjerak hrasta lužnjaka u Europi. Star je 350 godina i ima opseg veći od šest metara, visok je 42 metra i zapremnine od oko 60 kubika.
Taj dio Prašnika ima veliki turistički potencijal, što nam je potvrdio i Stojić, te rekao kako je svakako prednost što se nalazi na odličnom prometnom položaju gdje prolaze mnogi turisti.
Turistički potencijal koji treba znati iskoristiti
Kako ističe Mario Bošnjak, predsjednik Hrvatskog šumarskog društva, ogranka Nova Gradiška, u suradnji s Općinom Stara Gradiška sačuvan je genetski materijal najstarijeg hrasta lužnjaka.
"Prije nekoliko godina, u Prašniku, u doba uroda, pokupili smo žir ispod najvećeg hrasta lužnjaka. Posadili smo ga kao podloge u rasadniku Cernik i na taj hrast smo prije dvije godini kalemili plemke s najvećeg hrata lužnjaka u Europi, tako da smo sada jednu od tih biljaka, odnosno klon br. 1, posadili u parku u Staroj Gradiški", rekao je Bošnjak.
Sve to napravljeno je povodom 85 godina od kada je stari dio šume Prašnik prvi put zaštićen.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.