1076
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Sedmi put zaredom obilježen je Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije i 30. obljetnica oslobođenja požeške vojarne. U sjećanju na one kojih više nema, a dali su svoj doprinos kako bi Hrvatska danas bila slobodna, suverena i neovisna, na Trgu 123. brigade u Požegi položeni su vijenci. Potom je uslijedio Mimohod pobjednika, branitelja i građana od spomen obilježja hrvatskim braniteljima prema Vojarni 123. brigade, onako kako je to bilo davne 1991. godine
Na obljetnici su, uz županicu Požeško-slavonske županije, Antoniju Jozić, i gradonačelnika Grada Požege, dr.sc. Željka Glavića, bili nazočni i izaslanik ministra hrvatskih branitelja, Dinko Tandara; saborska zastupnica, Martina Vlašić Iljkić; zapovjednik Vojarne 123. brigade, Miroslav Zelenika; zamjenik načelnika PU požeško-slavonske, Dalibor Bauer i načelnik Policijske postaje Požega, Ivan Zeljko.
- Posebna mi je čast, dragi moji branitelji, pozdraviti čovjeka koji je bojno rukovodio ovom akcijom - umirovljenog brigadira Željka Samardžiju. Pozdravljam sve vas koji smo u nekoliko dana, puni vjere u bolje sutra, ušli u Vojarnu. Prije 30 godina krenuli smo vođeni entuzijazmom i vjerom kako može i kako biti bolje. Vjerujte u bolje sutra, u generacije koje dolaze i da su oni, kojih danas nema, svoj život dali za Hrvatsku te kako bi mi danas ovdje mogli ponosno stajati. - na samom početku obilježavanja obljetnice kazao je voditelj koordinacije Udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije, umirovljeni brigadir Krešimir Pavelić.
Budući da se uz dan oslobođenja vojarne slavi i Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije, njih se prisjetio i zapovjednik središta za obuku i doktrinu logistike te zapovjednik Vojarne 123. brigade, pukovnik Miroslav Zelenika.
- Danas se nakon 30 godina prisjećamo i skromno obilježavamo 17. rujna 1991., dana kada je oslobođena vojarna našeg grada. Prigoda je to kako bismo se podsjetili na one sudbonosne dane stvaranja Hrvatske države te vremena kada se samo srcem i čvrstom voljom krenulo u oslobađanje vojarni diljem Hrvatske. Pobunjeni Srbi, predvođeni svojim veliko-srpskim idolom, nisu se mogli pomiriti sa uspostavom Hrvatske vlasti. Tih rujanskih dana, svakodnevno su iz vojarne izlazili kamioni puni naoružanja, streljiva, vojne opreme i sredstva koji su upućivani na teritorij zapadne Slavonije. Požeški krizni štab, 13. rujna 1991. godine, donio je odluku o blokadi vojarne Jugoslavenske narodne armije u Požegi. U noći s 15. na 16. rujna iz Nove Gradiške pristigla je pomoć 63. Samostalne bojne narodne garde. Oni su se rasporedili neposredno oko vojarne očekujući zapovijed za napad. Konačno, 17. rujna oko deset sati uspješno su okončani pregovori o predaji i napuštanju vojarne. Uspješno provedena akcija oslobađanja vojarne ima izuzetan značaj kako za sam Grad Požegu tako i za sve postrojbe Hrvatske vojske u gradu i okolnim mjestima. Jedino što tada vojnicima nije nedostajalo bila je ljubav prema domovini, veliko srce te zajedništvo i odlučnost na putu stvaranja samostalne Hrvatske. - kazao je pukovnik Miroslav Zelenika.
U svoje, i u ime Požežana i Požežanki, današnji Dan hrvatskih branitelja, čestitao je i gradonačelnik Grada Požege, dr.sc. Željko Glavić.
- Na požeškom Trgu 123. brigade prisjetili smo se poginulih hrvatskih branitelja. Dakako, tom prilikom prisjetili smo se i svih branitelja, prisjetili smo se toga vremena - vremena ponosa. Na današnji dan Požega i Hrvatska osobito su pokazale kako nije cilj nikoga ubiti, raniti i poniziti. Ova vojarna je iz kasarne, na jedan doista civilizirani način, prerasla u vojarnu. - kazao je gradonačelnik Požege, Željko Glavić.
Županica Jozić, na današnji dan, pozvala je sve na zajedništvo i ustrajni rad u ostvarenju Hrvatske, kakvu su sanjali i kakvu sanjaju hrvatski branitelji.
- Čast mi je i zadovoljstvo da vas kao županica Požeško-slavonske županije mogu pozdraviti i čestitati vam Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije i 30. Obljetnicu oslobađanja vojarne. Tog 17. rujna 1991. godine, s tadašnje kasarne Nikola Demonja skinuta je, nakon 42-godišnje blokade, oznaka Jugoslavenske narodne armije. Netko je rukom napisao ZNG - Zbor narodne garde - i ponosno je podignut hrvatski stijeg. Nakon toga dana, više ništa nije bilo isto. Neprijateljska JNA postala je ranjiva. Stvorili su se preduvjeti za formiranje slavne 123. brigade. Naša je dužnost i obveza čuvati spomen na te dane ponosa i slave, prisjećati se svih onih koji su 90.-ih godina prošloga stoljeća imali hrabrosti, odvažnosti i ustrajnosti staviti sebe na raspolaganje domovini. Na današnji dan, pozivam sve na zajedništvo i ustrajni rad u ostvarenju Hrvatske, kakvu su sanjali i kakvu sanjaju naši hrvatski branitelji. - zaključila je županica Požeško-slavonske županije, Antonija Jozić.