AP/SBplus
2966
Prikaza
1
Komentar
Pjesmarica i nagrađeni članovi
Tijekom ove jubilarne proslave, predstavljena je pjesmarica "Novi Put", 11 autora, članova klubova liječenih alkoholičara. Izlazeći iz svijeta ovisnosti o alkoholu, mnogi naši članovi otkrili su „pjesnika u sebi". Mi, terapeuti, bodrili smo ih u njihovim nastojanjima da pisanjem poezije izraze svoje misli i osjećaje, strepnje i nadanja. Da ih podijele s nama i drugima. Da javno nastupaju. Mnogi su nas iznenadili i zadivili, taknuli nam dušu svojim uradcima. Od 2005. godine sudjelujemo na tradicinalnoj smotri literarnog stvaralaštva klubova liječenih alkoholičara sjeverozapadne hrvatske „Poezijom protiv ovisnosti", a HSKLA nam je 2009. godine povjerio organizaciju 11. večeri pučke poezije, na što smo posebno ponosni.
Literarna sekcija, najaktivnija i najuspješnija unutar udruge, okuplja desetak pjesnika. Vodi ju Ivanka Korparić, supruga liječenog alkoholičara. U uvodu pjesmarice napisala je: Svi smo došli u klubove s jednim jedinim zajedničkim ciljem - izliječiti sebe ili svoje bližnje, osloboditi tijelo i dušu od pakla, ponora i tame ovisnosti o alkoholu. Kroz proteklih deset godina mnogi su uspjeli, a poneki su imali sreću da nešto kažu na predivan način - pišući poeziju. Pjesma je način da prelijemo sve svoje osjećaje u riječi, pjesmom uvijek iznova budimo nadu u život, vječni i besmrtni život, a u toj klici moguća je i ljubav i sreća. Izaći iz tame ovisnosti i podijeliti ljubav, nadu, dobrotu pa i teškoću s drugima, siguran je put, uvijek novi put prema zajedničkom zdencu života.
Zajednica Klubova liječenih alkoholičara (KLA) brodsko-posavske županije povodom 10.obljetnice rada dodijelila je zahvalnce za svesrdnu pomoć i podršku u radu i svekoliki doprinos razvoju alkohologije i unaprjeđenju liječenja ovisnika o alkoholu: Mariji Mikić, med. sestri i Anici Travljaninsoc. radnici, djelatnicama Odjela za duševne bolesti Opće bolnice "Dr Josip Benčević" i Bernardi Kovačević, soc. radnici Centra za socijalnu skrb u Slavonski Brod, dopredsjednici Zajednice KLA.
U Brodsko-posavskoj županiji živi 10 tisuća alkoholičara
Alkoholizam je kronična recidivirajuća bolest mozga. Jedna od najpoznatijih definicija alkoholizma je definicija koju je predložila Svjetska zdravstvena organizacija, a ona glasi: „Alkoholičarem se smatra osoba koja prekomjerno uzima alkoholna pića, u koje se razvila duševna i tjelesna ovisnost o alkoholu i koja pokazuje duševni poremećaj ili takve poremećaje ponašanja koji upućuju na oštećenja fizičkog i psihičkog zdravlja, odnosa s drugima i poremećaj socijalnog stanja.
Procjenjuje se kako u općoj populaciji ima od 5 do 10 posto ovisnika o alkoholu, odnosno, u Hrvatskoj ima oko 250 tisuća, a u Brodsko-posavskoj županiji oko 10 tisuća alkoholičara. Gotovo da nema obitelji koja u nekoj generaciji nije pogođena tom bolešću.
Dugo nisu svjesni bolesti te odbijaju liječenje
Za razliku od mnogih drugih bolesnika, alkoholičar najčešće dugo nije svjestan svoje bolesti. Svoje pijenje ne smatra problemom, minorizira ga, opravdava na različite načine.
Alkoholičari na liječenje, najčešće, dolaze u uznapredovaloj fazi bolesti: kad im je ozbiljno ugroženo zdravlje; kad im, zbog poremećenog profesionalnog funkcioniranja, prijeti gubitak posla; kad su u ozbiljnim financijskim problemima; kad strahuju od mogućeg razvoda braka, ili im je zbog obiteljskog nasilja od suda izrečena obvezna mjera liječenja od alkohola.
Na početku liječenja, alkoholičaru je najvažnije pomoći da se suoči sa svojom bolešću; da prihvati činjenicu kako ima problem s prekomjernim pijenjem alkohola; da nauči kako piti nije normalno; da je normalno, ne piti.
Nakon toga slijedi motivacija za liječenje, što je često težak i dugotrajan proces. Alkoholičari, a često i članovi njihove obitelji, u zabludi su i otporu. Smatraju kako problem alkoholizma mogu rješiti jednostavno i brzo, odlukom da se više ne pije.
Alkoholizam nije bolest pojedinca
U terapijskom radu često čujemo izjave: „To je samo stvar odluke, pitanje jake volje, čvrstog karaktera ...". Ponekad, supružnici se ne žele uključiti u proces liječenja „jer pijenje nije njihov problem".
Alkoholizam, međutim, nije bolest pojedinca, nego cijele obitelji. Bez participacije član(ov)a obitelji u liječenju, nema ozbiljnog liječenja alkoholizma.
Liječenje alkoholizma, u Slavonskom Brodu i okruženju, najčešće počinje na odjelu psihijatrije, nastavlja se ambulantno i u klubu liječenih alkoholičara.
Glavni dio liječenja alkoholizma je kontinuirana psihosocijalna pomoć u klubovima liječenih alkoholičara po načelima Zagrebačke alkohološke škole uz stručnog djelatnika i obiteljski pristup.
Obitelj i Klub ključni za rehabilitaciju
Putem grupne terapije pomaže se članovima da što dulje apstiniraju i izmjene način ponašanja u cilju da se u obiteljima liječenih alkoholičara što prije uspostave skladni odnosi koji su bili narušeni alkoholizmom.
U klubovima se provodi kontinuirana edukacija o alkoholizmu i posljedicama alkoholizma. Važno je da se liječeni alkoholičari i članovi njihovih obitelji što bolje upoznaju s bolešću i načinom njenog liječenja. U klubovima liječenih alkoholičara nastojimo stvoriti što ugodniju prijateljsku atmosferu trijeznog druženja u terapijskoj zajednici. Potičemo na kulturne, duhovne, zabavne i sportske aktivnosti, na vođenje zdravog i produktivnog života te poboljšanje kvalitete života njih i njihovih bližnjih.
Pomažemo članovima koji imaju poteškoće u liječenju, posebno u slučaju recidiva. Pronalazimo načine za uspješniju pomoć kroz prijateljske posjete obiteljima u svrhu nastavka liječenja.Pripremamo liječene alkoholičare i članove njihovih obitelji za društvenu, radnu i drugu rehabilitaciju.
Tretman u Klubu traje tri do pet godina
Članovi kluba sastaju se određenog dana i sata jednom tjedno. Preporuka struke je da tretman u klubu traje tri do pet godina. Uspjeh liječenja, ukoliko se postupa prema preporuci struke, tijekom prve godine liječenja je i do 70 posto.
Revitalizacija klubova liječenih alkoholičara u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskoj županiji počela je osnivanjem Kluba liječenih alkoholičara (KLA) "Novi put" u studenom 2003.godine. Postupno se povećavao broj liječenih alkoholičara i širila mreža klubova.
Zajednica KLA Brodsko-posavske županije osnovana je 2007. godine. Cilj osnivanja Zajednice KLA je koordinacija rada klubova liječenih alkoholičara, poticanje, unapređivanje i koordinacija zajedničkih interesa udruženih članica-klubova, kao i poticanje osnivanja novih klubova liječenih alkoholičara radi ostvarivanja i unapređivanja kvalitete rada i apstinencije članova u KLA te prevencija alkoholizma.
Zajednica KLA Brodsko-posavske županije sad objedinjava rad osam klubova. Šest klubova djeluje na području grada Slavonskog Broda, jedan Klub u Donjim Andrijevcima i jedan u Oriovcu. Rad klubova financira se iz gradskog i županijskog proračuna i donacijama sponzora.
Svi zajedno imali su 325 godina apstinencije
Kontinuiranim promotivnim akcijama, nastojimo senzibilizirati javnost za problem alkoholizma. Pozivamo sve one koji imaju problem neka nam se obrate za pomoć. U prostorijama Zajednice KLA, u ulici Ante Starčevića 13, od članova kluba, liječenih alkoholičara, „iz prve ruke", svi zainteresirani mogu dobiti informacije o mogućnostima liječenja.
Alkoholizam je bolest koja se može liječiti. Rezultati koje mi imamo to potvrđuju. Prošle godine, od ukupnog broja liječenih alkoholičara u našim klubovima, njih 96, bila su 54 apstinenta. Svi zajedno imali su 325 godina apstinencije.
Moja je poruka, svima koji imaju problem s rizičnim i prekomjernim pijenjem alkohola: Obratite nam se za pomoć. Mi znamo put.