/ 21
4731
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - S obzirom na to da će sutra, 21. travnja 2018. godine, biti navršene 73 godine od oslobođenja grada Slavonskog Broda od okupatorske i kolaboracionističke vojske u Drugom svjetskom ratu, danas je u 11 sati Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda položila vijence na spomen kosturnici boraca Narodnooslobodilačkog rata na brodskom Gradskom groblju.
U oslobođenju Slavonskog Broda, na strani NOB-a sudjelovale su 11. divizija, 5. kozarska brigada, 8. crnogorska brigada, 12. krajiška brigada, 1. konjička brigada i tenkovska brigada. Na strani neprijatelja, pak, borile su se Komanda 34. njemačkog korpusa, dijelovi 16. i 47. puka 22. njemačke divizije, dijelovi 3. ustaško-domobranske divizije i dijelovi 7. SS divizije. Borci NOB-a ušli su u grad oko 23 sata, 20 travnja 1945.
- Nažalost, u javnom prostoru se unazad godinu dana i više, u raznim skupinama čuju zahtjevi da se iz Ustava izbace temelji antifašizma, a da umjesto njih RH postane sljedbenicom Nezavisne Države Hrvatske. Radi se o projektu krajnje desnice potpomognute nekim drugim sastavnicama hrvatskog društva. To ne bi bio problem kada se ne bi radilo o upornom, dobro organiziranom pokušaju raspisivanja referenduma po tom pitanju. - u govoru je pred malobrojnim skupom izjavila Zvjezdana Grčević-Ćurković, predsjednica Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda.
Tijekom četverogodišnjeg partizanskog ratovanja borci NOR-a dali su ogromne ljudske žrtve u cilju oslobađanja Republike Hrvatske od nacizma i fašizma. Samo u borbama za oslobođenje Slavonskog Broda koje su se vodile sedam dana poginulo je 257 boraca NOR-a, a ranjeno njih 400. Neprijateljskih vojnika poginulo je 528, ranjeno 1150, a zarobljeno je oko stotinu časnika i vojnika.
- Ja sam bio partizan, tada tek dijete i balavac, a sudjelovao sam u velikim borbama. Tada sam imao samo četrnaest godina, a bio sam pripadnik 12. slavonske brigade. Sjećam se ranjavanja u predio vrata i mora leševa. Kasnije su nas povukli, mlađa godišta išla su u Mađarsku.- za SBplus kazao je Bogdan Maljković, posljednji preživjeli brodski borac NOR-a koji je danas, usprkos teškom zdravstvenom stanju, ponosno stajao pred spomenikom nekadašnjim suborcima.
Iz iskaza danih komisijama za utvrđivanje zločina, naglašeno je na današnjem skupu, saznaje se puno o žrtvama. Prema tim opisima, ubijanja na kućnom pragu bila su jednako strašna i masovna kao ona u logorima. Žrtve nisu pokapane i ne može se dokazati njihov točan broj, ali se zna koliko ih je bilo prije rata, a koliko nakon njega. Žena rođena 1936. godine, koja je u vrijeme Drugog svjetskog rata bila devetogodišnja djevojčica, svjedočila je o tomu kako su leševi danima plutali Savom.
- Mislim da smo svjesni što se događa i što slijedi. Bitno je istaknuti tko je bio tko u Drugom svjetskom ratu. Nikoga ne treba proganjati, ali se treba ograditi. Moramo biti sljedbenici antifašizma, a nikako NDH. Vladajući bi trebali biti strogo distancirani od NDH. Izjave kakve je predsjednica davala u Argentini su neprihvatljive jer znamo da su tamo pobjegli krivci iz Drugog svjetskog rata. Veličati njihov doprinos Hrvatskoj, ulogu i domoljublje potpuno je neprimjereno.- za SBplus kazala je Zvjezdana Grčević-Ćurković, naglasivši kako shvaća da je njezin današnji govor bio izvan protokolarnih okvira kakve nalaže ovako svečano okupljanje, ali kako je osjećala da nešto mora reći i barem pokušati utjecati na nužne promjene.
Osim članova Udruge, vijence su danas na spomenik položili i predstavnici Brodsko-posavske županije te brodskog SDP-a, a medijski je ovaj skup popratio samo portal SBplus. Čini se kako žrtva 257 boraca koji su poginuli 1945. boreći se za oslobođenje Slavonskog Broda, kao i žrtva 400 ranjenih u tih sedam dana, prema mnogima u današnjem društvu ne zaslužuje više.