/ 29
2352
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „ReKo uključi" koji je danas, još uvijek u sklopu Svijeta bajki, trebao u punom svjetlu biti održan na središnjem gradskom trgu, ipak je krenuo uz podršku onih najupornijih, zaštićen od kiše i hladnoće, na sigurnom u prostorima slavonskobrodske Gradske knjižnice.
Riječ je o Projektu dviju slavonskobrodskih udruga; Obiteljski koordinator - Udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu i partnerske organizacije Projekta, Udruge osoba s invaliditetom Loco-moto. Udruženim snagama, u ožujku ove godine pokrenuli su "ReKo uključi!", projekt čiji je krajnji cilj aktivno uključiti marginaliziranu skupinu ljudi u kulturni i javni život zajednice. Članovi Udruge Loco-moto su tehnikom kaširanja pur pjenom izradili ogromnu figuru Regoča i Kosjenke, likova iz priče Ivane Brlić Mažuranić, koju je osmislila i oblikovala Lucija Lebić, nastavnica u Osnovnoj školi Antun Mihanović.
- Ta dva lika Ivane Brlić Mažuranić, svojim osobnostima i odnosom prezentiraju osobe s invaliditetom te ideju da, bez obzira na prisutne teškoće u razvoju i invalidnost, zajedno možemo pozitivno mijenjati sebe i društvo u kojem se nalazimo. - kazala je voditeljica Udruge, Ivana Kljaić, mag.rehab.educ.
- Cilj projekta je senzibilizacija društva za marginalne skupine, posebice za djecu s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Div je izašao iz priče Ivane Brlić Mažuranić kako bi u društvu ispričao svoju priču. Pokušavamo uključiti različite ustanove, odgojitelje, studente, učenike, djecu predškolskog odgoja, kako bismo stvorili pozitivne odnose među članovima našeg društva. - za SBplus kazala je Ivana Rašić iz Udruge O.K. - URID, naglasivši kako građane žele potaknuti na odnos kakav imaju Regoč i Kosjenka koji su fizički neravnopravni, ali se međusobno tretiraju jednako i tako su 'zajedno jači'.
Regoč i Kosjenka prvi su put danas predstavljeni brodskoj javnosti uz brojne sadržaje za mališane, a organizatori cijelog događanja interakcijom s prolaznicima i sudionicima pokušali su doznati što uopće misle o njihovoj ideji.
- Da sam ja vila, čarobirala bih da postane mladić jedan. Poslala bih ga kod njegove mame da živi s njom sretno i dobro. Učinila bih da na svijetu budu svi sretni i zdravi te da se druže i budu prijatelji. - kazala je malena Lana, a na pitanje „Bi li učinila da se svi vole?", odlučno je odgovorila „Ne, to ne!" i time, zapravo, nesvjesno, poslala poruku kako se, možda, ne moramo svi međusobno voljeti i obožavati, ali se možemo i trebamo poštovati.
Nakon predstavljanja, „ReKo" kreće na svoj put u zainteresirane vrtiće, škole, fakultete, knjižnicu i druge institucije u Gradu i Županiji koji će, kako autori vjeruju, biti pun novih prijateljstava, rasta, razvoja, ideja, kreativnosti i pozitivnih promjena.
- Poanta je u tome da živimo zajedno, poštujemo se i podržavamo te da svi budemo jednako uključeni, da imamo jednake mogućnosti života u ovom gradu. To su nas naučili Regoč i Kosjenka; da su neki veliki, neki mali, neki jači, neki slabiji, ali svi imamo svoju svrhu postojanja, a to je da pomažemo jedni drugima kao što su to međusobno, u Ivaninoj bajci, činili njih dvoje i tako spasili selo. - kazala je Gordana Mišković, predsjednica Udruge „Loco-moto" koja je izrazila vjeru da će život i u slavonskobrodskoj zajednici ubuduće biti bolji za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom, baš kao što su se stvari promijenile od vremena u kojemu je ona odrastala.
Osnovna je ideja da Regoč i Kosjenka kroz godinu-dvije posjete što više institucija i organizacija a gdje god da dođu cilj je postići interakciju. Primjerice s djecom u vrtićima da ih mališani crtaju ili smišljaju svoje priče dok ih gledaju, da školarci u sklopu svog nastavnog sadržaja s „ReKo" rade neke svoje teme, da „ReKo" bude poticaj za stvaranje novih priča, crteža, pjesama, plesa ili da, jednostavno, svojim prisustvom djeluje na posjetitelje institucija i tako sudjeluje u životu Grada i Županije. Nastali će materijali biti izloženi tijekom sljedećeg Svijeta bajki.
- Na taj bi način, Regoč i Kosjenka prenosili poruku, kao i u priči, kada su uspjeli povezati dva svijeta, točnije dva sela koja su naizgled bila stalno u svađi i nepoveziva... da zapravo različiti „svjetovi", poput osoba s invaliditetom i onih koji su drugačiji, postanu jedno s društvom u kojem žive, da ih se drži ravnopravnima, što u suštini i jesu. - naglašava Ivana Kljaić.
Dva Ivanina lika - Regoč - div, golem, motorički nezgrapan, sniženih intelektualnih sposobnosti, godinama na kiši i snijegu, broji kamenje starog grada Legena. Kosjenka - mala vila, živahna, stalno nemirna baš kao dijete s deficitom pažnje i koncentracije - postaju najbolji prijatelji koji tijekom svog putovanja spašavaju djecu, čobane i čobanice, dva zavađena sela od Zlovode. Djeca pomiruju dva svijeta i na kraju bajke, stvaraju jedno novo, zajedničko selo. Spajanje, uključivanje, inkluzija - to je poruka ovog velikog i značajnog Projekta.
Hoće li „ReKo" na svom putu češće posjetiti gradsku i županijsku zgradu, nije nam poznato, no bilo bi svakako uputno provjeriti učinkovitost Regoča i Kosjenke u povezivanju gradske i županijske vlasti koje, nažalost, često funkcioniraju kao da su u različitim državama, a sve radi dobrobiti (preostalih) žitelja koji su ih i birali.