SLAVONSKI BROD - Sutra je Badnjak, dan kada će oni koji drže do običaja, tijekom poslijepodneva ili večeri, u svoje domove unijeti božićna drvca kako bi ih okitili. No, kako bi i ovi blagdani ostali u najljepšem sjećanju, pripadnici vatrogasnih društava podsjećaju nas sve kako izbjeći moguću katastrofu. Evo njihovih savjeta, koje svakako valja poslušati.
1. Prije no što ukrasite bor lampicama, provjerite ima li razbijenih žaruljica ili grla, uništenih izolatora ili žica. Pri kupnji treba dati prednost provjerenim proizvođačima i kvalitetnim materijalima jer čak je trećina božićnih lampica neispravna i može izazvati požar ili probleme sa strujom, pokazuje istraživanje Europske komisije. I kad su upaljene lampice treba uvijek držati pod nadzorom.
2. Bor smjestite dalje od radijatora, zavjesa, kamina, štednjaka ili svijećnjaka jer isušuju drvo i mogu izazvati požar.
3. Drvce se brzo suši i kao takvo gubi vlagu i postaje lako zapaljivo. Brzo gori, gotovo trenutno i takva vatra se brzo širi na cijeli stan. Dovoljne su minute da zapali sve. Pošto u njemu ima dosta smole, ona će zapaljena stvoriti jako puno dima. Dugo izlaganje dimu može biti ubojito. Drvce će ostati svježije ako prije kićenja stoji u posudi s vodom. Druga opcije je nabaviti živo drvo, no zbrinite ga nakon blagdana.
4. Prirodno je drvce jeftinije no lakše se zapali. Također, opadaju mu iglice pa postoji veći rizik da ih ljubimci progutaju. Lampice s božićnog drvca isključite ako niste kod kuće ili dok spavate. Ne kitite bor svijećama i ne palite ih. Držite ih dovoljno daleko od klima-uređaja, propuha te zapaljivih predmeta. Ispod bora ne postavljajte zapaljive materijale poput vate ili papira jer i prskalica može izazvati požar. Upaljače i šibice držite izvan dohvata djece - poručuju vatrogasci svake godine.
Prošle godine slavonskobrodski vatrogasci imali su jednu intervenciju zbog lampica i božićnog drvca. I to u silvestrovskoj noći. Srećom razloga za gašenje požara nije bilo. Zbog crvenih lampica susjedima se učinilo da na jednom balkonu gori okićeno drvce te su zvali vatrogasce. U svakom slučaju nekada je bolje puhati i na hladno, no najbolje je na vrijeme poduzeti sve mjere predostrožnosti te poslušati savjete vatrogasaca kako bismo izbjegli moguće tragedije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -