803
Prikaza
0
Komentara
SIBINJ - Sibinjska i garčinska osnovna škola još jednom 'iskaču' iz okvira kada je u pitanju pružanje boljeg i raznovrsnijeg sadržaja svojim učenicima. U suradnji sa slavonskobrodskom Udrugom INNCRO-IT započeli su poseban projekt naziva „Let za prirodu - ptice i šišmiši“ koji je osmislila studentica ranog i predškolskog odgoja te dopredsjednica Udruge, Lucija Bašić. Uvodna konferencija održana je danas u Teslinoj učionici u Osnovnoj školi Sibinjskih žrtava.
- Hvala Udruzi i Roku što su našu školu povezali sa školom iz Garčina u jednom zanimljivom projektu. Vjerujem da će djeci on biti iskustveno odličan. Sve manje su u prirodi, opažaju samo svoje mobilne uređaje ili uži krug oko sebe, a kroz projekt ćemo ne samo opremiti školu izuzetnim strojevima koji će kasnije koristiti i za druge stvari, nego ćemo učiniti nešto dobro i za prirodu. Radit ćemo kućice za šišmiše i ptice. Učenici će biti primorani pogledati dalje od svojih dnevnih boravaka, izaći van, uočiti ptice i njihove potrebe. Steći će i iskustvo rada s nekim novim uređajima, ali i rada na starinski način pomoću čekića i čavlića. Tako će vlastitim rukama napraviti nešto korisno. - kazao je ravnatelj sibinjske škole, Josip Šišmanović.
- Rado surađujemo s Udrugom INNCRO-IT jer nam se taj put dosad uvijek pokazao uspješnim. U takve projekte uključuje se veliki broj učenika, rado odrađuju sve osmišljene zadatke i po hodnicima pričaju o tomu što su sve i na koji način naučili. Vidi se da sve te vještine mogu i dalje primjenjivati u životu. - kazao je pedagog Matej Ljubas iz Osnovne škole „Vjekoslav Klaić“ u Garčinu.
Trud i rad Lucije Bašić i Roka Lukende koji su na čelu Udruge INNCRO-IT tim je više hvalevrijedan jer oboje to rade volonterski i želeći doprinijeti društvu u kojemu žive. A novim će projektom u tomu uistinu uspjeti. Više od 19 tisuća eura bit će utrošeno na strojeve i materijale koje će učenici koristiti u izradi različitih stvari.
I stručnjaci su dali potvrdu kako je riječ o korisnom projektu.
- Šišmiši su ugrožena vrsta. O njima se slabo priča i većini su odbojni, ljudi i djeca ih ne vole. No, potrebni su ekosustavu. Žive u staništima koja su također ugrožena i rijetka. Ptice močvarice također su ugrožene zbog nestajanja njihova staništa. Zaštita prirode i vrsta uvijek je aktualna tema i mislim da je dobro što ćemo se s tim pobliže upoznati. - kazala je nastavnica Biologije u Sibinju, Helena Benić.
Ljude koji ovako mijenjaju svoju okolinu i pokušavaju je očuvati, uljepšati i poboljšati, nastavit ćemo pratiti i dalje.