1638
Prikaza
0
Komentara
TRENKOVO - Jedna od božićnih tradicija diljem svijeta je i božićno drvce koje pored one dekorativne uloge, dočarava veselu i čarobnu blagdansku atmosferu u krugu onih koje volimo.
U današnje vrijeme Božić bi mnogima bio nezamisliv bez božićnog drvca koje je ujedno i jedno od najpoznatijih simbola Božića.
Kako piše Point, postoje mnoge teorije o tome kada je i kako nastalo prvo božićno drvce, a jedna od njih dolazi iz Njemačke. Govori o tome kako je engleski propovjednik, sveti Bonifacije u 7. stoljeću došao u Njemačku kako bi propovijedao i naviještao Evanđelje. Kako bi tadašnjim poganima najbolje objasnio jedinstvo Svetog Trojstva, koristio se sortom sjeverne bijele jele jer bi ona bila najbolji simbol Svetog Trojstva zbog trokutastog oblika. Pogani od tada počinju štovati to stablo i tako u 15. stoljeću počinje rasti popularnost jelke kao simbola Svetog Trojstva, ali i Božića.
Kako bi se tradicija i dalje nastavljala, za to se odlučila pobrinuti i obitelj Matišić iz Trenkova, naselja u sastavu općine Velika. Naime, supružnici Ivana i Antun Matišić prije 15 godina odlučili su iskoristiti praznu zemlju.
Više o njihovim početcima i ideji za Plusportal govorila je gospođa Ivana.
Na samim početcima krenuli su sa sadnjom običnih borova odnosno smreke o kojoj nisu puno niti znali. O svemu su se, dakako, morali raspitati i učiti kako bi danas bili tu gdje jesu. S protekom vremena odlučili su obogatiti svoju ponudu srebrnim i nordijskim jelkama.
- Kako su godine tekle sve više smo znali o jelkama, naravno da smo dosta toga naučili i kroz samostalan rad. - otkriva nam Ivana.
Iako im je ovo bilo najjednostavnija solucija za iskoristiti zemlju, gospodin Antun nam je otkrio kako ni to nije tako bezazlen i jednostavan posao. Tijekom cijele godine, uistinu, imaju posla posebno kada je riječ o tek posađenim borovima.
Iako je većina 'prigrlila' ideju o umjetnim božićnim drvcima, obitelj Matišić je stekla svoju klijentelu s vrlo ljubaznom i veselom uslužnošću i prekrasnim velikim i bogatim borovima čije cijene idu najviše do 300 kuna. Kako su nam otkrili, božićnu bajku žele pričati s pravim drvcima, a kako bi svoju ponudu učinili zanimljivijom za svoje su kupce organizirali i nagradnu igru.
Naime, tko god kod njih kupi božićno drvce sudjeluje u nagradnoj igri, a glavna nagrada je noćenje u njihovoj drvenoj kućici u Zarilcu. Izvlačenje pobjednika biti će već sutra na sam Božić.
Zahvaljujući ljudima poput Ivane i Antuna, jedna od najljepših tradicija Božića i dalje je prisutna jer bez božićnog drvca Božić bi bio nezamisliv, a ni ugođaj ne bi bio isti.