1462
Prikaza
1
Komentar
ČAGLIN - Nakon što su obje strane iznijele svoja (potpuno oprečna) mišljenja putem članaka objavljenih na PlusPortalu, vidljivo je kako značajnog pomaka odnosno kompromisa glede planiranog projekta Općine Čaglin za Sovsko jezero - neće biti. Reagirati mogu jedino više instance odnosno nadležna ministarstva i službe. A upravo su one (konkretno, Uprava za zaštitu prirode, temeljem Zakona o zaštiti prirode, u rujnu 2004.) već odavno zaključile sljedeće vezano za Sovsko jezero:
"... trebalo bi strogo zabraniti bilo kakvu daljnju izgradnju jer bi to značilo opterećenje i narušavanje prirode ovog zaštićenog krajolika. O tome bi posebnu brigu trebala voditi Požeško-slavonska županija i njen Zavod za prostorno planiranje i zaštitu okoliša." Dodali su kako bi čitavo Jezero trebalo ostati zona pješačkog turizma.Pitanje je - je li takvo što moguće nakon što tamo bude trebalo brinuti o 12 izdvojenih jedinica za noćenje.
Navedeno, de facto, isključuje općinsku zamisao da upravo središnji (najljepši i najposjećeniji) dio Sovskog jezera prekrije bungalovima. Brođanin Đuro Japarić, stoga, ne želi odustati od, kako kaže, 'povijesne zadaće zaštite najljepšeg dijela Sovskog jezera' i još jednom naglašava kako nema ništa protiv projekta, ali na drugom dijelu Sovskog jezera, a ne onom namijenjenom dnevnim posjetiteljima (o čemu je više moguće pročitati na poveznicama u nastavku).
Japarić nam se ovaj put nije obratio u ime Udruge nego u osobno ime i ime svoje obitelji te prijatelja koji su nesebično uložili sebe u uređenje i izgradnju različitih sadržaja na prekrasnoj zelenoj lokaciji u Slavoniji.
- Ne razumijem zašto se ne otvori javna rasprava i ne napravi tribina pa da vidimo tko što želi prije no što se krene u radove. Naime, nitko od općinskih vijećnika koji su glasovali za projekt nije znao na kojoj će se parceli sve to graditi. Osim toga, javnost ne zna za alternativu koju je odobrilo Ministarstvo (kuću za sve izletnike). Bungalovi se ne mogu graditi na prostoru namijenjenom jednodnevnim posjetiteljima. Mi to moramo očuvati - ne za sebe, nego za naše unuke. Ovako ispada da se najniža instanca u državi - Općina - suprotstavlja Rješenju Ministarstva. - uporan je Japarić.
Truli vidikovac, više od 800 tisuća kuna uloženih u drvenu stazu kojom su, tvrdi, otjerane ptice, uništenje dijela plutajućeg treseta prilikom čišćenja korita, promašena lokacija za bungalove kojom će biti uništena dva hektara najljepšeg dijela Sovskog jezera, ugrožavanje žaba u sezoni polaganja jaja u Jezeru,... - samo su neki od argumenata našeg sugovornika da Općina ne zna što radi sa zelenom oazom.
- Na Sovskom se jezeru nalazi 20 stolova, dva pecala, više roštilja, nadstrešnica s 50 mjesta, zdenac, igrališta. Do tog dijela sagradili smo komplicirani vodovod koji je potrebno pojačati još jednim manjim izvorom. Sve će to biti oduzeto jednodnevnim izletnicima i planinarima bude li namijenjeno samo onima koji unajmljuju bungalove. Temeljem anonimne prijave kontrolirani smo mi od strane državnog inspektora Željka Vukovića, a sada ga ja pozivam neka izvrši novi inspekcijski nadzor zaštićenog krajobraza i naredi popravak ili rušenje vidikovca, izbacivanje šetnice i zabranu građevinskih radova Općini Čaglin. Alternativa je da se riješi državna zemlja i sagradi već odobrena kuća za posjetitelje, umjesto da se ide na program bungalova, sasvim drugačijeg izgleda i namjene. - zaključuje Japarić.
Što će pobijediti - iskorištavanje turističkog potencijala u nemilosrdnom kapitalističkom društvu ili jedan čovjek koji ne želi odustati od toga da Sovsko jezero ostane u nasljeđe svima koji dolaze iza nas - teško je, ali i pomalo mučno odgovoriti.