6480
Prikaza
2
Komentara
ČAGLIN / SOVSKI DOL - Vizija unapređenja turističke ponude Općine Čaglin, 'teška' 40 milijuna nekadašnjih kuna, a koja podrazumijeva (i) izgradnju dvanaest bungalova (u obliku povišenih graničarskih čardaka) na najljepšem i najposjećenijem dijelu Sovskog jezera - odmarališta poznatog i dragog brojnim Brođanima, Požežanima, Novogradiščanima,... - zgrozila je članove neprofitne organizacije, Odbora za uređenje i zaštitu Sovskog jezera, koji desetljećima vode brigu o tom prirodnom biseru.
- Jasno je da se na novoj parceli formiranoj od šumske parcele 2262/218 želi sagraditi megalomanska recepcija, garaže i 12 bungalova. To znači potpunu devastaciju glavnog dijela koji koristi većina posjetitelja, a koji je kultiviran zemljanim radovima, krčenjem šikara, uz ostavljanje samoniklih vrsta. Danas je to park sa stoljetnim hrastovima. Tu je i igralište za nogomet, odbojku, košarku, dječje igralište, nadstrešnica s 50 sjedećih mjesta, dva pecala za odojke, više od deset stolova za posjetitelje, roštilji, zdenac s uklesanom legendom o postanku jezera,... Dopustimo li izgradnju bungalova, to će sve nestati, a običnim će posjetiteljima u narednim desetljećima pristup biti onemogućen. Svi znamo kako to ide - onaj tko iznajmi takav objekt za odmor, sigurno neće htjeti da mu se oko mjesta na kojemu spava motaju drugi šetači. Malo po malo i postat će to zatvoren i izoliran kompleks. - smatra Brođanin Đuro Japarić, dugogodišnji član spomenutog Odbora.
Općinski projekt, smatraju Japarić i drugi članovi, ima za cilj istjerati ljude i rezervirati prirodnu oazu samo za one koji unajmljuju neki od 12 dostupnih bungalova. Osim toga, nije im jasno kako će biti riješena opskrba tih novih objekata vodom.
- Do tog dijela sagradili smo komplicirani vodovod koji je potrebno pojačati još jednim manjim izvorom. Tu je nužno sagraditi vodospremu do 10 tisuća litara. Dva su nam izvora presušila do Tadijanovićevog zdenca i onda smo produžili vodovod od zdenca do izvora Stumbol. Problem je Dilja što više nema snijega koji puni slavonsko gorje, a Dilj je i najniži (464 metara). Dva trenutna vodovoda vlasništvo su Udruge i na njih Općina ne može računati kod opskrbe bungalova. Isto tako, bez sudskog rješenja nećemo dopustiti micanje ničeg s nove k.č. 2262/218. Ona je uređena i sve postavljeno na njoj ima odobrenje državnih institucija za zaštićene dijelove prirode. Udruga ništa nije pitana, kao ni kod izgradnje šetnice oko jezera kojom su otjerane ptice, a jezero je ostalo ograđeno kao tor stazom koja se nalazi metar od obale te će strunuti za pet godina. - ogorčen je Japarić koji želi da Sovsko jezero ostane dostupno svim posjetiteljima te da se njime svi mogu slobodno kretati.
Kao alternativu, Općini predlažu da odustane od radova na k.č. 2262/218 te lokaciju projekta premjesti izvan vidnog polja glavnog dijela za posjetitelje - na k.č. 2201 te k.č. 2262/58.
- Nadamo se da će prevladati zdrav razum. Za alternativu koju predlaže, Udruga je već izvela dio radova - sjevernu prilaznu cestu, krčenje, vodovod, vidikovac, zdenac,... a time bi bio očuvan i istinski unaprijeđen kompleks Sovskog jezera. - zaključuje Japarić.
Za one koji nikad nisu uživo posjetili Sovsko jezero, možda najljepši prikaz pruža snimka dronom koju je jedan autor objavio na svom YouTube kanalu.
Zanimljivo, u suglasnosti Ministarstva obrane danoj Odboru za uređenje i zaštitu, iz 2004. godine stoji kako bi, nakon izgradnje izletničke kuće, vidikovca, zdenca i drugih manjih sadržaja trebalo zabraniti bilo kakvu daljnju izgradnju koja bi narušila prirodni izgled tog zaštićenog krajolika.
Š
Što o svemu kaže Općina Čaglin, objavit ćemo čim nam čaglinski načelnik Dalibor Bardač dostavi odgovor na naš upit i obećano nam obrazloženje čitavog projekta.