SIKIREVCI - Oni koji su prošle godine u rujnu posjetili Sikirevce imali su prilike vidjeti pravo bogatstvo na jednom mjestu. Čipke iz Paga, Lepoglave, Trga kraj Ozlja, Krašića, Križevaca, Primoštena, Svetomarske čipke, Oštre Luke (BiH), Tešnja (BiH) i Bugarske bile su izložene u dvorani osnovne škole. I sve to u organizaciji udruge "Sikirevački motivi" te općine Sikirevci. A istu poslasticu pripremaju i ove godine. Tako će ljubitelji rukotvorina u 'pjenastim' motivima koji oduzimaju dah zahvaljujući vještim rukama onih koji ih izrađuju moći uživati od 27. do 29. rujna.
"Udruga "Sikirevački motivi”, kao nositelj nematerijalnog kulturnog dobra "Umijeće izrade sunčane čipke – motiva”, u svom dugogodišnjem djelovanju uz pomoć naših dragih prijatelja širom Hrvatske koji su nam omogućili promociju naše čipke na svojim izložbama i Festivalima , postala je dio jedne velike obitelji čipkarstva u Hrvatskoj, koja s ponosom njeguje tradiciju izrade i očuvanja čipke sa svojih prostora.", poručili su iz udruge koja čuva čipku nastalu na Tenerifima.
Članovi Sikirevačkih motiva njeguju umijeće ručne izrade 'Sunčane čipke – motiva' kao tradicijske vještine jedne od najznačajnijih sačuvanih u intaktnom obliku koja se koristi za ukrašavanje narodnog ruha na području brodskog Posavlja. Sunčanu čipku čipkarice u Brodskom Posavlju zovu motivi i klep na koturić. Motivi su šivana čipka rađena iglom na prethodno izrađenoj mrežici, kojoj se sve niti napete u krugu križaju u središtu, tako da izgledaju kao svojevrsna paukova mreža, ali i kao zraci sunca, žbice kotača, pa je otuda i čipka dobila ime sunčana. Zadnjih godina čipkarice iz Sikirevaca i eksperimentiraju, motive izrađuju i koncem u boji, ili u više boja, a rade i koncem za zlatovez.
"Ove godine smo promociju naše čipke imali u Bugarskoj u sklopu Europske izložbe čipke gdje je sudjelovalo niz zemalja južne i jugoistočne Europe, a koju je organizirao Institut za etnologiju Akademije znanosti Bugarske i Etnografski muzej u Sofiji. Osim sudjelovanja na izložbi bili smo i predavači na seminaru organiziranom u okviru izložbe na kojem smo predstavili naše mjesto i naš Sikirevački motiv. Jednako tako, ovih smo dana bili i sudionici 20. Međunarodnog Festivala čipke u Bobowi (Poljska) , na kojoj je sudjelovalo 11 zemalja Europe.", ističu u Udruzi čiji su članovi, potaknuti znanjem i stečenim iskustvima, prije dvije godine pokrenuli Izložbu čipke i u svom mjestu te na taj način omogućili ljubiteljima čipke da i ovdje uživaju u ljepoti i raznolikosti bogatstva nematerijalne kulturne baštine koju svaka čipka posjeduje.
"Nadamo se su prethodne izložbe čipke ispunile očekivanja sudionika i posjetitelja izložbe. Želja nam je nastaviti i učvrstiti tradiciju održavanja izložbe čipke u Sikirevcima, te poučeni iskustvima sa prošlogodišnjih izložbi učiniti samo događanje još boljim i kvalitetnijim. Za navedeni projekt imamo potporu Općine Sikirevci, kao i Brodsko – posavske županije te Ministarstva kulture, a izložba je uvrštena i u program Ministarstva kulture "Dani Europske baštine 2019”." pojasnili su u Udruzi izražavajući nadu kako će Sikirevce za trajanja 3. izložbe čipke, od 27. do 29. rujna posjetiti veći broj onih koji će doći kako bi uživali u izloženim radovima. A njih neće manjkati. Baš kao što neće manjkati uzdaha nad ljepotom radova koji će se moći vidjeti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -