POŽEGA - Dio ovogodišnje kampanje za zaštitu djece u virtualnom svijetu je i educiranje mladih te upozoravanje na opasnosti koje vrebaju na internetu. Povodom Međunarodnog dana nestale djece, službenici Policijske uprave požeško-slavonske održali su edukativno predavanje učenicima sedmih i osmih razreda Osnovne škole Antuna Kanižlića.
Uz pomoć platforme e-obrazovanja požeške osnovne škole i profesora informatike, Igora Soldatića, policijski službenici su virtualnim predavanjem osnovnoškolcima pojasnili kako sigurno koristiti internet. Prezentacijom su učenike upozorili na loše pojave koje mogu nastati prilikom uporabe mobilnih mreža i aplikacija te ih upoznali s prednostima i dobrim stranama interneta i sveprisutnih mobitela.
Cilj ovih predavanja je smanjenje mogućnosti počinjenja kaznenih djela putem interneta na štetu djece, ali i smanjenje međusobnog nasilja. Također, važno je povećati svijest o opasnostima uspostave odnosa povjerenja i emocionalne povezanosti između djece ili mladih osoba s odraslim osobama putem komunikacijskih tehnologija. Takav vid komunikacije s nepoznatim osobama često završi njihovim vrbovanjem djece i seksualnim iskorištavanjem.
Ovakve edukacije dio su cjelogodišnjeg programa preventivnih aktivnosti koje Policijska uprava požeško-slavonska provodi u školama s ciljem smanjenja kaznenih djela počinjenih nad djecom putem interneta. Ovakve edukacije s godinama postaju sve više potrebne s obzirom da popularnost društvenih mreža raste i djeca im se priključuju iznimno radno.
- Gotovo svaki četvrti adolescent otvorio je prvi profil na društvenoj mreži s 12 godina, a oko 30% adolescenata otvorilo je prvi profil na društvenoj mreži s 10 ili manje godina, iako je za otvaranje profila kod većine društvenih mreža dobno ograničenje 13 godina. Trećini mladih prvi profil otvorio je netko drugi, u najvećem broju slučajeva (47.2%) su to bili roditelji, zatim braća ili sestre (22.3%), prijatelji (21.1%) te drugi članovi šire obitelji (2.8%). - rezultati su istraživanja koje je krajem prošle godine provela Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
Upravo roditelji te starija braća i sestre trebali bi voditi brigu o sadržaju koje dijete gleda, šalje i dobiva putem društvenih mreža. Posljedice koje uznemiravanje putem interneta ima na djecu mogu biti trajne, stoga je bolje spriječiti moguću opasnost i ograničiti im sadržaje, nego kasnije liječiti traume.
- Pretpostavka je da je jedno od petoro djece koja koriste internet primilo neželjeni prijedlog ili zahtjev seksualne prirode. On se može odnositi na zahtjev da se nepoznatoj osobi pošalju vlastite fotografije ili video-isječci koji prikazuju dijete golo ili uključeno u najrazličitije seksualne aktivnosti ili pak na prijedlog da se dijete nađe s odraslom osobom radi spolnog odnosa. Između 25 i 35 posto djece bilo je izloženo seksualnim sadržajima putem interneta. - stoji na stranicama MUP-a.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -