/ 92
11588
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - U subotu 27. siječnja 2018. obišli smo većinu lokala koji rade do jutarnjih sati u samome središtu grada kako bismo provjerili koju vrstu glazbe naša mladež preferira. Ipak, pogrešno bi bilo govoriti kakvu glazbu preferiraju jer treba uzeti u obzir i kakva im se vrsta glazbe u gradu nudi.
Od 13 (noćnih) lokala u njih deset pretežno se mogao
čuti turbo folk dok je u ostalima uglavnom
svirala domaća i(li) strana glazba. Iako smo to zamijetili i u prošlome
izlasku, nismo mogli precizno govoriti o statistici jer se tada glazba eventualno
mogla povezati sa slavljem susjedne nove godine pa se možda tu večer htjela
pokazati tolerancija prema susjedima i namjera izgradnje dobrosusjedskih
odnosa.
Budući da je sada sigurno kako je tuo folk većinski zastupljen u gradu, valjalo bi i pobliže pojasniti odakle on potječe i zašto se uopće tako zove. Prema Wikipediji, taj je glazbeni stil nastao u Srbiji u ranim 90-ima, a sam je naziv ovoga žanra osmislio crnogorski pjevač Rambo Amadeus i objasnio ga sljedećim riječima: "Folk je narod. Turbo je sustav ubrizgavanja goriva pod tlakom u cilindar motora s unutarnjim izgaranjem. Turbo folk je gorenje naroda. Turbo folk nije glazba. Turbo folk je miljenica masa. Pobuđivanje najnižih strasti kod homo sapiensa. Turbo folk je sustav ubrizgavanja naroda. Ja nisam izmislio turbo folk, ja sam mu dao ime."
Vidljivo je, dakle, koji je glazbeni žanr popularan u Slavonskome Brodu, točnije u 77 posto (noćnih) lokala. No, pitanje je pušta li se turbo folk ili žarg. cajke jer ih mladi slušaju ili ih mladi slušaju jer se u gradu pušta takva glazba. Kako bismo pobliže saznali odgovor na to pitanje, upitali smo nekoliko mladih koju vrstu glazbe vole slušati, nudi li se u gradu prema njihovome mišljenju raznolik izbor glazbe te, sukladno nedavno spomenutome fenomenu Pepeljuginoga sata, što oni misle zbog čega noćni život započinje tako kasno.
- Preferiram
rock, odnosno stranu glazbu, no nerijetko odem i na cajke jer ekipa s kojom
izlazim to sluša pa idem s njima. Mislim da grad Slavonski Brod ima dosta
lokala u koje se može izaći, no premalo je lokala koji ne puštaju narodnjake. Vremena su takva da mladi
izlaze kasno i ostaju predugo vani, do 4, 5 ujutro jer je maloljetnicima danas to
dopušteno dok prijašnjim generacijama nije bilo. Ne bi mi škodilo da ranije
započinje noćni život, ali prilagodim se drugima jer nemam drugoga izbora. Vjerujem
da bi se jednako dobro zabavljali i da sve započne ranije jer su se i prijašnje
generacije odlično zabavljale. - za SBplus je izjavio dvadesetogodišnji Luka Panijan.
- Slušam narodnjake (cajke) i rap, no mislim da se u gradu ne nudi prevelik izbor. U većini se klubova puštaju narodnjaci, što meni osobno odgovara, ali ljudi koji ne slušaju tu glazbu imaju jako malo, ili uopće nemaju, mjesta za izaći. Smatram da je jednostavno navika mladih izlaziti kasno jer se klubovi ne otvaraju ranije, primjerice, noćni se klubovi otvaraju tek u 22 sata pa se ni ne može izaći ranije. Odgovara mi to vrijeme, no voljela bih ipak da se malo ranije počinje izlaziti. - otkrila nam je šesnaestogodišnja Sandra Šehagić.
- Slušam narodnu muziku, naravno, i mislim da u gradu ima malo klubova za izaći, trebao bi se otvoriti barem još jedan. Mislim da se kasnije izlazi jer nije zanimljivo napiti se prerano. Po meni je taman termin za izlazak od 10 pa nadalje da se možeš odmoriti cijeli sljedeći dan. - rekao je sedamnaestogodišnji Patrik Vučković.
Na ista nam je pitanja odgovorio i sedamnaestogodišnji Mislav Baričić: „Slušam uglavnom narodnjake i tehnoglazbu, ali se u gradu većinom narodnjaci najviše puštaju u klubovima. Mislim da tu glazbu slušam upravo zbog toga, jednostavno uđe u glavu i počnem to slušati i kod kuće jer dok nisam izlazio, nisam slušao tu glazbu. Smatram da noćni život u gradu započinje kasno jer se tada klubovi tek otvaraju, ali bih rekao da je Slavonski Brod dobar grad za noćni izlazak jer su svi klubovi blizu i ima ih dosta."
I dalje ostaje nerazjašnjeno pitanje izlaze li mladi kasno jer se klubovi kasno otvaraju ili se klubovi kasno otvaraju jer mladih u gradu nema prije. Što je bilo prije, kokoš ili jaje? Možda, samo možda, ali sukladno prethodno spomenutome ubrizgavanju naroda, bi se spomenuti glazbeni trend koji je većinski zastupljen u našemu gradu mogao uzročno-posljedično povezati s fenomenom Pepeljuginoga sata ako izvučemo stihove (naj)popularnijih turbo folk pjesama poput: „do zore rade klubovi, idi zavedi pola grada", „neću kući dok zora ne svane, hoću ovo veče još natenane", „ove noći moje zlato luduje, u kafani sve do zore lumpuje" ili „idem kući, a petli se čuju... pukni zoro neću kući skoro". No, nikako nam nije namjera analizirati ijednu vrstu glazbe jer se o ukusima ne raspravlja. Svatko bi trebao moći bezbrižno uživati barem u željenoj glazbi i slušati što voli.
Bilo kako bilo, sa sigurnošću možemo reći kako se naši mladi odlično zabavljaju, što je, u biti, i najvažnije jer kakva nam se vremena pišu, za brigu će imati vremena, nažalost. Zato, dok se još može, udri brigu na veselje!
A s druge strane, njihovi roditelji, drustvo opcenito, pa i oni sami..... sve veliki domoljubi. Svi briju na to hrvatstvo, na Thompsona.. po portalima se uredno vrijedjaju komunjare.... a djeca od tih istih svrsavaju na Mitra Mirica, u ekstazi zbog... Prikaži sve Bobana Rajovica itd.. Apsurdno sve skupa.