1412
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA – Danas je održana početna konferencija projekta 'Zaželi posao – Čini dobro' koji je nastao u okviru 'Zaželi faza ll.' u rujnu 2020. godine. Upravljačko tijelo razine jedan je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, posredničko tijelo razine dva je Hrvatski zavod za zapošljavanje, a korisnik bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda Udruga osoba s invaliditetom Grada Požege i Županije požeško-slavonske.
Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda unutar Operativnog programa 'Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.', a provodi ga Udruga osoba s invaliditetom Grada Požege i Županije požeško-slavonske uz partnerstvo Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Požega i Centra za socijalnu skrb.
Odgovorna osoba za projekt je predsjednica Udruge, Jelosavka Jakovljević koja je ujedno i voditeljica te koordinatorica projekta koji traje ukupno 18 mjeseci, od 4. rujna 2020. do 4. ožujka 2022. godine, a njegova je vrijednost 928 tisuća kuna.
- Kroz ovaj projekt naša udruga zaposlila je deset žena s tim da je jedna od njih osoba s invaliditetom. Upravo to je ono što udruga nastoji kontinuirano raditi i što je zapravo naša vizija. Dakle, stvarati društvo jednakih mogućnosti, odnosno, da se svi osjećaju vrijedno i dostojanstveno. – kazala je predsjednica Udruge, Jelosavka Jakovljevć.
Za posao su se mogle prijaviti nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a s naglaskom na teže zapošljive skupine u lokalnoj zajednici. Naime, to su: žene od 50 godina naviše, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, mlade žene koje su izašle iz sustava skrbi, udomiteljskih obitelji, i odgojnih zavoda, liječene ovisnice, povratnice s odsluženja zatvorske kazne unazad šest mjeseci, pripadnice romske nacionalne manjine te beskućnice.
Zaposleno je ukupno deset žena s područja Grada Požege, Kutjeva, Pleternice, Općine Velika, Kaptola, Jakšića te Brestovca koje pružaju pomoć i potporu starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju, također, s tog područja, a riječ je o 70 korisnika.
Njihov je posao dostava namirnica, pomoć u pripremi obroka u kućanstvima krajnjih korisnika, održavanje čistoće stambenog prostora/domova krajnjih korisnika, pomoć u socijalnoj integraciji, pomoć u posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa), pružanje podrške krajnjim korisnicima kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo, pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima te druge poslove vezane uz skrb starijih osoba.
Svrha ovoga projekta je omogućiti pripadnicama ranjivih skupina pristup tržištu rada i zapošljavanje te dodatno osposobljavanje po završetku samog projekta, kako bi zaposlene žene bile još konkurentnije na tržištu rada.