POŽEGA - Jack, Kiki, Uršula, Kofi, Mila, Oskar - imena su što pasa što mačaka koji su ili udomljeni ili se, pak, još uvijek 'bore' s pronalaskom svog dugovječnog doma koji će ih prihvatiti. Oni koji svoj dom još nisu pronašli, nalaze se u domovima volontera Udruge za zaštitu životinja Sirius Požega.
U ranijem razgovoru s volonterkom Danijelom Brkljač, doznali smo kako je najveći razlog napuštanja životinja upravo prekomjerni broj koji se rješava sterilizacijom i kastracijom.
- Nije istina kada netko kaže da ne može imati ljubimca jer nema novca ili za njih treba puno, tu je u pitanju samo nemar i 'brigo moja pređi na drugoga'. Voljeli bismo kada ne bismo trebali niti postojati. Bez obzira otkako udruga postoji do današnjeg dana koliko je to sve skupa napredovalo i u svijesti građana i općenito u primjeni od strane gradova, kao što je Požega koja sufinancira sterilizacije i kastracije pasa i mačaka kojima se smanjuje broj napuštenih. Bez obzira na aktivacije lokalnih samouprava, udruga i ostalih, uvijek ima onih životinja koje su napuštene. Nekada nam se čini koliko god ih spasimo - toliko ih duplo više ima. Čini se kao da u svijesti cijele Hrvatske treba probuditi svijest da je to živo biće sa osjećajima što znaju ljudi koji svoje životinje drže kao ljubimce te da kastracija i sterilizacija uistinu spašavaju živote. To je ne filozofiraj - kastriraj! - kazala je tada Danijela.
Grad Požega od svibnja 2019. godine donio je hvalevrijednu 'Odluku o sufinanciranju sterilizacije i kastracije pasa i mačaka i označavanja pasa mikročipom', a s njezinim je provođenjem nastavio te se našao na TOP listi pozitivaca Udruge „Prijatelji životinja" u 2021. godini.
Naime, Grad je odlučio nastaviti sufinancirati sterilizaciju i kastraciju pasa i mačaka te označavanje pasa mikročipom, a sve u svrhu zaštite zdravlja i dobrobiti životinja kao i osiguranja učinkovite skrbi za napuštene životinje.
- Kastracija pasa i mačaka je najsigurniji način na koji vlasnici kućnih ljubimaca mogu spriječiti neželjeno parenje svojih ljubimaca i na taj način izbjeći probleme koji nastanu kad se dogodi neplanirano i neželjeno potomstvo kojem treba naći novi dom. Time se sprječava ne samo nekontrolirano povećanje populacije kućnih životinja koje je iznimno teško udomiti nego i psihička patnja životinje, odnosno njezina depresija, agresivnost prema drugim životinjama i bježanje od kuće kako bi zadovoljila svoje nagone. Odbačene nekastrirane životinje osuđene su na lutanje, glad, žeđ te izloženost svim vremenskim neprilikama, bolestima i smrti od naleta vozila, trovanja, lovaca ili iživljavanja psihopatski nastrojenih pojedinaca. - poručili su iz Grada.
U 2020. godini, uslugu sterilizacije ženke psa zatražila su
93 vlasnika, kastraciju muškog psa njih 37, sterilizaciju mačke čak 156
vlasnika, kastraciju mačke njih 43, dok je svoje životinje mikročipom označilo
135 vlasnika. Do kraja listopada 2020. godine, uslugu sterilizacije ženke psa
zatražilo je 79 vlasnika, kastraciju muškog psa njih 43, sterilizaciju mačke
215 vlasnika, kastraciju mačke njih 52, dok su svoje životinje mikročipom
označila 234 vlasnika. Od predviđenih 70 tisuća kuna, do sada je u tu svrhu
utrošeno 63,6 tisuća kuna.
A od 1. siječnja do 30. studenog 2021. godine u akciju se
uključio velik broj vlasnika kućnih ljubimaca koji su iskoristili mogućnost
kastracije i sterilizacije pasa i mačaka. Točnije, uslugu sterilizacije ženke
psa zatražilo je 50 vlasnika, kastraciju muškog psa njih 36, sterilizaciju
mačke čak 142 vlasnika, kastraciju mačke njih 51, dok je svoje životinje
mikročipom označio 131 vlasnik.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -