2645
Prikaza
0
Komentara
SIBINJ (PETNJA) - Premda je Petnja godinama privlačno mjesto za izletnike, gljivare, ribiče, šetače,… mlade i stare, u novije vrijeme zbog transformacije u europsko uređeno mjesto za odmor, kao turistički potencijal, ne samo općine Sibinj nego i grada Slavonskog Broda i cijele Brodsko-posavske županije, postala je vjerojatno najzanimljivija destinacija brojnim posjetiteljima, koji žele uživati u ljepoti prirode, uređenim stazama, tišini, koloritu plavozelenog jezera, okolnih šuma,… No, od proteklih oluja, posebice posljednje 19. srpnja ove godine, i ovo, inače prelijepo mjesto kao i mnoga druga, u pravom je smislu osakaćeno i na žalost više nije preporučeno za šetače, posebice male i one u poznijim godinama.
Iako je na početku šetnice postavljena tabla s upozorenjem za posjetitelje da je šetnja na vlastitu odgovornost, očekivanja za mene i unuke nisu bila zastrašujuća, pogotovo što je pola kilometra ili više hodanja šetnicom proteklo bez ikakvih prepreka, a i dalje su postavljene klupe za sjedenje, informativno-edukacijske table, košare za otpatke,… Mislili smo, tabla je mjera predostrožnosti. No vrlo brzo smo se uvjerili u suprotno.
Lice ove ljepotice se, svjedočimo, nakon oluja drastično promijenilo. I krenula je prva prepreka odvaljene šetnice, polomljenog mosta, iščupanih i polomljenih stabala što je bilo već zahtjevnije prijeći. A sve to na sjevernoj strani šetnice pa smo očekivali kako će južna biti manje „ozlijeđena“. I doista jedan komad puta je prošao bez drastičnih izmjena, no potom smo naišli na daleko gore prepreke zbog kojih smo pomišljali i na povratak, no optimistična razmišljanja kako je to vjerojatno zadnja prepreka, uputila su nas dalje. Nažalost, zbog polomljenih stabala bio je prekriven dobar dio staze zbog čega je potrebno obilaziti kroz šumu kako biste ponovo izbili na stazu ili na zdravi dio šetnice koja je na desetak mjesta potpuno urušena, kao i zaštitna ograda. Povremeno smo uz obalu vidjeli ribiče koji u tišini pecaju, a koji su se možda dovezli čamcem s druge strane jezera ili su naprosto jači, mlađi i novonastale prepreke nisu im problem.
Svjesna kako uređenje Petnje nakon oluja nije prioritet u odnosu na kuće i naselja, ipak sam upitala načelnika Općine, Josipa Pavića, kakvi su izgledi da ovo inače prelijepo izletište ponovo poprimi prvotni izgled.
„I nakon prve oluje Općina je imala štete na Petnji za sedam tisuća eura. Taman smo popravili rukohvate na šetnici i jednu cijelu sjenicu koja je bila uništena, kada je sve ponovo nastradalo 19. srpnja. Sad nam preostaje čekanje na Hrvatske šume da saniraju štetu, točnije da maknu porušenu drvnu masu. Do tada nećemo ništa popravljati ni ulagati jer su nam to preveliki izdatci. Mi moramo održavati šetnicu jer je ona u našem vlasništvu izgrađena europskim sredstvima, no ne smijemo dirati drvnu masu jer to Hrvatske šume sve moraju obilježiti i nekome doznačiti, a netko će to izvući. Nakon što to traktori izvuku vidjet ćemo kolika je ukupna šteta i onda krenuti u sanaciju.“, kazao je načelnik.
Zbog činjenice da su Hrvatske šume od oluja pretrpjele iznimne štete od kojih se neće oporaviti desetljećima, teško je predvidjeti kada će doći na red uklanjanje srušenih stabala na Petnji. A ni načelnik Pavić, kojemu ne manjka ideja kada je u pitanju ulaganje (posebice europskih sredstava u razvoj Petnje) nije baš optimističan oko brzine rješavanja ovog problema pa kaže „potrajat će to vjerojatno malo duže“.
Dodaje pak kako će, nakon sanacije, biti nastavljen započeti projekt njezina uređenja. „Na prošloj sjednici općinskog Vijeća donijeli smo Odluku o pokretanju postupka izmjene prostornog plana. Da bi naime cijeli projekt u budućnosti realizirali moramo izmijeniti prostorni plan. Uskoro će biti pokrenute aktivnosti oko izmjena prostornog plana, a to je procedura koja traje od 6 do 9 mjeseci“, kazao je načelnik. Namjeravaju naime projektirati izmjene na postojećoj kućici uz jezero, malo je povećati (inače nigdje na Petnji neće biti dozvoljena gradnja) nakon čega će tražiti građevinsku dozvolu i aplicirati na neke europske fondove kako bi sve priveli kraju. Naravno, to je dugoročni proces, naglašava načelnik, jer „sve ovisi o natječajima koji će financirati ono što smo u Općini zamislili. Adrenalinski park na jedan, muzej ribe na drugi fond.. što će minimalno potrajati od pet do sedam godina.“, rekao je načelnik Pavić.
Bit će kad bude i bit će lijepo, ali Petnja je prekrasna i sad, premda šetnica oko nje trenutno nije najpreporučljivija destinacija, posebice za bake i unuke.