10121
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Današnja Starčevićeva ulica u Slavonskom Brodu čini najužu urbanu jezgru grada još od 1820. godine kada, odlukom cara Franje II., dolazi do ustroja civilne vlasti, a grad je podijeljen u šest četvrti kojima su upravljali takozvani majstori četvrti.
Baš poput 'Široke ulice' i Starčevićeva je kroz povijest nekoliko puta mijenjala ime. Najprije je bila Srednja ulica ili Mittel-Gasse, a nakon toga zvala se Školska i Banska. No, trenutno ime ipak nosi više od 110 godina. Tijekom 19. i prve polovine 20. stoljeća nazivana je i Gospodskom ulicom (zbog raskošnih kuća obitelji Radoslavljević, Ferić, Horvat, Koha, Lorschy, Pachany koje su živjele u njoj), a danas je Brođani kolokvijalno nazivaju potpuno suprotno - Pijanom ulicom, vjerojatno zbog broja lokala i kafića koji su se prethodnih desetljeća otvarali i zatvarali duž cijele ulice.
Starčevićeva je zadržala svoj izgled nakon Drugog svjetskog rata u kojemu nijedna zgrada nije uništena, no nejasna vizija razvoja ulice, kako je vidljivo i na istaknutoj usporedbi 'nekad i sad', dovela je do toga kako danas izgleda. Mješavina stilova, različite veličine građevina, nesklad između starije i novije gradnje, propali i prazni poslovni prostori, pročelja prepuštena 'zubu vremena' - sve je to danas 'Pijana ulica'.
O tomu je li bilo ljepše nekad ili sad, raspravljaju i Brođani na društvenim mrežama, gdje je ljubitelj i strastveni sakupljač starijih fotografija, Mato Galić, s drugima podijelio fotografiju kuće na broju 18 u Ulici Ante Starčevića, a mi smo pronašli i jednu stariju verziju izgleda iste lokacije na kojoj je vidljivo koliko je ono što je niknulo na istom mjestu, u neskladu s okolinom.
U neposrednoj blizini kuće na broju osamnaest koja je danas ostakljena višekatnica, nalaze se značajni objekti. Građevina u kojoj je sada Gradsko društvo Crvenog križa,1920.-ih bila je zgrada Apolo kina Pavla Dimitrijevića i predstavljala je kultno mjesto Broda na Savi. Ona i danas ima lijepo secesijsko pročelje i ostakljen erker.
Prekoputa kuće prikazane na fotografijama, na kućnom broju sedamnaest, danas je i 'Kuća piva', još jedan u nizu ugostiteljskih objekata. No, iako su 'vršnjakinje', ta kuća, zahvaljujući brizi vlasnika, nije srušena poput susjede prekoputa pa je to danas i službeno najstarija slavonskobrodska kuća. Građena je početkom 18. stoljeća pa je starija i od Tvrđave i od Franjevačkog samostana.
Ipak, sve su te stare građevine postale beznačajne i nevidljive u moru (ili nizu) ugostiteljskih objekata. Ponekad se moramo pomiriti da vrijeme sa sobom odnosi i dobro i loše, a izgled ulica - koliko god nam bio drag - mora ići ukorak s tim. No, u starim kultnim središnjim gradskim ulicama poput Starčevićeve, barem nekakav plan izgradnje te usklađivanja s okolinom ipak bi trebao postojati.
Izvor povijesnih podataka: Urbana obnova u Slavonskom Brodu nakon Drugog svjetskog rata, Iva Terzin
Ma grozno. Taj staklenjak je baš šaka na oko staroj gradskoj jezgri. Treba se raspitati tko je dopustio da se ta sramota sagradi u tom dijelu grada a kao neki konzervatorski odjel pazi da se takve stvari nebi događale. Onda... Prikaži sve porušite sve stare kuće u središtu grada i sagradite još starije ali ipak moderne kao i svi staklenjaci po gradu. Kasaba osta kasaba, kako god se uzme. Fuj!