SLAVONSKI BROD - Svake godine pokušavam shvatiti koja je veza između petardi i blagdana, posebice Božića, komentirao je svojevremeno jedan čitatelj SBplusa. I sigurni smo kako, baš kao ni mi, vezu nije pronašao do danas. Naime, teško je shvatiti zbog čega netko uživa u bacanju petardi pod noge prolaznicima i plašeći životinje, a pri tome i sebe izlaže mogućim ozljedama. Još je teže shvatiti roditelje koji sami svojoj djeci kupuju petarde i uživaju promatrajući ih kako su ushićeni dok pirotehnička sredstva bacaju i slušaju njihove eksplozije.
Novčane kazne za nepoštivanje zakonskih odredbi propisane su u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna za fizičke osobe te od 1.000 do 80.000 kuna za pravne osobe.
Nerazumljivo, tim više što smo i u Slavonskom Brodu, nažalost, bili svjedoci ozljeda nastalih kod upotrebe pirotehničkih sredstava. Oni koje služi sjećanje prisjetit će se tako kako je zbog nesavjesnih pojedinaca i nepažnje pri igri dvoje mališana teško ozlijeđeno. Dvanaestogodišnja djevojčica tako je zadobila tešku ozlijedu oka zbog petarde koju je netko, u novogodišnjoj noći s 2014./2015. bacio s balkona u Naselju Andrija Hebrang. A 4. prosinca 2015. godine u slavonskobrodsku je Opću bolnicu zaprimljen 11-godišnjak koji je teško ozlijedio šaku bacajući petarde.
Od tada, na svu sreću, teško ozlijeđenih od te vrste zabave na ovom području više nije bilo. No, uništavanja tuđih stvari jeste, pa je tako prošle godine policija zabilježila slučajeve ubacivanja petardi u poštanski sandučić.
Dolazak blagdana, Božića i Nove godine, svaki puta znači i pojavu pirotehničkih sredstava. Iako je posljednjih godina ta 'bučna' i nimalo bezazlena zabava sve manje zastupljena djelatnici policije i ove će, kao i prethodnih godina, provoditi tradicionalnu akciju naziva "Mir i dobro", kojoj je prvenstveni cilj sprječavanje stradavanja osoba i oštećenja imovine od uporabe pirotehničkih sredstava i drugih eksplozivnih tvari, ali i sprječavanje nedozvoljene prodaje i uporabe pirotehničkih sredstava te ostvarivanje dobrog stanja javnog reda i mira i opće sigurnosti u predblagdansko i blagdansko vrijeme.
Policija će za trajanja akcije, od sredine prosinca do 9. siječnja, provoditi niz preventivnih, ali i represivnih aktivnosti. Bit će prisutniji na javnim mjestima gdje se okuplja veći broj građana, a naročito na ulicama, trgovima i u zonama ugostiteljskih objekata za vrijeme organiziranih manifestacija. Uz povećane mjere sigurnosti s ciljem sprječavanja narušavanja javnog reda i mira provodit će i kontrolu i inspekcijski nadzor prodaje i uporabe pirotehničkih sredstava.
Za one koji se ipak, ni pod koju cijenu, ne žele odreći ove 'zabave' podsjetnik na prošle godine usvojeni novi Zakon o eksplozivnim tvarima. Unatoč uvriježenom mišljenju kako je pirotehnika I. kategorije dječja pirotehnika, nju ne smiju koristiti djeca mlađa od 14 godina i Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja određena je novčana kazna od tisuću do tri tisuće kuna za zakonske zastupnike (roditelji, skrbnici i sl.) djece koja upotrijebe pirotehnička sredstva. Navedena pirotehnička sredstva smiju koristiti djeca starija od 14 godina dok pirotehnička sredstva 2. i 3. kategorije, koja u sebi imaju veću količinu eksplozivnih tvari, smiju koristiti osobe starije od 18 godina.
Zabranjena je nabava, prodaja i uporaba petardi i redenika iz kategorije III, a također u skladištima kao i u prodaji na hrvatskom tržištu ne smije se naći pirotehnika koja na sebi nema oznaku CE. Građani mogu isključivo za osobnu uporabu preko državne granice unijeti do dva kilograma neto pirotehničke smjese (sredstava) I., II., i III. kategorije (osim redenika i petardi iz kategorije III.).
Važno je napomenuti i da su novčane kazne za nepoštivanje zakonskih odredbi propisane u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna za fizičke osobe te od 1.000 do 80.000 kuna za pravne osobe.
No ono što je bitno naglasiti je kako novčane kazne ne trebaju biti glavnim razlogom izbjegavanja upotrebe pirotehničkih sredstava. Razlog za takvu odluku trebala bi biti sigurnost i zdravlje djece. Jer ako se i kad se tragedija dogodi bit će prekasno. A događaju se. I ne uvijek drugima. Stručnjaci upozoravaju kako je u cijeloj zemlji u porastu ozljeđivanje djece predškolske dobi, mlađe od šest godina, a najčešće su ozlijede lica, očiju i šaka koje variraju od lakših do vrlo ozbiljnih ozljeda koje ostavljaju trajne posljedice. Pri tome podsjećaju kako osim samoozljeđivanja onih koji se igraju petardama, često žrtve postaju i slučajni prolaznici. Podsjetimo, upravo je teško ozlijeđena djevojčica na Hebrangu bila kolateralna žrtva nesavjesnog pojedinca koji je s prozora ili balkona bacio petardu, a ona je, spletom nesretnih okolnosti, eksplodirala ispred lica tada dvanaestogodišnjakinje teško ju ozlijedivši.
Ti podaci bi zapravo trebali biti oni koji će vas potaknuti da ove godine odustanete od petardi te smislite bolje i učinkovitije načine stvaranja uspomena kojih ćete se rado sjećati.
Iz Zakona o eksplozivnim tvarima
Prema Zakonu pirotehnička sredstva su sva sredstva koja sadrže eksplozivne tvari ili eksplozivnu smjesu tvari namijenjenih za stvaranje topline, svjetla, zvuka, plina ili dima, ili kombinaciju takvih učinaka kroz samostalne egzotermne kemijske reakcije, a dijele se na kategorije F1, F2, F3, F4, T1, T2, P1 i P2 21).
- pirotehnička sredstva kategorije F1 su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke, a koja su namijenjena za uporabu u ograničenim prostorima, uključujući i pirotehnička sredstva za vatromete namijenjena za uporabu unutar stambenih zgrada
- pirotehnička sredstva kategorije F2 su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju nizak rizik i nisku razinu buke i koja su namijenjena za vanjsku uporabu u ograničenim prostorima
- pirotehnička sredstva kategorije F3 su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju srednji rizik i koja su namijenjena za vanjsku uporabu na velikim otvorenim prostorima, a čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje
(pirotehnička sredstva F2 i F3 (osim petardi i redenika iz kategorije F3) mogu se prodavati od 15. prosinca do 01. siječnja u prodavaonicama pirotehničkih sredstava ili prodavaonicama oružja i streljiva osobama starijim od 18 godina. Uporaba ovih sredstava dozvoljena je osobama starijim od 18 godina u razdoblju od 27. prosinca do 01. siječnja.)
- pirotehnička sredstva kategorije F4 su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju visok rizik i koja smiju koristiti samo osobe sa stručnim znanjem (uobičajeno poznata kao sredstva za profesionalnu uporabu), a čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje
- pirotehnička sredstva kategorije T1 su pirotehnička sredstva za uporabu na pozornicama (pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima) koja predstavljaju nizak rizik
- pirotehnička sredstva kategorije T2 su pirotehnička sredstva za uporabu na pozornicama (pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima) koja predstavljaju visok rizik, a kojima mogu rukovati samo osobe sa stručnim znanjem
- pirotehnička sredstva kategorije P1 su ostala pirotehnička sredstva koja predstavljaju nizak rizik, u koja se ubrajaju i pirotehnička sredstva koja su sastavni dio opreme brodova za potrebe spašavanja na moru te pirotehnička sredstva koja se koriste u poljoprivredi, avionskom prometu i sličnim djelatnostima, a služe za rastjerivanje ptica
- pirotehnička sredstva kategorije P2 su ostala pirotehnička sredstva koja predstavljaju visok rizik i kojima mogu rukovati samo osobe sa stručnim znanjem, a u koja se ubrajaju i rakete za obranu od tuče
Novčanom kaznom u iznosu od 5000 do 15.000 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ako:
1. proda ili preda pirotehnička sredstva koja je unijela u zemlju za osobne potrebe (članak 56. stavak 7.)
2. sudjeluje u prijevozu eksplozivnih tvari, a ne pridržava se propisa o prijevozu opasnih tvari (članak 59. stavak 1.)
3. je mlađa od 18 godina, a uporabljuje pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 (članak 62. stavak 4.)
4. uporabljuje pirotehnička sredstva kategorije F2, F3 u razdoblju od 2. siječnja do 27. prosinca ili uporabljuje u zatvorenim prostorima ili na prostoru gdje se okuplja veći broj građana ili uporabljuje petarde ili redenike iz kategorije F3, kao i pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2,T1 i T2 (članak 62. stavci 4., 5. i 6.)
Ukoliko pravna osoba/obrtnik povredi odredbe Zakona može odgovarati novčanom kaznom od 10 do 80 tisuća kuna, a odgovorna osoba u pravnoj od 2 do 10 tisuća kuna. Za povrede odredbi Zakona, udruga može odgovarati novčanom kaznom od 3 do 30 tisuća kuna, a odgovorna osoba u udruzi od 500 do 5 tisuća kuna.
Novčanom kaznom u iznosu od 1000 do 3000 kuna kaznit će se zakonski zastupnik djeteta mlađeg od 14 godina koje je uporabilo pirotehnička sredstva.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -