POŽEGA - „Danas nam se javio čovjek i kazao nam kako je udomio psa - odraslu kujicu lutalicu - te ga je zanimalo što mu je sada činiti u smislu veterinarske skrbi? Mi smo prvo ostali začuđeni, odnosno, oduševljeni jer je kujica maknuta s ulice direktno u dom kod, očito, odgovornog čovjeka, a drugo da nas nitko ne pita za smještaj." - početak je jedne lijepe priče koju je na Facebook stranici objavila Udruga za zaštitu životinja Sirius Požega.
Nekoliko puta smo već pisali o problemu velikog broja životinja koje lutaju naseljima i ulicama gradova, za što su krivi i neodgovorni ljudi koji nemaju niti malo empatije za druga živa bića. Kako su napisali iz Udruge, čovjeku dobra srca, preporučili su cijepljenje protiv bjesnoće (150 kuna), čipiranje (100 kuna) i sterilizacija (250 kuna uz subvenciju grada Požege ili općine Kaptol koje jedine imaju takvu vrstu subvencioniranja) - što je, ujedno, i zakonska obveza skrbnika.
- Dakle, 500 kuna - uskoro 60 eura - i mirni ste do kraja pasjeg života. Bjesnoću trebate ponoviti svake dvije godine. Kakav jednostavan i pozitivan razgovor. Svaka čast čovjeku. S druge strane nekima je teško izdvojiti 120 kuna iliti 16 eura za kastraciju mačke, stoga radije bacaju ili utapaju mačiće. Većina ih, pak, traži muške za udomljenje jer im neće nosit mačiće doma. Dajte ljudi, 120 kuna je u pitanju i nikakve druge zakonske obveze za mačku nemate, premda će je odgovorni skrbnici uz sterilizaciju i čipirati i redovito cijepiti na zarazne bolesti. - poručili su iz Udruge.
Uz cijelu priču, priložili su i prikaz Zakonske obveze kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca koji je moguće pogledati OVDJE.
Naime, Zakon o zaštiti životinja obavezuje skrbnike kućnih ljubimaca na obveznu kontrolu njihova razmnožavanja. Što znači da je svaki skrbnik dužan osigurati da ne dođe do neželjenog potomstva, što se u današnje vrijeme često događa. Tome su svjedoci i dvije udruge na području Požeško-slavonske županije koje se iz dana u dan bore s brigom o napuštenim životinjama.
Što se tiče uloge gradova i općina, prema Zakonu, mogu propisati obaveznu trajnu sterilizaciju kao način kontrole razmnožavanja pasa i mačaka - što su mnoge lokalne zajednice diljem Hrvatske i učinile. Konkretno, u Požeško-slavonskoj županiji samo Grad Požega i općina Kaptol uvele su i subvencioniranje takvih zahvata što građanima daje i mali 'vjetar u leđa'.